Dogadać się z dzieckiem. Recenzja

Dogadać się z dzieckiem
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Dogadać się z dzieckiem to poradnik na temat porozumienia bez przemocy w kontaktach z dziećmi. Głównym celem jest nauczenie rodzica, jak porozumieć się ze swoim dzieckiem nie używając osądów i nie dać się ponieść negatywnym emocjom.

Osiągnięcie tego celu możliwe jest dzięki przyswojeniu empatycznego podejścia do dziecka i samego siebie. Należy zwracać uwagę na potrzeby i emocje, a dopiero później zaczynać dialog z drugim człowiekiem.

 

– Najważniejsze jest zrozumienie, jaka potrzeba przemawia za konkretnym zachowaniem i jakie emocje ujawnia.

Według autorek nie ma negatywnych emocji, są tylko takie, które powstały wskutek niezaspokojenia potrzeb.

 

– Każdy rodzic, by żyć w zgodzie z porozumieniem bez przemocy musi zacząć przemianę najpierw od siebie, nauczyć się odczytywać swoje emocje i potrzeby, ponieważ właśnie na tym budowany jest dialog porozumienia bez przemocy. Kiedy zrozumiemy siebie powinniśmy przyjrzeć się swojemu dziecku, odczytać jego potrzeby i emocje, a następnie przejść do rozmowy, bez osądów i ocen.

Według tego poradnika nasza rozmowa powinna przebiegać według następującego schematu: obserwacja, odnalezienie uczucia, zidentyfikowanie potrzeby i na końcu prośba. Oczywiście nie chodzi o sztywne trzymanie się reguł, a raczej o wypracowanie w sobie sposobu działania, które ułatwi porozumiewanie się w duchu empatii. Z biegiem czasu będzie to naturalny odruch budowania odpowiednich komunikatów.

– W książce zawarto wiele przykładów, aby ułatwić czytelnikowi zrozumienie idei, nie znajdziemy natomiast gotowych scenariuszy, ponieważ porozumienia w duchu empatii trzeba się po prostu nauczyć. Trzeba go zrozumieć i postępować zgodnie z jego zasadami, a cały trud na pewno zostanie nam wynagrodzony wspaniałym kontaktem z naszymi dziećmi, więzią pełną emocji i zrozumienia.

Chyba na tym właśnie najbardziej zależy każdemu mądremu rodzicowi, by dziecko chciało rozmawiać z nim na wszystkie tematy, by się zwierzało ze swoim problemów i dzieliło wszystkim emocjami. Tymi dobrymi i złymi, aby ufało nam bezgranicznie i byśmy my ufali jemu. Książka porusza wiele innych ciekawych tematów m.in.: jak konstruktywnie okazywać uznanie, by nie zniechęcić dziecka do działania, a wręcz przeciwnie – zachęcać do tego, jak zrozumieć złość u dziecka i przetworzyć ją w kreatywne działanie, czym są emocje i potrzeby. Znajdziemy również ich wykaz, aby łatwiej je identyfikować.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

 

– Kolejnym ważnym tematem jest, w jaki sposób ustalać granice, aby dziecko je rozumiało oraz jak należy rozstrzygać konflikty pomiędzy dziećmi – wejście w rolę mediatora.

Nie zabraknie także bardzo ważnego tematu nagród i kar. W każdym podrozdziale poradnika czytelnik znajdzie ćwiczenia, by przekazywany materiał był bardziej zrozumiały i w efektywniejszy sposób można było odnieść go do normalnego życia, do naszej codziennej rzeczywistości. Dzięki nim łatwiej jest zrozumieć ideę porozumienia bez przemocy i nauczyć się empatycznego podejścia.

 

Książkę polecam z całego serca każdemu rodzicowi, który chce mieć doskonały kontakt ze swoim dzieckiem i z samym sobą. Dla którego zrozumienie potrzeb i emocji dziecka jest czymś ważnym, a budowanie wspaniałych relacje ze swoim pierworodnym jest jego nadrzędnym celem.

Monika Widurska

Dogadać się z dzieckiem
Autor:  Berendt Joanna, Sendor Magdalena
Oprawa miękka
Data premiery:    2013
Ilość stron: 140
Wydawnictwo: CoJaNaTo

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent