Ta książka została napisana przez dietetyka klinicznego od wielu lat zajmującego się wpływem diety na funkcjonowanie dzieci w spektrum autyzmu i do rodziców dzieci ze spektrum autyzmu jest kierowana. Ponieważ już na początku książki autorka dość obrazowo opisuje problemy z przetwarzaniem ogromu bodźców sensorycznych, to polecam ją również rodzicom dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Czasem do pożyczenia babci, cioci, kuzynowi, żeby ułatwić im zrozumienie tych „fanaberii” żywieniowych.
Dużą część poświęcono terapii – treningowi jedzenia, z naciskiem na poszanowanie potrzeb fizjologicznych dziecka. Wymieniono objawy problemów z wybiórczością jedzenia u dzieci z ASD, omówiono ewentualne przyczyny wybiórczości w jedzeniu, a co najistotniejsze opisano krok po kroku trening jedzenia. Samo wprowadzanie nowych pokarmów nie wystarczy, potrzebne jest odpowiednie dostymulowanie stóp, dłoni i buzi, a także unikanie dodatkowych bodźców. Autorka uświadamia nam, jak ważna w treningu jedzenia jest postawa nas, dorosłych.
Wprowadzanie diety w spektrum autyzmu ma swoich zwolenników i przeciwników, czego również dowiemy się z lektury. Właśnie to przedstawienie dwóch stron medalu oraz swoboda wyboru bardzo mi się podoba. Autorka przedstawia prawdy i mity dotyczące diety w ASD, przestrzega przed wprowadzeniem diety bez wykonania kilku badań oraz opisuje kilka rodzajów diet. Podaje też dużo prostych do wykonania przepisów, z których rodzic może skorzystać. Myślę, że to cenne źródło informacji nie tylko dla rodziców, ale również dla osób pracujących z dziećmi w spektrum autyzmu.
Autyzm i dieta. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć?
Autor: Justyna Jessa
Liczba stron: 176
Oprawa: miękka
Format: 209×142
Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa Sensus