Marta Marzec

Pedagog i logopeda o specjalności wczesnej interwencji logopedycznej. Zajęcia terapeutyczne prowadzi w formie zabawy aby zachęcić najmłodszych do trudnych i żmudnych ćwiczeń, a także by przekazywane treści dostosowane były do ich indywidualnych potrzeb. W wolnej chwili - czyta książki i biega. Pracuje w przedszkolu na terenie Gdyni oraz prowadzi prywatną praktykę we własnej firmie Logat

Wychowanie i edukacja

Pixabay dziecko rozwój mowy

Rowój mowy dziecka od urodzenia do 7 roku życia

Od lat obserwuje się wzrost liczby dzieci z zaburzeniami mowy. Wpływ na to ma wiele czynników m.in. środowiskowe, genetyczne, intelektualne. Każde dziecko rozwija się w swoim unikalnym i indywidualnym tempie, jednak istnieją pewne ramy czasowe, w których jego rozwój mowy powinien się zmieścić.

Zdrowie rodziny

Dlaczego dziecko oddycha przez usta

Oddychanie przez usta a prawidłowy rozwój dziecka

Oddychanie jest nieodłącznym elementem naszego życia i już u niemowlaka możemy zaobserwować czy przebiega ono prawidłowo. Podczas choroby dziecko może otwierać buźkę próbując ułatwić sobie oddychanie. Problem pojawia się wtedy, gdy już po przebytej chorobie dziecko podczas spokojnej zabawy, snu, oglądania bajki siedzi z otwartą buzią.

Zdrowie rodziny

Czy moje dziecko ma autyzm? Pierwsze objawy autyzmu

Szybkie wykrycie autyzmu szansą na lepsze życie

Wielu rodziców zastanawia się jak szybko można wykryć autyzm u dziecka i czy jego dziecko rozwija się prawidłowo. Autyzm nie jest wirusem, z którego można się wyleczyć, jednak szybko wykryty umożliwi dziecku, a później osobie dorosłej lepsze funkcjonowanie w życiu i środowisku społecznym.

Zdrowie rodziny

Jak rozmawiać z dzieckiem. Mówienie do dziecka a mowa dorosłych

Jak mówić do dziecka żeby wspierać rozwój jego mowy?

Zastanawialiście się kiedyś jaki wpływ na mowę dziecka ma sposób w jaki do niego mówimy?
Dziecko mówi językiem grupy etnicznej, w której żyje. Potrafi wypowiadać kod językowy oraz reguły jego używania, które funkcjonują w danej rodzinie. W każdym języku opiekunowie posługują się specyficzną pododmianą języka, która jest typowa tylko dla niej, chodzi tu m.in. o wolne tempo mowy, redukcje grup spółgłoskowych, częste pojawianie się pytań. Również w kontaktach z dziećmi dorośli posługują się „innym” językiem.

Wychowanie i edukacja

jak rozmawiać z niemowlęciem

Jak komunikuje się niemowlak?

Wszystkich nas zastanawia kiedy dziecko zaczyna podejmować pierwsze próby komunikacji. Okazuje się, że stosunkowo wcześnie – proces opanowania języka zaczyna się już podczas życia płodowego! Wewnątrz macicy dziecko jest wrażliwe na głos matki i odgłosy płynące z otoczenia, gdyż już w 12 tygodniu ciąży słuch malucha jest dostatecznie rozwinięty. Zaczyna reagować na rytmiczne właściwości mowy, […]

Zdrowie rodziny

Kubek niekapek, jaki wybrać niekapek porady

Kubek niekapek – doskonały wynalazek XXI wieku?

Wiele z Was na pewno zastanawia się jaki kubeczek wybrać po odstawieniu butelki. Wybierając się do sklepu stajecie przed półką, która aż ugina się pod ich ciężarem. Producenci prześcigają się w kolorach, wzorach i kształtach. Tylko czy aby na pewno każdy z nich jest funkcjonalny i bezpieczny dla Twojego dziecka?