Projekt zapoczątkowały dwudniowe warsztaty 27 i 28 lutego. Program pierwszego dnia obejmował zajęcia przybliżające młodzieży wydarzenia sierpnia 1980. W drugiej części, uczestnicy poznawali techniki tworzenia graffiti. Efektem były prace inspirowane archiwalnymi fotografiami ze strajków w Stoczni Gdańskiej. Powstałe obrazy prezentują historyczne wydarzenia w całkowicie nowym wymiarze interpretacji dokonanej przez młodych ludzi, za pomocą języka i środków wyrazu najbliższych ich wrażliwości.
Prace powstałe podczas warsztatów, pokazane zostaną w hali FREEDOM SKATEPARK GDAŃSK (teren dawnej Stoczni Gdańskiej, obecnie Młode Miasto), tam gdzie młodzież na co dzień uczy się wyczynowej jazdy na rowerach, rolkach i deskorolkach.
Skatepark funkcjonuje dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. Historia jego powstania jest przykładem solidarnego działania młodych ludzi, którzy poświęcili swój czas i pieniądze, by umożliwić rozwój skateboardingu w Trójmieście.
Otwarcie wystawy nastąpi 20 marca. Gośćmi wernisażu będą historyczni liderzy Solidarności. W programie przewidziano także pokazy: tańca nowoczesnego, wyczynowej jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach BMX. Wstęp wolny!
Projekt jest realizowany dzięki zaangażowaniu wolontariuszy (przygotowanie stanowisk warsztatowych i miejsca pod ekspozycję, druk materiałów promocyjnych). Również honoraria artystów, którzy wezmą udział w warsztatach i wernisażu będą symboliczne.
Całość projektu jest na bieżąco dokumentowana. Uczestnicy warsztatów opowiadają o swoim zaangażowaniu w projekt, także o tym, czym jest dla nich idea solidarności i jaką odgrywa rolę w ich życiu. Zebrany materiał stanie się podstawą do nakręcenia filmu dokumentalnego, który będzie można obejrzeć m.in. w multimedialnym folderze do wystawy. Projekt będzie miał również własną stronę internetową. Zarówno film, jak i strona internetowa także zostaną przygotowane przez wolontariuszy .
Źródło: Europejskie Centrum Solidarności