Nauka w drugiej, wychowanie w pierwszej kolejności – ta zasada obowiązywała tak w domu, jak i w szkole. Od najmłodszych lat wpajano dzieciom "znajomość zwyczajów i obowiązków grzeczności”, taktu, przyzwoitego zachowania się w różnych sytuacjach. Już najmłodsze dzieci uczone były bezwzględnego szacunku dla starszych, zarówno krewnych, jak i obcych, odpowiedniego zachowania się przy stole i w towarzystwie. Na wychowanie młodego człowieka składała się jednak nie tylko nauka dyscypliny, system nakazów i zakazów, ale także ćwiczenia tężyzny ciała, gimnastyka, a w przypadku małych dzieci zabawki, które spełniały funkcję pomocy pedagogicznej.
Wystawa podzielona została na kilka części: wychowanie domowe, szkolne, wychowanie przez sport oraz wychowanie najmłodszych dzieci. Pokażemy sprzęty sportowe takie jak rowery, hulajnogi, zestawy do gry w krokieta i badmintona, sanki, łyżwy i wiele innych. W zaaranżowanej sali lekcyjnej będzie można zobaczyć jakich przyborów i pomocy naukowych używali uczniowie krakowskich szkół, jak wyglądał ówczesny mundurek gimnazjalisty i ubiór panny na pensji. Ciekawym elementem będzie z pewnością "Raj dla dzieci”, czyli witryna sklepu z zabawkami, jaki w okresie międzywojennym mieścił się przy jednej z krakowskich ulic. Pokażemy także rzemienną dyscyplinę, służącą do wymierzania kary oraz pulpit uczniowski ze specjalną podpórką uniemożliwiającą garbienie się nad książkami.
Zwiedzający będą mogli zagrać w popularne w tamtym czasie gry planszowe i zręcznościowe, oraz sprawdzić swoje siły w rozwiązywaniu zagadek logicznych.
Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, skierowany zarówno do rodzin z dziećmi, jak i grup szkolnych i przedszkolnych.
Wystawa będzie udostępnia w Kamienicy Hipolitów, pl. Mariacki 3 od 14 marca do 2 czerwca 2013 r.
Kurator wystawy: Katarzyna Bury
Ceny biletów:
normalny 7 zł
ulgowy 6 zł
grupowy, szkolny 4,50
rodzinny 14 zł
Muzeum Krakowa - Kamienica Hipolitów
Lekcje
Mieszczański dom
1. Zegary w domu przez wieki. Historia czasomierza
2. Rozmowy szafy i kuchennego kredensu. Meble w starych wnętrzach
3. W cieniu lampy naftowej. Opowieść o życiu codziennym mieszczańskiej rodziny w XIX wieku
4. …
31-042 Kraków
(12) 422-42-19, -224, 411-99-1
info@mhk.pl
https://www.mhk.pl/oddzialy/kamienica_hipolitow