Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Co wolisz? – recenzja książki dla dzieci

co wolisz recenzja książki dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Otwieram książkę, szybko kartkuję i zaczynam się zastanawiać, czy to na serio? Przecież przeczytanie tych pytań zajmie mi około dwudziestu minut z przerwą na zrobienie kawy. I faktycznie, to nie jest książka do samotnego czytania. Niby można, nawet czasami będzie zabawnie ale… nie.

Podejście drugie, siadam ze starszą córką. Po piątym pytaniu już wiemy, że wspólne czytanie to strzał w dziesiątkę, więc dołącza młodsza i małżonek. Przy 68 stronie, dwie godziny później, zmuszamy się do przerwania rodzinnej zabawy, żeby zostało coś na jutro. Lektura ma nie tylko drugie dno. Ma trzecie, czwarte i kilka kolejnych. Jest też swoistą grą z wariantami dla dwóch uczestników oraz dla większej liczby osób.

To przede wszystkim wspólny, niewymuszony czas.

Wystarczy rzucić kilka zabawnych pytań, by zebrać wokół siebie towarzystwo. Szybko okazało się, że wybieramy różne odpowiedzi, a ich uzasadnienie pozwala nam się poznać jeszcze bliżej. Moje ulubione  to: Co wolisz? Być fajnym czarodziejem, który nie ma żadnych magicznych mocy, czy brzydkim goblinem obdarzonym niesamowitymi mocami? i Być królową lub królem i nie mieć żadnych przyjaciół czy mieszkać w domu, w którym nikt nie ma własnego kąta, ale wszyscy świetnie się dogadują? Przed nami decyzje dotyczące węży, krokodyli, różowych jednorożców, owłosienia, deserów, obrzydliwych obrzydliwości i wielu innych kwestii. Wszystko uzupełnione czarno białymi rysunkami.

Jak sami autorzy twierdzą, stworzyli książkę zapewniającą dobrą zabawę, rozwijającą umiejętności komunikacyjne, budującą pewność siebie, wdrażającą do krytycznego myślenia, rozwijającą słownictwo, a także budującą postawę akceptowania różnorodności bez dyskryminacji. Najprawdopodobniej nikt z nas w prawdziwym życiu nie będzie musiał wybierać między całowaniem żaby, a przytulaniem włochatego pająka, ale kto wie? Lepiej być przygotowanym. Książka rusza z nami na wakacje.

Co wolisz?
Przekład: Dominika Rychel
Ilustracje: Anna Aldüz
Ilość stron: 120
Oprawa: miękka
Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa INSIGNIS

Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent