Nie zapominajmy o dziecięcych emocjach! Rodzinna kwarantanna to nie tylko czas lekcji online. Wyjątkowo ważne jest tutaj wzajemne wsparcie, budowania relacji i poczucia bezpieczeństwa wśród dzieci. Wystarczy, że my – dorośli się zamartwiamy… Oczywiście nie da się udawać, że problem nie istnieje. Chodzi raczej o to, by próbować wyjaśnić, uspokoić, wytłumaczyć.
W tego rodzaju rozmowach z dziećmi mogą przydać się pomoce, opracowane przez autorów książek dla dzieci, psychologów, terapeutów – bezpłatne książki do pobrania, filmy, wierszyki. Zebraliśmy je w jednym miejscu. W naszej ocenie nie prezentują one równego poziomu merytorycznego, warto by rodzice najpierw się z nimi zapoznali i dopasowali teksty/filmy do możliwości i wrażliwości swoich dzieci.
Bezpłatny poradnik dla dzieci
Jako pierwsza w sieci pojawiła się przyjazna dzieciom książeczka, przygotowana przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz. Treść przetłumaczono na wiele języków, jest też już dostępna po polsku (przetłumaczona przez mamyprojekt.pl).
Książka wyjaśnia co to jest wirus, jak się przenosi i czym grozi, ale wszystko jest wytłumaczone uspokajającym tonem i z optymistycznym zakończeniem.
Trochę miejsca poświęcono też uczuciom, które temat koronawirusa u dziecka wywołuje – maluch sam może je narysować. To dla nas dorosłych pomoc w zrozumieniu jego emocji.
Masz tę moc! Książka do pobrania
Kolejna pomoc w wyjaśnianiu dzieciom istoty problemu i sposobach zapobiegania zarażeniu. Wszystko na spokojnie i bez zbędnego straszenia. Nacisk położono nie tylko na to jak się nie zarazić, ale też na to, jak nie zarażać innych. Według mnie – lektura dla trochę starszych dzieci.
Można też odtworzyć dźwiękową wersję książki – do posłuchania tutaj:
List od Feliksa o koronawirusie
Być może niektórzy z Was znają sympatycznego zająca, który podróżuje po świecie i pisze prawdziwe listy z różnych zakątków świata. „Listy od Feliksa” to wielokrotnie nagradzana seria książek, które dzieci kochają. Teraz autorka serii – Annette Langen w porozumieniu z lekarzem i psychoterapeutką dzieci i młodzieży, stworzyła kolejny list Feliksa – tym razem dotyczący wirusa.
Bajka o złym królu Wirusie i dobrej Kwarantannie
Tytuł bajki właściwie mówi już wszystko. Trudna sytuacja została tutaj odziana w królewskie szaty. Są i źli żołnierze i stawianie murów obronnych, ale – jak to w bajkach bywa – wszystko dobrze się kończy. Tekst aktywizuje dzieci, które uzupełniają go rysunkami ulubionych czynności czy tego, jak dbają o odporność. Autorka – Monika Bródka, zajmuje się psychologią i psychoterapią.
O smoku co wirusa miał na oku
Smok to zawsze sprawdzony bohater dla bajki. Nawet takiej o wirusie. Krótka, ale ciepła bajeczka autorstwa Joanny Sieradzan. Dla dzieci w każdym wieku.
W e-booku, którego autorką jest Karolina Piotrowska – psycholożka, psychoterapeutka, znana w sieci jako @MamaSeksuolog, oprócz bajki wyjaśniającej dzieciom dlaczego nie mogą wychodzić z domu i czym jest epidemia, znajdują się porady dla rodziców jak rozumieć dziecięce emocje i jak wspierać dzieci w przeżywaniu tej sytuacji. E-book można pobrać na stronie
Jeżyk Bartek zostaje w domu
Opowieść o małym jeżyku, który z powodu wirusa, musiał zostać w domu, a mama w jasny, przystępny dla dziecka sposób wyjaśnia mu zaistniałą sytuację. Pod tekstem bajki autorstwa psychologa i nauczyciela języka polskiego – Marty Mytko, pojawia się komentarz bajkoterapeutyczny, który ma pomóc rodzicom w prowadzeniu rozmów o wirusie i kwarantannie oraz propozycje zabaw w domu. Bajkę można pobrać TUTAJ.
Staś i Jadzia Pętelka zostają w domu
Wydawnictwo Zielona Sowa zaprasza do pobierania książki, w której oprócz opowiadania i informacji jak dokładnie myć ręce, znajduje się łamigłówki, pomysły na zabawy w domu oraz gra planszowa. Książkę Staś i Jadzia Pętelka zostają w domu można pobrać TUTAJ.
Koronawirus. Książka dla dzieci
Udostępniając tekst bezpłatnie, Wydawnictwo Poradnia K włączyło się do akcji brytyjskiego wydawnictwa Nosy Crow, którego publikację tej książeczki wydano i przetłumaczono w ekspresowym tempie na kilkadziesiąt języków. Jest już dostępna w języku polskim do pobrania TUTAJ.
Bajka dla przedszkolaków
Bajka dla dzieci, które tęsknią za przedszkolem i rówieśnikami. Są w niej dobre wróżki i zły czarnoksiężnik. Nietypowe jest zakończenie, bo zamiast tradycyjnego happy endu mamy tutaj ostrożny optymizm. Autorką bajki jest Joanna Pilarska.
O wirusie, który nosił koronę
Mam wrażenie, że to opowiadanie dla dzieci o mocniejszych nerwach. Początek może nieco przestraszyć. Wszystko jednak dobrze się kończy i jasno pokazano, czemu służy kwarantanna. Tekst można przeczytać na stronie www.dzieckiembadz.pl.
Wydawnictwo Greg przygotowało bezpłatny e-book z bajkami i opowiadaniami, które nawiązują do chorób i wirusów. Znajdzie się tam też co nieco o dbaniu o higienę – także w postaci zabawnych wierszyków. Teksty na pewno zainteresują dzieci w wieku przedszkolnym. E-book Wirusowy alarm można pobrać TUTAJ.
O Maksie i jego Cioci Kwarantannie z krainy Pollandii
Opowieść o chłopcu, który mieszka z rodzicami za granicą i miał odwiedzić dziadków w Polsce, ale zatrzymała ich kwarantanna. Dzieci dowiedzą się, że nie jest to nic strasznego, a po przebytej kwarantannie chłopiec mógł spotkać się z ukochanymi dziadkami. Opowiadanie można pobrać TUTAJ.
Wirus czyli mydło w dłoń
Jeśli już o wierszykach mowa, warto sięgnąć po tekst Małgorzaty Strzałkowskiej, który za pomocą prostych rymów wyjaśnia czym jest wirus, jak działa i jak zapobiegać zarażeniu:
Mydło się składa z długich cząsteczek,
mających postać wielu szpileczek.
Gdy szpilka w płaszczyk wirusa wnika,
wirus rozpada się, po czym znika.
Cały tekst wierszyka można przeczytać TUTAJ.
Bajka na czas zarazy
Bajka, która ma dodawać otuchy i pokazać, że i w czasie kwarantanny można wspólnie spędzać czas. Oszczędna grafika i ciepła narracja pozwala dzieciom skupić się na przedstawianym tekście.
Co to jest koronawirus
Pierwszy z serii filmów z pacynkami Edusiami, które wyjaśniają czym jest wirus i jak się przed nim uchronić. Film kończy się wpadającą w ucho piosenką.
Koronawirusy i mądre wróżki
Bajka napisana przez mamę-pediatrę Monikę Działowską, która pokazuje jak roznoszą się zarazki i co robić, by ich unikać. Autorka porusza temat kwarantanny i tego, że dorośli znajdą sposób na koronawirusa, więc dzieci nie powinny się zbytnio martwić.
Krótki film o koronawirusie
Przybliżenie dzieciom o co chodzi w tajemniczych pojęciach – epidemia, pandemia, kwarantanna, wyjaśnienie jak działa wirus i dlaczego niektóre miejsca, takie jak kina, pozostają zamknięte. Wszystko opowiedziane jest przez dziecko, co sprawia, że trudny temat wydaje się bardziej przystępny. Film obejrzycie tutaj:
Bajka o wirusie
Animacja przygotowana profesjonalnie i dobrze zobrazowana głosem. Język nawiązuje do baśniowego, więc przekaz ma szansę trafić i do młodszych i do starszych dzieci. Bajkę obejrzycie tutaj:
Bajka o wirusie w koronie
Ten filmik zrealizowany jest natomiast w dość amatorskich warunkach, ale narracja, energia i zaangażowanie mają potencjał. Zresztą sami sprawdźcie – tutaj:
Jak przygotować dzieci na pobieranie wymazów
W związku ze stale rosnącą liczbą wymazów na obecność koronawirusa, które pobierane są przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, dowództwo WOT przygotowało specjalną akcję edukacyjno-informacyjną. Jej celem jest przybliżenie procesu pobierania wymazów oraz zmniejszenie stresu związanego z badaniem, szczególnie wśród najmłodszych. TUTAJ znajdziecie więcej przydatnych informacji, a poniżej film dla dzieci na temat pobierania wymazów:
Opowieści na ten czas
Opowieść, która uczy jak się uchronić przed koronawirusem. Pokazuje, że jeśli wszyscy będziemy nosić maseczki, przestrzegać zasad higieny i zachowamy odpowiednią odległość między sobą, unikniemy zarażenia. Lęk jest oparty na negatywnym wyobrażeniu o nowym zagrożeniu. Uświadomienie dziecku, że warto być ostrożnym, słuchać wskazań lekarzy i specjalistów jest bardzo ważne. Opowieści można obejrzeć TUTAJ.
Wierszyk animacja o koronawirusie
Opowiedziana z punktu widzenia wirusa – to on jest narratorem. Sposób czytania tekstu – według mnie – pozostawia nieco do życzenia, ale tekst jest dość łatwo przyswajalny dla dzieci. Wierszyka można posłuchać tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=Grc0dN9q-Lg&feature=youtu.be
Kwarantannowy cover Autobiografii
Ciekawy pomysł na nową odsłonę znanej wszystkim „Autobiografii” zespołu Perfect. Teledysk zrealizowany z przymrużeniem oka, ale całość warta jest wysłuchania, bo opowiada o codzienności życia w kwarantannie:
Piosenka o myciu rąk
Takich materiałów nigdy za wiele. Piosenka ma szansę na powodzenie, bo do mycia rąk zachęcają bohaterowie lubianych przez dzieci bajek. Tekst piosenki znajdziecie TUTAJ.
Jest w czym wybierać! Pamiętajmy tylko, że takie materiały jak filmy czy e-booki mają pomóc w rozmowie z dziećmi, a nie taką rozmowę zastąpić. Coś co dla nas, po przeczytaniu tekstu lub obejrzeniu bajki, może być jasne, dla dziecka może okazać się wciąż niezrozumiałe i wymagające dodatkowych wyjaśnień.