Weleda
Weleda Baby

6 symptomów zbliżającego się porodu

Poród kiedy urodzę symptomy porodu
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Skurcze przepowiadające

Pojawiają się na kilka tygodni przed porodem, zwane są również skurczami Braxtona-Hicksa. Objawiają się nieregularnym pobolewaniem podbrzusza, odczuwalne najbardziej podczas chodzenia. Ustępują podczas odpoczynku, lub leżenia. Skurcze przepowiadające są treningiem dla macicy, której mięsień napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną dziecko, kiedy nadejdzie termin rozwiązania.

Obniżenie brzucha

Na 3-4 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy, a główka dziecka kieruje się w stronę wchodu do kanału rodnego. Oznaką tego jest obniżenie brzucha. Ciężarna odczuwa łatwiejsze oddychanie , ponieważ zmniejsza się ucisk na przeponę. Zwiększa się jednak częstotliwość oddawania moczu, ponieważ macica mocniej napiera na pęcherz moczowy.

Odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy pełni funkcję korka, który zamyka ujście szyjki macicy. Wydalany czop śluzowy jest efektem wolnego skracania i rozwierania szyjki macicy. Może być wodnisty lub galaretowaty, w kolorze krwistym, brązowym lub bezbarwnym. Wydalenie czopa śluzowego może nastąpić w jednym momencie, lub trwać kilka dni.

Zmiany nastroju

Zmieniający się nastrój również może być oznaką nadchodzącego porodu. W tym czasie kobieta ma więcej energii, zapału do wykonywania prac domowych. Zwiększenie apetytu, a nawet napady wilczego głodu to także jeden z symptomów. Organizm gromadzi w ten sposób energię na nadchodzący wysiłek.

Regularne skurcze

Skurcze porodowe to najbardziej pewny objaw zbliżającego się porodu. Początkowo są to pobolewania podbrzusza i krzyża. Są one krótkie, z dłuższymi przerwami. Po pewnym czasie skurcze stają się silniejsze i regularne co 10 minut. Ten sygnał zapowiada, że czas do szpitala.

Odejście wód płodowych

Wody mogą odejść całkowicie lub sączyć się powoli. Należy sprawdzić ich kolor. Prawidłowy to przeźroczysty lub słomkowy. Jeżeli wody są zielone, należy jak najszybciej udać się do szpitala. Kolor ten oznacza, że dziecko wydaliło smółkę. Odejście wód może nastąpić bez odczuwania skurczy, ale mimo to, jest to znak, że poród się zaczął.

Przeczytaj także:

347 ocen
4.96
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Położna Halina Biedroń, ekspert kampanii "Położna na medal"

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent