Weleda
Weleda Baby

Kubek niekapek – doskonały wynalazek XXI wieku?

Kubek niekapek, jaki wybrać niekapek porady
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Kubków niekapków jest wiele, dlatego chcąc taki kupić stajemy przed nie lada wyborem.

Najgorszy jaki możemy kupić jest ten z twardym, plastikowym dziubkiem.

Często możemy zaobserwować, że wspomiany dziubek jest obgryziony przez dziecko, które pijąc zagryza sobie na nim ząbki. Do czego to prowadzi? Tworzy się szczelina między górnymi i dolnymi ząbkami, która nazywa się zgryzem otwartym. Warto wspomnieć, że oprócz niskich walorów estetycznych takich ząbków, kłania się również niska sprawność języka. Twardy dziubek nie pozwala języczkowi poruszać się w trakcie picia, przyciskając go sprawia, że staje się „leniwy”.

Język mający małą ruchomość nie będzie potrafił układać się odpowiednio podczas artykulacji wielu głosek, co z kolei prowadzi do wad wymowy (tak samo jak szczelina w ząbkach – seplenienie).

Nie jest powiedziane, że u każdego dziecka wystąpią powyższe wady, jednak nie mamy 100% pewności, że u naszego dziecka ich nie będzie. Wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zawczasu wybrać odpowiedni kubek aby w przyszłości zaoszczędzić na ortodoncie i logopedzie.

Co więc wybrać?

Na polskim rynku istnieje cała masa kubków, które również są niekapkami a nie szkodzą w taki sposób jak powyższy. Zaliczyć do nich możemy kubki 360 stopni, które kształtem przypominają te normalne. Dziecko może się napić z każdej strony, nie wylewa się, nie tworzy się zgryz otwarty, przygotowuje się do picia z normalnego kubka, język pracuje… czy można chcieć czegoś więcej? 🙂

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Kolejnymi kubkami są te ze słomką, plusy te same co wyżej, a dodatkowo pracuje mięsień okrężny ust (odpowiada on m.in. za domykanie buzi) – przecież wargi muszą „objąć” słomkę, co może nie być takie łatwe 🙂

Rodzice, to od Was zależy jaki kubek wybierzecie dla swojego dziecka. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi jego plusami i minusami, nie bazując tylko na tym co pisze producent – wiadomo, że zrobi wiele żeby przekonać do swojego produktu.

Przy wyborze kubka warto kierować się dobrem dziecka – nie każdy niekapek szkodzi, ale czy nie zaszkodzi Twojemu dziecku?

748 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
Marta Marzec

Marta Marzec

Pedagog i logopeda o specjalności wczesnej interwencji logopedycznej. Zajęcia terapeutyczne prowadzi w formie zabawy aby zachęcić najmłodszych do trudnych i żmudnych ćwiczeń, a także by przekazywane treści dostosowane były do ich indywidualnych potrzeb. W wolnej chwili - czyta książki i biega. Pracuje w przedszkolu na terenie Gdyni oraz prowadzi prywatną praktykę we własnej firmie Logat

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent