Weleda
Weleda Baby

zajęcia dla dzieci w Warszawie

📅 środa 15.09.2010 do sobota 09.10.2010
zajęcia dla dzieci w Warszawie

Bródnowski Uniwersytet Dzieci to inicjatywa mająca na celu nieskrępowany rozwój intelektualny dzieci. Dzieciństwo to wiek pytań, które są początkiem poznania otaczającego świata, a tym samym nauki. Jest to szczególny moment rozwijania określonych predyspozycji i talentów, które z czasem, jeżeli nie zostaną dostrzeżone, mogą być bezpowrotnie utracone. Uniwersytet w formie interaktywnych wykładów zamierza podsycać naturalną ciekawość dzieci, uczyć poprzez zabawę, rozwijać talenty, kształtować osobowość człowieka poszukującego, człowieka odkrywcy. Uważamy, że takie podejście jest niezbędnym warunkiem rozwoju potencjału twórczego i intelektualnego każdego dziecka.

W Bródnowskim Uniwersytecie Dzieci nie ma nudnych wykładów, żmudnego sporządzania notatek. Nie ma kolokwiów, czyli klasówek, zaliczeń i egzaminów. W zamian proponujemy intrygującą podróż w świat wiedzy. Niezwykle rozległej, bo odnoszącej się do zagadnień z dziedziny kultury, sztuki, matematyki, geografii, filozofii, etnografii, astronomii, paleontologii i przyrody. Każdy wykład wygłaszany jest w bardzo przystępny sposób i w tym celu upoglądawiany licznymi pokazami multimedialnymi, przeglądami slajdów a także doświadczeniami naukowymi. Koniec wykładu to czas na pytania, na które zawsze jest udzielona odpowiedź. Wszystkiego można dotknąć, wszystko zbadać, można obalić obowiązujące teorie i wygłosić własne.

Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się wesprzeć rodziców w ich codziennej trosce o właściwy rozwój ich dzieci, a także szkoły, które z uwagi na konieczność realizacji obfitych treści programowych, często tracą z pola widzenia indywidualne zainteresowania ucznia.

Data: 9 X
Dziedzina: Ornitologia
Temat: Ptaki wokół nas

Wykładowca: dr Andrzej Pruszewicz – Dyrektor warszawskiego ZOO, polski ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków w warszawskim ZOO, , autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii.
Z wykształcenia lekarz weterynarii, z zamiłowania ornitolog. Od 1991 doktor nauk weterynaryjnych – tytuł pracy doktorskiej: Badania nad występowaniem Isospora lacazei oraz jej wpływem na rozwój piskląt Passer domesticus i Passer montanus na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na Wydziale Weterynaryjnym. Były pracownik Instytutu Ekologii PAN w Dziekanowie Leśnym. Był redaktorem naczelnym pisma „Woliera”, autor 16 książek i tłumacz ponad 20

Data: 23 X
Dziedzina: Geografia
Temat: Magiczny świat przyrody – świat podwodny, rafa koralowa

Wykładowca: Krzysztof Dworczyk – podróżnik i pisarz. W ciągu ostatnich lat odwiedził ponad 40 krajów, w Azji, Ameryce, Afryce, Oceanii i w Europie. Zwiedzał starodawne azjatyckie świątynie, afrykańskie pustynie, meczety Kairu, kościoły Jerozolimy, wulkany Indonezji, lodowce Nowej Zelandii, fiordy Norwegii, rafy koralowe Oceanu Indyjskiego…
Pobyty i praca za granicą zaowocowały biegłą znajomością kilku języków obcych oraz mnóstwem niezwykłych doświadczeń. Swoją wiedzę o niezwykle odległych i trochę bliższych krainach przekazuje podczas multimedialnych prelekcji organizowanych w licznych domach kultury, bibliotekach i szkołach. Razem z Wojciechem Dworczykiem napisał trzy książki o tematyce przyrodniczej: Klejnoty Morza, Magiczny Świat Przyrody, Najpiękniejsze Muszle Świata.

Data: 6 XI
Dziedzina: Historia
Temat: Życie szlachty w dawnych wiekach XVI – XVII w.

Wykład poświęcony będzie życiu codziennemu szlachty polskiej w okresie od panowania króla Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego. Wykład ilustrowany będzie prezentacją multimedialną oraz replikami zabytków z epoki.
Wykładowca: Tomasz Szajewski
Autor książek popularnonaukowych, konsultant filmowy, pracownik Muzeum Pałacu w Wilanowie, specjalista – rekonstruktor historyczny z zawodu i pasji, członek założyciel Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia Turniejowego Liga Baronów, od 15 lat współtwórca "Warszawskiego Turnieju rycerskiego o szablę Zygmunta III Wazy", oraz wieloletni współtwórca "Oblężenia Malborka AD 1410".

Data: 20 XI
Dziedzina: Filozofia
Temat: Platon i wirtualna rzeczywistość

Słuchacze poznają postać Platona oraz czym jest jaskinia platońska. Czym jest dobro u Platona. Czy to co widzimy jest prawdziwe? Jak to jest z grami komputerowymi, z postaciami z literatury i filmu- na ile istnieją, a na ile nie.
Wykładowca: Marcin Kacprzak

Data: 4 XII
Dziedzina: Fizyka
Temat: Fizyka złudzeń optycznych

Złudzenie optyczne jest błędną interpretacją obrazu przez nasz mózg. Dlaczego tak się dzieje, jakie mechanizmy są odpowiedzialne za błędne postrzeganie? Odpowiedzi na te i inne pytania oraz przykłady złudzeń optycznych poznacie na tym wykładzie.
Wykładowca: dr Stanisław Bajtlik – astrofizyk, pracuje w Centrum Astronomicznym im. Kopernika PAN, w Warszawie.
Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych i popularnonaukowych oraz książki Kosmiczny alfabet. Zajmuje się popularyzacją nauki. Artykuły popularne publikował m.in. w Świecie Nauki, Spectrum der Wissenschaft, Wiedzy i Życiu, Polityce, Gazecie Wyborczej, Postępach Fizyki, Młodym Techniku, Postępach Astronomii, Akademii. Był autorem całorocznego, codziennego cyklu audycji nadawanych w 2000 roku przez Polskie Radio Bis „Kosmiczne związki”. Wraz z Arkadiuszem Orłowskim prowadził w latach 2005-2007 program popularnonaukowy w TVP1 „Symulator faktu”.

Data: 18 XII
Dziedzina: Etnografia
Temat: Polskie zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe.

Dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy w tym terminie. Symbolika drzewka bożonarodzeniowego i świątecznego przystroju wnętrza.
Dawne ozdoby choinkowe – jak wyglądały i jak je zrobić samemu Niezwykłość dnia wigilijnego : wierzenia, zwyczaje, opłatek, tradycyjne potrawy wigilijne, kolędy i pasterka;
Obchody kolędników z gwiazdą, szopką i turoniem.
Wykładowca: Jadwiga Migdał – Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, mgr etnografii. Po studiach pracowała trzy lata w Muzeum etnograficznym w Krakowie w Dziale Folkloru. Od 1976 roku do lutego 2010 pracowała w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w Dziale Etnografii Polski i Europy. Zajmowała się sztuką ludową i nieprofesjonalną oraz obrzędowością doroczną. Jest autorką scenariuszy i kuratorem kilkudziesięciu wystaw krajowych i zagranicznych, autorką tekstów do katalogów wystaw i opracowań z zakresu sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Wykładała sztukę ludową dla studentów etnologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadziła również zajęcia dla dzieci n/t tradycji ludowych na wystawie stałej poświęconej dorocznym obrzędom i zwyczajom ludowym.

Data: 8 I
Dziedzina: Archeologia
Temat: Jak to dawniej bywało, czyli o archeologii i najdawniejszych dziejach człowieka słów kilka.

Wykładowca: Izabela Wnuczek – Przewodnicząca Koła Naukowego Studentów Archeologii UMCS w Lublinie.

Data: 22 I
Dziedzina: Literatura
Temat: Tak zwany trudny temat.

W jaki sposób literatura dla dzieci radziła sobie – i radzi – z trudnymi tematami. Śmierć, rozwód, bieda, choroba – lista haseł jest dość szeroka. Dużo szersza niż lista wartościowych książek, które podejmowały takie właśnie tematy. Czy książki o trudnych sprawach muszą być poważne? Czy poczucie humoru jest dopuszczalne w opowieści o, dajmy na to, adoptowanym chłopcu? Śmiech jako wartość terapeutyczna.
Wykładowca: Krzysztof Kasdepke – Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1995 do 2000 r. redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk".
Autor wielu bajek i opowiadań dla dzieci publikowanych w "Świerszczyku", "Ciuchci" i "Komiksowie", scenarzysta programów dla dzieci ("Ciuchcia", "Budzik", "Podwieczorek u Mini i Maxa") oraz seriali telewizyjnych (m.in. telenoweli "Klan").
Autor i współautor książek dla dzieci. Jego twórczość charakteryzuje się niezwykłym zrozumieniem psychiki dziecka i ciepłym humorem.
Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za Kacperiadę (2002 r.), dwukrotnie Nagrody Edukacja XXI za: Co to znaczy (2003 r.) i Bon czy ton (2005 r.).

Data: 5 II
Dziedzina: Cywilizacje starożytnego świata
Temat: Kultura i cywilizacja Majów

Majowie stworzyli ogromne miasta z wielkimi piramidami i wytwarzali wspaniałe dzieła sztuki. Byli też walecznymi wojownikami. Podczas wykładu zapoznamy się z aktualnym stanem wiedzy na temat tej wspaniałej kultury. Odwiedzimy fascynujące miasta dawnych Majów i zobaczymy jak żyli twórcy wielkiej cywilizacji z Ameryki Środkowej.
Wykładowca: Marek Łasisz – kulturoznawca cywilizacji starożytnych świata, specjalizacja: Ameryka prekolumbijska

Strona internetowa Uniwersytetu
Wszystkie wykłady odbywają się w sali kinowej Domu Kultury Świt przy ulicy Wysockiego 11 w Warszawie
Informacje i zapisy pod numerem telefonu: 22 811-01-05
e-mail: pwozniak@dkswit.com.pl
www.dkswit.com.pl

Zapisy trwają. Zapraszamy!

643 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent