Emilka i gwiazdka z nieba – recenzja

Emilka i gwiazdka z nieba

„Emilka i gwiazdka z nieba” to krótka (w sam raz do przeczytania przed snem), starannie wydana książka dla starszych przedszkolaków. Zachęca dzieci, by przyjrzały się bogactwu nocnego nieba, a rodziców do szukania odpowiedzi na pytania, które przy tej okazji z pewnością zostaną im zadane. Autorka, Kamila Stokowska, w przystępny sposób wprowadza w świat Układu Słonecznego i gwiazdozbiorów, ale nie epatuje faktami. Wydaje się, że jej intencją jest raczej rozbudzenie zainteresowania tematem niż zgłębianie go.

Niewątpliwą zaletą wydawnictwa są kolorowe tablice z mapą nieba i planetami (zamierzamy intensywnie z nich korzystać) oraz zachęcające do własnych poszukiwań naukowych i artystycznych zadania. Wdzięku dodaje atrakcyjna typografia i niebanalne ilustracje Marty Grabowskiej. Te ostatnie pozytywnie mnie zaskoczyły – obrazek na okładce to moim zdaniem najsłabsza z nich.

Jeśli macie ochotę zainteresować dzieci kosmosem, to zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję. Jeżeli jednak macie w domu dociekliwego przedszkolaka, który już drąży ten temat od jakiegoś czasu, musicie być przygotowani na konieczność sięgania do dodatkowych źródeł. Pytań po przeczytaniu nie będzie wcale mniej. Sama autorka zachęca do dalszych poszukiwań.

Joanna Engel

Joanna Engel

Osoba o wyjątkowo dobrym widzeniu peryferyjnym. Projektując i rysując zerka, co robi czwórka jej dzieci. Poszukiwacz piękna w codzienności i niestrudzony wędrowiec, który z wózkiem lub przyczepką rowerową przemierza lasy i bezdroża.

asia@miastodzieci.pl
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie