Bobcio i mecz żużlowy. Recenzja książki

Premiera książki: Bobcio i mecz żużlowy
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Zdarza się czasem, że maluch odkrywa jakąś pasję, a my bardzo chcemy podarować mu książkę na ten temat. Szukamy wtedy publikacji o placach budowy albo świnkach morskich. Lecz co zrobić, gdy książka, której szukamy nie istnieje? Przed takim problemem stanęła Marta Magdańska.

Marta Magdańska to autorka książki Bobcio i mecz żużlowy, która w wywiadach przyznaje, że bodźcem do napisania tej historii była niemożność znalezienia książki dla dzieci o tematyce żużlowej. Wzięła więc sprawy w swoje ręce i napisała książkę, która stała się pozycją obowiązkową na półce każdego kibica tego sportu. Ale czy spodoba się tym, dla których żużel jest tylko jedną z wielu sportowych dyscyplin?

Bobcio i mecz żużlowy to książka dedykowana dzieciom w wieku przedszkolnym. Kojarzy mi się ona z serią Mądra Mysz, gdzie możemy poznać tajniki pracy m. in. piłkarza, kierowcy wyścigowego czy policjanta. W książce Marty Magdańskiej jest podobnie. Wyjście głównego bohatera na pierwszy mecz żużlowy jest pretekstem do opisania całego zdarzenia z taką ilością szczegółów, że zaskoczą one niejednego dorosłego. W naszej rodzinie żużlem interesuje się jeden z dziadków i wielokrotnie widzieliśmy żużlowe widowisko w telewizji, ale nigdy nie wchodziliśmy w szczegóły. Teraz, dzięki lekturze tej książki, przyjrzymy się tej dyscyplinie uważniej. Dzięki książce wiemy już jak wygląda strój zawodnika, jakiego koloru są kaski oraz jakie reguły obowiązują na torze. Całość opisana jest w przyjemny sposób, a żużlowe tajemnice odkrywa przed nami tata Bobcia, który w trakcie meczu wyczerpująco odpowiada na wszystkie pytania synka.

Książka jest też bogato ilustrowana i , choć nie jest to moja ulubiona stylistyka, to świetnie uzupełniają one tekst pokazując wiele opisywanych wydarzeń czy przedmiotów. To bardzo istotna część tej książki. Dodatkowo, na ostatnich stronach znajduje się kilka pytań do tekstu oraz wyszukiwanka. Przedszkolaki uwielbią, gdy książka pozwala na dodatkowe aktywności.

Bobcio i mecz żużlowy to książka, na którą warto zwrócić uwagę, bo w sposób ciekawy i przystępny opowiada o sporcie, który do tej pory nie był reprezentowany w literaturze dziecięcej.

Ewelina Zielińska

Bobcio i mecz żużlowy
Stron: 34
Format: 200×230