wystawa dla dzieci

📅 piątek 28.05.2010 do niedziela 20.06.2010
wystawa dla dzieci

Typowe książeczki dla dzieci powstały w 2 poł. XVIII wieku, a wiek XIX przyniósł ich dynamiczny rozwój. Charakterystyczne w swej obrazkowej szacie graficznej książeczki dla najmłodszych pojawiły się w 2 poł. XIX wieku. Intensywne barwy często przerysowane i kiczowate motywy pozostawały na zawsze w pamięci dorastających dzieci. Do końca życia napotkanie nawet fragmentu takiej książeczki przywołuje wspomnienia i powoduje duże wzruszenia. Książki dla dzieci poza zachwytem i radością przysparzają dzieciom wiedzy o otaczającym je świecie i wręcz można powiedzieć, że edukują one jak typowe podręczniki.

Na wystawie będzie można zobaczyć książki zarówno XIX wieczne jak i te, które pamiętamy (zwłaszcza starsze pokolenie) z naszego dzieciństwa, czyli powstałe w 2 poł. XX wieku.

Wśród ważnych pozycji należy wymienić pierwsze wydania „Koziołka Matołka”, „Małpki Fiki Miki”, disneyowskie wersje bajek „3 Małe Świnki”, „Flet zaczarowany”, „Duży zły Wilk i Czerwony Kapturek”, „Pawła i Gawła” Aleksandra Fredry wydanego jeszcze z końcem II Wojny Świtowej, „Wicka i Wacka” pierwszy polski powstały zaraz po wojnie komiks nazwany w podtytule filmem.

Z obcych wydań: „Przygody Tomka Sawyera”, Bajki H. C. Andersena, i wiele innych rzadkich edycji, świetnie nam znanych autorów do dziś sprzedawanych w aktualnych wersjach edytorskich.

Niewątpliwą atrakcją będzie pierwsze wydanie „O dwóch takich co ukradli księżyc”, Kornela Makuszyńskiego w którym sam autor na gwizdkę 1929 roku w Zakopanem umieścił dedykację z własnym autografem.
Każda książeczka jest ważna i każdej wypada poświęcić choć chwilę aby przenieść się znów w czasy beztroskiego dzieciństwa, a najmłodszym pokazać urodę bajek i powieści z epoki poprzedzającej telewizję i internet.

Wystawa po raz pierwszy eksponowana w tej formie jest zaledwie maleńkim wycinkiem dziecięcego księgozbioru a prezentacja książek uzupełniona jest zabawkami ze zbioru liczącego ponad 40 tysięcy egzemplarzy będącego największą w Polsce a jedną z najpoważniejszych i najwszechstronniejszych na świecie tego typu kolekcji.
Marek Sosenko

Galeria w Pałacu Vauxhall
Krzeszowice

www.kulturakrzeszowice.pl 

157 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent