Niematerialne dziedzictwo krakowian – prezentacje i debata

Celestat, ul. Lubicz 16
🗺 mapa
📅 sobota 25.11.2017
Wstęp wolny
Niematerialne dziedzictwo krakowian - prezentacje i debata

„Muzea jako instytucje sprawujące pieczę nad martwymi przedmiotami zasadniczo słabo sprawdzają się w ochronie żywego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jednakże nie są znane żadne inne instytucje, które robiłby to lepiej” (Richard Kurin, Instytut Smithsona, Waszyngton D.C.)

Bogactwo kulturowe Krakowa to nie tylko historyczna architektura czy obiekty przechowywane w muzealnych magazynach. Wielką wartością Krakowa jest dziedzictwo niematerialne mieszkańców miasta: przekazywane ustnie legendy (w tym także te powstające współcześnie), opowieści, tradycyjna muzyka i taniec, zwyczaje doroczne, do których zaliczany jest pochód Lajkonika i ryty Bractwa Kurkowego, ubiór lokalny, godka krakowska, folklor dziecięcy i studencki, odpusty (Emaus i Rękawka), wiedza i umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym, takim jak szopkarstwo krakowskie. Muzeum miasta ma z pewnością za zadanie zajmować się też tymi niematerialnymi skarbami Krakowa, badać je, chronić, uświadamiać o ich wartości. Wszystkie te działania wymagają jednak spotkanie z żywym człowiekiem, wysłuchaniem jego opowieści, zrozumiem, co jest jego osobistym, lokalnym dziedzictwem.

Spotkajmy się 25 listopada w Celestacie, aby poznać niematerialne dziedzictwo krakowian i porozmawiać o nim w miejscu, które tak silnie związane jest z krakowskim folklorem. Tutaj znajduje się siedziba krakowskich braci kurkowych, a orszak Lajkonika przygotowuje się każdego roku do wymarszu na ulice miasta. W końcu właśnie w Celestacie 10 grudnia tego roku otwieramy pokonkursową wystawę szopek krakowskich. 

PROGRAM: 
Miejsce: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Oddział Celestat, ul. Lubicz 16 
Termin: sobota, 25 listopada 2017 roku

13.00-15.00 – prezentacje zjawisk krakowskiego dziedzictwa niematerialnego przez depozytariuszy takich tradycji jak: szopka krakowska, obrzędy Bractwa Kurkowego, pochód Lajkonika, krakowska koronka klockowa, światy z opłatka i wywodzący się z nich pająk rogaty z Krowodrzy oraz wycinanka krakowska. Depozytariusze będą prezentować swoje tradycje i zwyczaje na stoiskach przygotowanych w przestrzeniach Celestatu. Każdy chętny będzie mógł również spróbować swoich umiejętności w wykonywaniu elementów krakowskiej szopki lub wycinanki. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych odwiedzających Muzeum. 

15.00-16.30 – debata poświęcona niematerialnemu dziedzictwu Krakowa. W czasie debaty, do której zapraszamy depozytariuszy krakowskich tradycji oraz wszystkich krakowian, będziemy starali odpowiedzieć na pytania: jak chronić tego rodzaju dziedzictwo, upowszechniać wiedzę na jego temat i uświadamiać społeczeństwo, zwłaszcza lokalne, o jego wartości? Jak można skuteczniej wykorzystać tradycje krakowskie w promocji miasta? W końcu też, jakie korzyści i zagrożenia wynikają z faktu wpisu zjawisk z obszaru Krakowa na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego? Jakie obowiązki będą teraz spoczywać na depozytariuszach zjawisk ujętych na listach, a jakie na tych organizacjach i instytucjach, które zobowiązały się do ochrony krakowskich tradycji i zwyczajów? Debatę poprowadzi Łukasz Wojtusik, dziennikarz Radia TOK FM i Radia Złote Przeboje. 

http://www.mhk.pl/aktualnosci/niematerialne-dziedzictwo-krakowa-spotkanie-i-debata

Wstęp wolny.
Zapraszamy wszystkich krakowian! 
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa 
Celestat, ul. Lubicz 16

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent