Karmieniem piskląt na gnieździe zajmie się matka- czekoladowobrązowa, z gustowną czapkąw kolorze karmelowym. Jest znacznie większa od samca.
W świecie ptaków szponiastych (bynajmniej nie tylko!) samce mają wyjątkową słabość do… dużych rozmiarów. I zapewne nie chodzi tu tylko o względy estetyczne. Zwykle to samica wysiaduje jaja i opiekuje się bezradnymi jeszcze pisklętami. Te z kolei mogłyby stać się łatwą zdobyczą dla innych drapieżników lub celem konkurencji. Toteż lepiej, aby nad bezpieczeństwem w gnieździe czuwał ktoś o większych szponach, mocniejszym dziobie i silniejszych mięśniach. Tym bardziej, że partner często i na długo oddala się od gniazda.
Zdobycie kolejnego posiłku, gdy najpierw trzeba go wytropić, a potem jeszcze… zabić, zwykle zajmuje też więcej czasu. I tu pojawia się jeszcze jedna korzyść: gdy młode podrosną i samica ruszy na polowanie, będzie mogła sobie pozwolić na większą zdobycz. Razem ze swoim partnerem mają więcej możliwości! Dla ciągle głodnych piskląt, czekających w gnieździe na kolejną porcję pokarmu, ma to szczególne znaczenie.
W Polsce żyje ok.6500-8000 par Błotniaków Stawowych.
Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl
Autor zdjęcia: Cezary Korkosz
Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!