4 najpopularniejsze gry edukacyjne dla całej rodziny

4 najpopularniejsze gry edukacyjne dla całej rodziny

4 najpopularniejsze gry edukacyjne dla całej rodziny
📖 Czyta się średnio w 12 min. 🕑
Familijna rozrywka łączy pokolenia! Dzieci przeciwko dorosłym, rodzice kontra rodzeństwo, dziadek i wnuczka versus babcia i wnuczek… konfiguracji jest wiele, a gra toczy się o najwyższą stawkę: pogłębienie więzi. Poznaj więc gry rodzinne (w tym edukacyjne gry dla dzieci), które umilą Tobie i Twoim bliskim niedzielne lub każde inne popołudnie. Kości zostały rzucone – przyjrzyjmy się zatem spisowi najciekawszych tytułów dla całej rodziny. 

Gry rodzinne bawią, edukują i wzmacniają relacje. Ważny jest jednak odpowiedni wybór tytułu. Warto celować w taki, który da cały szereg możliwości – wiele wariantów rozgrywki – zamiast jednego, powtarzalnego scenariusza. Sprawdźmy teraz, które gry rodzinne (planszowe i nie tylko) spiszą się na medal za zaangażowanie nawet po kilku latach od zakupu.

Fajne gry rodzinne to te, w których każda osoba zrozumie zasady niezależnie od wieku. A są to…?

Kalambury. Dla dzieci i dorosłych nie stanowią dużego wyzwania pod kątem zrozumienia zasad. Pomogą Ci zaangażować nawet najmłodszych i najstarszych członków rodziny. Gra nie wymaga żadnej planszy ani ekranu. Wystarczy, że weźmiesz proste karteczki i zapiszesz na nich elementy z wybranej kategorii. Na przykład bohaterów ulubionych filmów familijnych. Po wylosowaniu hasła, dana osoba musi swoim zachowaniem, bez słów, imitować wylosowaną postać. Zadaniem pozostałych jest odgadnięcie, kogo naśladuje. Możecie grać na czas, by odrobinę podnieść poziom rywalizacji. Gra kalambury dla dzieci będzie świetną okazją do wykazania się swoimi umiejętnościami naśladowania, aktorstwa i interpretacji. W ramach urozmaicenia spróbujcie haseł w języku angielskim – tylko bez nazw własnych. 

Gry rodzinne planszowe, czyli nieśmiertelne scrabble – zwłaszcza po angielsku 

Edukacyjne gry dla dzieci, takie jak Scrabble, to też dobra rozrywka dla całej rodziny. Zwróć uwagę, że układając hasła w języku obcym, poszerzacie swój zakres słownictwa. To typ gry rozwijający zdolności analityczne a także kreatywność. Im trudniejsze i bardziej złożone słowo, tym więcej punktów można za nie zgarnąć. Wygrywa oczywiście ta osoba, która finalnie zdobędzie jak największą liczbę punktów.
PS Daj fory swoim dzieciom – przynajmniej na samym początku. Zamiast “słowotwórstwo” ułóż słowo “stwór” i pozwól cieszyć się maluchowi wygraną (przynajmniej raz na jakiś czas). Dopinguj dziecko w procesie wymyślania wyrazów. Nawet swoich własnych – bo kto wie, może pewnego dnia zostanie drugim Leśmianem. 

Zapisz się do newslettera Novakid i poznaj tajniki rodzicielstwa:

5 darmowych lekcji próbnych! Newsletter z materiałami dla rodziców.
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj eksperckie materiały na temat wychowania dzieci. Na dobry początek otrzymasz od nas 5 darmowych lekcji próbnych!
Zgody:

Gry rodzinne w domu i w podróży. Poznaj tabu!

Tabu to prosta gra, w którą możesz grać z wieloma osobami jednocześnie – na przykład w osobnych drużynach. Rozgrywka polega na słownym przedstawieniu wybranego hasła, ale bez używania wybranych wyrazów. Tabu sprzyja elokwencji i poprawia zdolności improwizacyjne. Składa się z zestawu kart z hasłami, klepsydry (odmierzającej czas na odpowiedź), piszczałki (używanej, gdy padnie niedozwolone słowo z karty) oraz notesu do zapisywania punktów. To rodzaj gry rodzinnej, który możesz mieć przy sobie w dowolnym miejscu, właśnie ze względu na niewielką zawartość elementów w zestawie. Ba, możesz nawet przygotować swoją własną, autorską wersję, gdy już za dobrze poznasz wszystkie hasła z kart. Co powiesz na angielską, aby podszkolić umiejętności językowe dziecka – a przy okazji odświeżyć swoje własne? Takie a challenge! 

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Gry edukacyjne dla dzieci, w których każda decyzja ma znaczenie. Wybierz ponadczasowe Monopoly!

Uwaga. Ta gra wywołuje silne emocje – w końcu toczy się o pieniądze, nawet jeśli nie zapłacisz nimi w osiedlowym sklepie. Monopoly to ten rodzaj gry edukacyjnej dla dzieci, która wzmacnia przedsiębiorczą postawę. Uczy kalkulacji, podejmowania szybkich decyzji i… ponoszenia konsekwencji. Każda rozgrywka niesie inny scenariusz, nowe szanse i zmarnowane okazje. Sprawdzi się zwłaszcza wśród dzieci w wieku szkolnym oraz nastoletnim. To propozycja ucząca malucha oswajania się z porażką, a także sprawnego kalkulowania. Kto wie, może taka rozgrywka zaszczepi w nim zdolność przemyślanego inwestowania i dlatego nigdy nie zdecyduje się na zakup Twittera? Przekonaj się!

Novakid

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie