Wystawa zabawek w Muzeum Górnośląskim
Delfinek

Kurator wystawy, Anna Grabińska-Szczęśniak, proponuje podróż w czasie dla pokolenia PRL-u, które zapewne z rozrzewnieniem wróci do bajek swojego dzieciństwa, natomiast dla młodzieży i dzieci przeniesienie się w świat animacji rodziców i dziadków. Czarno-biały telewizor, 10 minut bajki wieczorem, tuż przed Dziennikiem, prosta planszowa bajka o Gąsce Balbince i kukiełkowi Jacek i Agatka zapewne wydadzą się młodemu pokoleniu czymś niesłychanie prostym i bardzo odległym w porównaniu z dzisiejszymi animacjami komputerowymi, które można oglądać o każdej porze dnia i bez ograniczeń. Jednak te dobranocki sprzed lat mają swój muzealny urok i stąd pomysł na wystawę. Bardzo dorośli widzowie wzruszą się, a dzieci zakotwiczą na moment w innym czasie historycznym.

Na wystawie zgromadzono około 300 eksponatów wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie, ze zbiorów Wojciecha Jamy, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Muzeum Bajki Se-ma-for w Łodzi – będącego częścią Fundacji Filmowej Se-ma-for, Muzeum Lalek w Pilźnie, Muzeum w Tarnowskich Górach i od osób prywatnych.
Niektóre eksponaty mają po czterdzieści lat, ale są również przedmioty produkowane współcześnie, co dowodzi, że magia bohaterów dobranocek PRL-u trwa nadal. Zobaczymy oryginalną lalkę Misia Uszatka, Łosia z „Colargola" i Pingwina Pik Poka. Wyjątkowym eksponatem jest metalowa konstrukcja Misia Uszatka, projekt scenografii i lalek z serii „Miś Uszatek", a także oryginalne folie z kadrami z „Reksia", „Bolka i Lolka", „Porwania Baltazara Gąbki" czy „Podróży z zaczarowanym ołówkiem".

Zwiedzający poczują się jak w domu oglądając „Reksia" na ekranie telewizora marki Ametyst, w PRL-owskiej aranżacji. Pokażemy „życie" bohaterów dobranocek poza emisją, gadżety reklamowe produkowane w epoce PRL-u, zabawki, gry, puzzle, komiksy, przeźrocza, znaczki, kartki pocztowe, przedmioty codziennego użytku (budzik z Bolkiem i Lolkiem, noże z Wilkiem i Zającem, zegar z Reksiem), a także niezwykle rzadkie egzemplarze opakowań po gumach do żucia z Bolkiem i Lolkiem, naklejki z Pszczółką Mają, mydełko i olejek „Jacek i Agatka" czy „Gąska Balbinka".

Kilka pasjonujących przygód bohaterów dobranocek będzie można zobaczyć w specjalnie zaaranżowanej pracowni, wzorowanej na Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w którym powstała legenda polskiej animacji – „Bolek i Lolek". Dzieci zobaczą jak pracochłonne było tworzenie zaledwie 10-minutowej kreskówki w czasach, gdy nikt nie słyszał jeszcze o komputerach.

Gościem specjalnym podczas uroczystego otwarcia wystawy będzie Wojciech Jama, kolekcjoner i pasjonat, pomysłodawca Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie. Zarówno podczas otwarcia, jak i trwania całej wystawy, będą się odbywały gry i zabawy, konkursy, dzieci będą mogły sfotografować się z Reksiem i skosztować słodyczy.

W Małej sali wystawowej pokażemy najlepsze prace plastyczne, wykonane przez dzieci w trakcie zwiedzania ekspozycji. Wystawie będą towarzyszyć zajęcia z animacji prowadzone przez Dział Edukacji.

Podczas trwania ekspozycji (od 6 maja do 13 lipca) przewidujemy imprezy związane bezpośrednio z wystawą, a także ogólnopolską Nocą Muzealną i Dzień Dziecka, na które również serdecznie zapraszamy.

Kuratorem wystawy jest Anna Grabińska-Szczęśniak, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Naszymi patronami medialnymi są TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, „Dziennik Zachodni", „Życie Bytomskie", MójBytom.pl, NaszeMiasto.pl. Wszelkie niespodzianki (przygotowane na wernisaż), w postaci zabawek i słodyczy, ufundowali sponsorzy: ZPC Mieszko, Axiom, Agora Bytom, Hurtownia Inwarex z Bytomia, Biuro ESK 2016 Katowice.

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, budynek przy ul. W. Korfantego 34
Otwarcie wystawy: piątek, 6 maja 2011, godzina 17.30
Wystawa: potrwa od 6 maja do 13 lipca 2011

www.muzeum.bytom.pl
www.facebook.com/MuzeumGornoslaskie

627 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Górnośląskie

Zbiory Muzeum Górnośląskiego to ponad 750 tys. eksponatów, a ich charakter ma bezpośredni wpływ na działalność placówki, która koncentruje się zarówno wokół problemów regionalnych, jak i ponadregionalnych. W muzeum funkcjonuje siedem działów merytorycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, …

Adres:
pl. Jana III Sobieskiego 2
41-902 Bytom
Kontakt:

0-322-818-294
mgbytom@us.edu.pl
https://muzeum.bytom.pl