11 patriotycznych gier planszowych na Dzień Niepodległości

flaga polska pixabay
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
11 listopada to dzień wyjątkowy.  Właśnie w tym dniu nasze myśli w szczególny sposób skłaniają nas do refleksji na temat patriotyzmu. Dzieci i młodzieży powinny od wczesnych lat poznawać losy państwa polskiego, by identyfikować się z krajem, który tak solidarnie 11 listopada odśpiewuje hymn: „Marsz, marsz Dąbrowski…”

Opowiedzcie dzieciom o pięknej historii naszej ojczyzny, jaką budowały poprzednie pokolenia Polaków!

Pomóc mogą w tym również gry – zarówno gry o Polsce, jak i te uczące o historii naszego kraju, jego kulturze, ważnych wydarzeniach dziejowych czy typowo historyczne,  przenoszące w czasy wielkich bitew,

Oto nasze propozycje gier patriotycznych:

Quiz o Polsce

Quiz o Polsce to gra i emocjonująca zabawa, w której można sprawdzić i wzbogacić są wiedzę na temat polskiej historii, geografii, kultury i przyrody. Dodatkowym urozmaiceniem są zadania sprawdzające znajomość ortografii, umiejętność wymowy trudnych polskich zdań i próba zręczności.

Quiz o Polsce

Mali powstańcy

Gra jest próbą przeniesienia na planszę funkcjonowania Harcerskiej Poczty Polowej, która działała w czasie Powstania Warszawskiego. Młodzi harcerze przenosili pocztę i rozkazy pomiędzy oddziałami powstańczymi, pomagając w ten sposób w walce z okupantem.

mali-powstacy

Na Grunwald

Gra opowiada o przygotowaniach do wojny z Zakonem Krzyżackim, podczas której doszło do bitwy pod Grunwaldem. Twoim zadaniem jest zgromadzenie dla króla Jagiełły jak najwięcej rycerzy i zapewnienie im prowiantu.

Na Grunwald

Kocham Cię Polsko!

Gra towarzyska, która powstała na bazie programu nadawanego przez TVP 2. Pasjonująca gra o Polsce – o tym co kochamy, co nas śmieszy i co nas wzrusza. O polskiej kuchni, o polskim filmie, o polskim sporcie i o polskiej piosence. O smakach, dźwiękach i zapachach, które pamiętamy z dzieciństwa, wśród których dorastamy i żyjemy na co dzień.

gra dla 2-20 graczy
wiek 10+

gra planszowa Kocham Cię Polsko!

7 dni Westerplatte

Wojenna gra kooperacyjna. Gracze wcielają się w bohaterskich obrońców Składnicy i współdziałając ze sobą, wspólnie starają się stawić czoła samej grze. Naloty Stukasów, ostrzał z pancernika i haubic oraz atak jednostek lądowych stanowią nie lada zagrożenie dla polskiej placówki.

gra dla 1-4 graczy

7 dni Westerplatte

Wielki Quiz – Historia Polski

Emocjonująca gra edukacyjna dla całej rodziny. Na 191 kartach znajdują się 764 pytania i 1528 odpowiedzi. W trakcie gry jej uczestnicy poruszają się pionkami po torze planszy i odpowiadają na pytania z wyciągniętych kart, w zależności od koloru pola na którym postawili swój pionek. Dodatkowe punkty można zdobyć odgadując jakie ważne wydarzenie historyczne miało miejsce pod datą widniejącą na wyciągniętej karcie z talii ” kart ważnej daty”.

wiek 10+

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Wielki Quiz – Historia Polski

Bohaterowie Wyklęci

W Bohaterach Wyklętych gracze wcielą się w dowódców oddziałów walczących z nielegalną władzą komunistyczną. Ich zadaniem będzie walka z okupantem poprzez wykonywanie misji skierowanych przeciwko Władzy Ludowej oraz realizacja tajnych celów. Stań na czele takiego oddziału i walcz o “Wolną, Niepodległą, Szczęśliwą Polskę!”

Bohaterowie Wyklęci

Odbudowa Warszawy 1945-1980

Gra o prostych zasadach, która zapewni dobrą zabawę całej rodzinie, a jej wariant zaawansowany spodoba się również doświadczonym graczom. Stawisz w niej czoła wyzwaniu, jakim jest budowa miasta na gruzach powojennej Warszawy. Wcielisz się w pracownika Biura Odbudowy Stolicy, a Twoją misją będzie realizowanie norm i zadań mających pomóc w racjonalnej rekonstrukcji zniszczonego miasta.

gra dla 2-5 graczy

odbudowa-warszawy

Kolejka

Zadanie graczy wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożoną z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste… W tej historycznej grze planszowej trzeba nieźle kombinować, żeby zdobyć upragniony towar. Czy masz odwagę zmierzyć się z codziennością lat 80?

gra dla 2-5 graczy
wiek 12+

kolejka gra

Boże Igrzysko: MAGNACI

Gra planszowa dla 2 – 5 graczy, szybka, pozbawiona losowości, a w zamian pełna sarmackiego klimatu i interakcji. Przeniesie Cię w świat magnackich intryg i walki o władzę, które targały Rzeczpospolitą Obojga Narodów od jej rozkwitu w okresie Unii Lubelskiej, aż po Targowicę i upadek państwa polsko – litewskiego.

gra dla 2 – 5 graczy

MAGNACI

Ale Historia!

Czy Mieszko I był królem? Czy Kolej Warszawsko-Wiedeńska dojeżdżała do Lwowa? Ile nagród Nobla zdobyła Maria Skłodowska-Curie? Czy Fiata 126P produkowano na Śląsku?
Na te – i wiele innych pytań – znajdziecie odpowiedź w rodzinnej grze planszowej, którą Granna przygotowała na jubileusz 1050-lecia początków Państwa Polskiego. „Ale Historia!” to niezwykła podróż poprzez wieki!

wiek 12+

Ale Historia!

A jeśli lubicie quizy, to zapraszamy do rozwiązywania quizu przygotowanego z okazji Święta Niepodległości.

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl