Wystawa Jedziemy do wód
Delfinek

Na wystawie zaprezentowane zostaną cele wycieczek turystycznych mieszkańców XIX-wiecznego Krakowa. Z jednej strony były to dalekie wyprawy wymagające żmudnych przygotowań, wielu walizek, pudeł, sakwojaży, do których pakowano ubiory na różne okazje, jak i inne niezbędne w podróży przedmioty. W XIX wieku szczególnie popularne stały się wyjazdy do polskich i zagranicznych miejscowości bogatych w wody mineralne, czyli „do wód”. W zbiorach MHK znajdują się liczne pamiątki charakterystyczne dla miejscowości uzdrowiskowych, takie jak szklaneczki z nazwami miejscowości, czy kubki z lejkami stosowane w pijalniach wód mineralnych, które zostaną pokazane na wystawie.

Przełom XIX i XX wieku to czas szczególnie intensywnego rozwoju turystyki górskiej. W roku 1873 utworzono Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie, a jednym z jego głównych celów było propagowanie wycieczek oraz ułatwianie dostępu i pobytu w górach turystom (m. in. poprzez oznaczanie szlaków i budowanie schronisk). W ślad za coraz szerszym udostępnianiem szlaków szło też badanie polskiej przyrody ożywionej i nieożywionej przy jednoczesnym pobudzaniu uczuć patriotycznych młodzieży i dorosłych. Duże znaczenie dla rozwoju turystyki odgrywała kolej i dworce usytuowane w najważniejszych miejscowościach uzdrowiskowych, czy też blisko górskich szlaków, na co postaramy się zwrócić uwagę.

Drugi z kierunków podróży naszych przodków to wyjazdy nieco bliższe, za miasto – na Bielany, na Błonia, gdzie udawano się z wiklinowym koszem piknikowym pełnym jedzenia. Na pikniku nie mogło zabraknąć gier towarzyskich i ruchowych.
Wystawa będzie dopełnieniem stałej ekspozycji w Kamienicy Hipolitów, ukaże pewien aspekt życia mieszczańskiej rodziny.

Serdecznie zapraszamy!

433 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Krakowa - Kamienica Hipolitów

Lekcje

Mieszczański dom
1. Zegary w domu przez wieki. Historia czasomierza
2. Rozmowy szafy i kuchennego kredensu. Meble w starych wnętrzach
3. W cieniu lampy naftowej. Opowieść o życiu codziennym mieszczańskiej rodziny w XIX wieku
4. …

Adres:
Plac Mariacki 3,
31-042 Kraków
Kontakt:

(12) 422-42-19, -224, 411-99-1
info@mhk.pl
https://www.mhk.pl/oddzialy/kamienica_hipolitow