Gdy już musi opuścić swoje bezpieczne ukrycie, bo mróz zamknął wodę i czas ruszyć na zimowiska do Zachodniej lub Południowej Europy, poleci nocą. Dni przeczeka w trzcinowiskach gdzieś po drodze.
Może Bąk się ukrywa, dlatego, że jego dzieci są brzydkie jak skaranie boskie? A właściwie to są jej dzieci… W każdym razie tylko matka się nimi opiekuje. Wśród zalanych wodą trzcinowisk jest dużo jedzenia. Samica sama więc poradzi sobie z wykarmieniem piskląt. Obrona gniazda też nie jest największym problemem, bo tylko Bąki potrafią się rozumnie poruszać wśród monotonii trzcinowiska – rozpoznają (!) drogę i wiedzą, gdzie znaleźć coś, co wcześniej zgubiły. …Problemem będzie tylko towarzystwo piskląt. Na szczęście żarłoczne maluchy szybko rosną i z „brzydkich kaczątek”, a konkretnie bączków, wyrastają okazałe ptaki pokryte subtelnym rysunkiem, który pomoże im ukrywać się wśród trzcin. Również przed innymi Bąkami. Duże czy małe – te ptaki nie lubią się z nikim spotykać.
Nie jest możliwe, aby Bąk ukrywał się całe życie tylko dlatego, że się „bąk” nazywa. Szczególnie, że nazwa ta wzięła się od godowego buczenia samców. Monotonne jak świat, w którym żyją – jednocześnie magnetyczne i mocne. Przy dobrym wietrze niesie się nawet 5km.
Tym buczeniem samce zaznaczają swoje terytoria – i obecność. Odstraszają konkurentów i przyciągają samice. Te ostatnie odwiedzą je tylko na krótko – z wrodzoną ostrożnością i dyskomfortem typowym dla chorobliwych introwertyków.
Bąki są do tego stopnia nieśmiałe, że, jako chyba jedyne ptaki na Ziemi, zrezygnowały z wiosennych toków czy jakiejkolwiek formy towarzyskiej rywalizacji. Gdy maj dosłownie wszystkim dookoła uderza do głów, one pozostają głęboko ukryte w swoim trzcinowym wszechświecie. Każdy na swoim terytorium. O ich istnieniu dowiadujemy się jedynie z odległego buczenia.
Tajemniczy kuzyni czapli. Indywidualiści i samotnicy za wszelką cenę. Wśród polskich trzcin ukrywa się ponad 4 tysiące Bąków. W całym ich euroazjatyckim zasięgu – 34-54 tysiące.
Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl
Autor zdjęcia: Cezary Korkosz
Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!