Poród. Jak się przygotować – porady położnej
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Poród. Jak się przygotować – porady położnej

Przygotowanie do porodu. Porady położnej dla kobiet w ciąży
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Na gotowość do fizjologii porodu składa się wiele aspektów. W swojej pracy często powtarzam, że zanim zaczniemy przygotowywać do porodu nasze ciało, warto zadbać o sferę psychiczną. Każda przyszła mama wielokrotnie myśli o pozytywnym zakończeniu ciąży i o zdrowiu dziecka. Uwagę skutecznie zajmują również myśli o dolegliwościach bólowych i o tym, w jakim stanie będzie ciało po porodzie. Trudno się temu dziwić, skoro w zasadzie każdy z nas boi się tego co nieznane. Tego, co przeżywa po raz pierwszy.

Najprostszym, a jednocześnie naprawdę skutecznym sposobem na ograniczenie własnego strachu jest zdobycie dostatecznej wiedzy na temat przygotowania do porodu, tego co nas czeka w trakcie i tuż po. Ważne jest również określenie przez przyszłe mamy indywidualnych preferencji związanych z porodem.

Szkolić się z rodzenia?

Najlepszym miejscem do poznania i oswojenia się z tym co najbliższe naturze każdej kobiety – możliwości rodzenia potomstwa – są szkoły rodzenia i warsztaty edukacyjne. Moim zdaniem, że szkoła rodzenia ma w gruncie rzeczy dość nieszczęśliwą nazwę, ponieważ w praktyce, żadnej kobiety nie trzeba do porodu specjalnie szkolić. Każda rodząca w czasie akcji porodowej doskonale wie jak się zachować, kiedy jej się na to pozwoli.

Najważniejszym plusem zajęć w szkole rodzenia jest pokazanie przyszłym matkom jak przewidywać pewne zachowania, z czego mogą skorzystać i czego mogą odmówić. Zajęcia obniżają poziom lęku poproszę przedstawienie podstawowych faktów: jak fizycznie przygotować się do narodzin, jak rozpoczyna się akcja porodowa, jakie zachowania mogą być dla przyszłych rodziców niepokojące, które objawi można zbagatelizować, itd.

Wraz ze wzrostem świadomości i wiedzy u przyszłych matek kształtują się pewne preferencje, co do tego, jak chciałyby aby wyglądał ich poród. Zwieńczeniem tych przemyśleń i dyskusji jest plan porodu. Tworzy się go w porozumieniu z osobą prowadzącą ciążę, w praktyce najczęściej jest to położna. Warto wiedzieć, że w przypadku porodu fizjologicznego, zespół medyczny ma obowiązek uszanować życzenia rodzącej.

Dobra kondycja a poród

Jak się przygotować do porodu położna radziPrzyszłym matkom sugeruję czasem spojrzenie na ciążę i poród przez pryzmat przygotowania do maratonu. Tak jak biegacz przez wiele tygodni przygotowuje się do pokonania trasy, po czym następuje wyczekany bieg i szczęśliwe przekroczenie linii mety, tak kobieta powinna sukcesywnie dbać o dobrą kondycję i dietę. W prawidłowo przebiegającej ciąży zaleca się utrzymanie podstawowej aktywności fizycznej. Ciężarna powinna spacerować około 5 km dziennie, może uczestniczyć w zajęciach ruchowych jak pilates, yoga czy też uczęszczać na basen. W zakresie przygotowania własnego organizmu równie ważne co utrzymanie ogólnej sprawność fizycznej jest przygotowanie do porodu krocza. To prawda, że systematycznie przygotowywane krocze zmniejsza znacząca potrzebę wykonywania przez personel zbędnych interwencji medycznych.

Zrelaksuj się, to działa

Istotnym elementem jest również zdolność do relaksacji. W porodzie kluczowy jest spokój, cierpliwość, wsłuchanie się w własny organizm i umiejętność rozluźnienia swojego ciała. Warto poćwiczyć relaksację. Pomocne może okazać się słuchanie spokojnej, odprężającej muzyki albo stosowanie elementów medytacji czy autohipnozy – wszystko co w rezultacie doprowadzi do rozluźnienia i wyciszenia jest korzystne.

Na koniec, nie powinniśmy zapominać o fundamentalnym aspekcie ciąży i samego porodu, a mianowicie o obecności i zaangażowaniu bliskiej osoby, która jest dla rodzącej nieocenionym wsparciem. Zadaniem towarzysza jest pomoc w podstawowych czynnościach, masaż, podanie czegoś do picia i jedzenia. Swoim pacjentkom powtarzam, że wspólne droga której finałem jest poród i dalsze szczęśliwe rodzicielstwo to wielka wartość, dlatego dobrze wspólnie znaleźć czas i przygotowywać się do porodu wspólnie. Każdy krok w stronę świadomego porodu, jest krokiem bliżej natury i pomyślnego rozwiązania ciąży, przyjaznego przyszłym matkom i dzieciom.

Przeczytaj także:

557 ocen
4.99
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Martyna Mączka, położna

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent