Weleda
Weleda Baby

Co zrobi Frania? Życzliwość. Recenzja książki Barbary Supeł

Co zrobi Frania życzliwość recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
To nasze pierwsze spotkanie z serią o Frani, ale autorkę serii o Jadzi Pętelce zna większość rodziców i opiekunów w wieku przedszkolnym. Frania przedstawia się czytelnikowi sama i sama o sobie opowiada, przez co od pierwszej strony staje się mu bliska. Nie zmienia się to przez trzy kolejne opowiadania. Próbowałam w przedszkolu czytać po jednym opowiadaniu. Nie udało się. Książka została przeczytana w ciągu jednego dnia. W końcu Frania to przedszkolak, jak mali słuchacze, więc jak tu nie poznać jej przygód od razu? Więc czytam o wspaniałym parasolu.

O nie… Moja siostra miała iść z nami?… Ona nie ma swojego parasola. OCZYWIŚCIE będzie chciała pożyczyć mój.
E – e – e – stęknęla, wyciągając rączki w moją stronę. Dla lepszego efektu podrzucała pupą jak na sprężynie. Robi tak zawsze, kiedy czegoś bardzo chce. Chwilę przed tym, zanim rozwrzeszczy się w niebogłosy. […]
A nie mówiłam? Aniela ZAWSZE chce pożyczać moje rzeczy.

Podczas każdego opowiadania Frania zadaje pytanie „I jak myślicie – co zrobiłam?”, na które czytelnik próbuje odpowiedzieć, wybierając jedno z kilku proponowanych zachowań. Nie musi to być to najbardziej pożądane, a raczej najbardziej prawdopodobne. Dopiero później nasza mała narratorka znajduje najlepsze rozwiązanie.

Czytam o osobach uprzywilejowanych, a więc o tym, kto, komu i kiedy powinien ustąpić miejsca. Wbrew pozorom nie zawsze jest to oczywiste, bo np. osoba w sile wieku może właśnie czuć się źle i warto wstać zamiast niej. Frania daje radę.

Aż w końcu poruszamy trzeci ważny temat – pojawienie się ucznia z innego kraju. Anastazja nie mówi po polsku, a Frania tak boi się z nią rozmawiać, że pochłania podwójna porcje zupy, byleby tylko nie zapadła krępująca cisza. Jeszcze niedawno sami zadawaliśmy sobie pytanie, jak to będzie w naszej pracy czy szkole, gdy przyjdzie nam pokonać barierę językową i to właśnie wzajemna życzliwość okazała się najlepszym pomocnikiem w komunikacji.

Już jest super, a do tego na końcu znajdziemy odpowiedzi na pytania: co to jest życzliwość, komu możemy ją okazywać, jak radzić sobie w skomplikowanych relacjach z młodszym rodzeństwem, w jaki sposób okazywać pomocne gesty oraz jak je przyjmować. Całkiem sporo jak na jedną małą książeczkę i jej pięcioletnią bohaterkę. Polecam ze względu na fabułę, język, formę i ilustracje.

Co zrobi Frania? Życzliwość
Barbara Supeł
seria: Co zrobi Frania?
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Słowne.

787 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent