Fisher Price
rysuj
Ruda, piegowata i kochana przez wszystkich. O fenomenie Pippi Långstrump porozmawiamy na najbliższym spotkaniu poświęconym Astrid Lindgren, szwedzkiej pisarce związanej z nurtem literatury dziecięcej, znanej jako autorka „Dzieci z Bullerbyn” czy „Nilsa Paluszka”.

Pisarka urodziła się w chłopskim, bogatym domu w Smalandii. Debiutowała powieścią „Zwierzenia Britt-Mari”, która została bardzo ciepło przyjęta przez krytyków. To zachęciło Astrid Lindgren do tworzenia kolejnych książek. Bardzo pracowita, sumienna, swoim czytelnikom odpowiadała osobiście – zostawiła po sobie ok. 70 tysięcy listów. Korespondencja pisarki to kopalnia wiedzy o niej i współczesnym jej świecie. Pytana o inspirację, twierdziła, że „Nie istnieje żadne inne dziecko, które może mnie zainspirować, poza tym dzieckiem, którym sama niegdyś byłam. Do pisania książek dla dzieci wcale nie jest konieczne posiadanie własnych dzieci. Trzeba tylko samemu kiedyś być dzieckiem. I mniej więcej pamiętać, jak to było”.

film

Napisała ponad 20 powieści, jest autorką sztuk teatralnych, słuchowisk i opowiadań. Cykl książek o Pippi przetłumaczono na 70 języków. Astrid Lindgren otrzymała wiele nagród krajowych i zagranicznych, a wśród nich również polskie odznaczenie Order Uśmiechu.

Wykład „Złote sandały i skrzydełko motyla. O Astrid Lindgren” poprowadzi Jolanta Zaczkowska.

data: 10 lipca 2019 (środa), godz. 17.00
miejsce: Sala Kolumnowa, ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Jolanta Zaczkowska
wstęp wolny

750 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Górnośląskie

Zbiory Muzeum Górnośląskiego to ponad 750 tys. eksponatów, a ich charakter ma bezpośredni wpływ na działalność placówki, która koncentruje się zarówno wokół problemów regionalnych, jak i ponadregionalnych. W muzeum funkcjonuje siedem działów merytorycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, …

Adres:
pl. Jana III Sobieskiego 2
41-902 Bytom
Kontakt:

0-322-818-294
mgbytom@us.edu.pl
https://muzeum.bytom.pl