Baltazar wraca do domu. Recenzja książki

Tolerancja to nadal tabu w wielu rodzinach i placówkach edukacyjnych, niestety. Dorośli nie wiedzą jak poruszać z dziećmi tak trudny temat, od czego zacząć i czym się wspierać.

A wystarczy sięgnąć po książkę „Baltazar wraca do domu” Katarzyny Wasilkowskiej i wszystko stanie się dużo łatwiejsze.

Wieś pod lasem to miejsce, gdzie w zadbanych i pięknie urządzonych domach zwierzęta wiodą wypełnione codziennymi czynnościami, monotonne życie, któremu kolorów nadają jedynie rozsiewane czasem plotki. Niespodziewanie, za sprawą niepasującego do wiejskiej społeczności wilka – lokatora opuszczonej chatki w lesie – wszystko wywraca się do góry nogami. Mieszkańcy zaczynają żyć w strachu, kumulując w sobie pokłady złości. Czy wilk Baltazar przekona do siebie mieszkańców? Może ich obawy okażą się słuszne? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na ostatnich kartach książki.

 „Baltazar wraca do domu” to wzruszająca historia przedstawiona w przystępny dla dzieci sposób. Atutem są poruszające wyobraźnię opisy, wzbogacone ilustracjami, które wspomagają proces konkretyzacji utworu i percepcję, a także kreacja bohaterów, ponieważ autorka obaliła stereotyp wilka, sprawiając, że wzbudza on sympatię. Tylko jedno „ale” w temacie przebiegu akcji. Dwutorowość opowiadania może być trochę dezorientująca dla dzieci w wieku 5-8 lat.

Podsumowując, książka Katarzyny Wasilkowskiej to warta zakupu, pouczająca perełka, z którą dzieci powinny się zapoznać.

Eliza Idczak
 
Baltazar wraca do domu 
Autor: Katarzyna Wasilkowska
Ilustrator: Marta Kurczewska
Oprawa: Oprawa twarda
Ilość stron: 64
Kategoria wiekowa: 3+

więcej informacji na stronie Wydawnictwa Literatura

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie