Weleda
Weleda Baby

wystawa

📅 wtorek 11.01.2011 do niedziela 11.03.2012
wystawa

 

Wystawa "Szeptem" prezentuje kolekcję biżuterii z bursztynem jednej z gdańskich firm – ART7 Bożena i Wojciech Kalandyk.

 

 

Wojciech Kalandyk jest znanym i cenionym gdańskim bursztynnikiem. Zawsze aktywnie wspierał wszystkie inicjatywy mające na celu popularyzację i promocję bursztynu.  Był jednym z założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz jego długoletnim prezesem. Jest członkiem Komitetu Budowy Bursztynowego Ołtarza w kościele Św. Brygidy (ofiarowany przez niego  bursztyn stanowił drugą co do ilości surowca darowiznę). Był również jednym z inicjatorów powstania Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim. Tę inicjatywę poparł 50 kilogramami wyselekcjonowanego bursztynu, a na jego bazie powstała praca doktorska. Obdarował  również Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz Muzeum Bursztynu w Gdańsku. W 2004 r. został mu nadany  prestiżowy tytuł Bursztynnika Roku.

 

Biżuteria z bursztynem firmy ART7 opiera się na bardzo nowoczesnym wzornictwie i starannie przemyślanych projektach, nieustannie szukając nowych pomysłów i inspiracji dla biżuterii. Są nimi nie tylko najnowsze trendy w jubilerstwie, ale i bacznie obserwowane inne dziedziny sztuk, np. rzeźba, czy architektura.

Biżuterię ART7 wyróżnia  spokojna elegancja, dyskretny urok i wyrafinowana prostota, stąd też tytuł wystawy "Szeptem". Wręcz dosłowną  ilustracją tytułu wystawy jest złoty naszyjnik z bursztynem w kształcie  ust "Amber Lips", stworzony pod wpływem rzeźb Igora Mitoraja. "Nasza biżuteria z bursztynem nie krzyczy i nie prowokuje. I wiele mówi o nas" – mówi właściciel firmy Art7 Wojciech Kalandyk.

 

ART7 nie boi się ryzykownych połączeń i unikatowych projektów. Najlepszym przykładem nowatorskiego podejścia do biżuterii bursztynowej jest kolekcja podarowana Muzeum Bursztynu. Składa się na nią, m.in. komplet "Futro" z wykorzystaniem naturalnego futra, oryginalne pierścionki "Picasso" i "Powiew Bałtyku" oraz nagrodzony "Bursztynową Kulą" na Amberifie 2005 komplet "Królewski". Firma była wielokrotnie nagradzana na krajowych i zagranicznych targach jubilerskich, m.in. Inhorgenta Europe 2008 – nominacja do nagrody Design Podium, wystawa prac na Design Avenue, oraz Macef 2007 – półfinał konkursu The Best Of Ornamenta ‘Costume Jewellery Academy Awards′; trzykrotnie wyróżniona Bursztynową Kulą za najlepszy projekt biżuterii (2005, 2007, 2010) oraz  dwukrotnie wyróżniona w konkursie Mercurius Gedanensis (2007, 2008).

 

Na wystawie można zobaczyć bogactwo  i różnorodność  artystycznego dorobku powstałej w 1982 roku firmy ART7. Obok unikatowej, awangardowej  biżuterii, stworzonej z myślą o konkursach i odważnych użytkownikach pojawia się również aktualna oferta firmy oparta na najnowszych, światowych wzorach wykorzystywanych w jubilerstwie.

 

Wystawa "Szeptem" doskonale udowadnia, że biżuteria z bursztynem może być ekskluzywną, luksusową marką skierowaną do nowoczesnego i wyrobionego odbiorcy ceniącego elegancję z odrobiną ekstrawagancji.

 

 

W trakcie wernisażu zostaną również zaprezentowane nowe obiekty w kolekcji Muzeum Bursztynu:

  • Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego przekazał dar dyplomatyczny otrzymany podczas majowej wizyty delegacji obwodu Równieńskiego w Gdańsku, od Galiny Lemiec, dyrektora projektu "Ukraiński Świat Bursztynu" z Kijowa.  Jest to okazała rzeźba wykonana ze szkła dmuchanego, dekorowana dużą bryłą bursztynu.
  • Niezwykle symboliczny wymiar zyskał dar pamięci, który Muzeum Bursztynu  otrzymało od córki tragicznie zmarłego członka Światowej Rady Bursztynu, wybitnego rosyjskiego bursztynnika, konserwatora Bursztynowej Komnaty, wielkiego przyjaciela Polaków – Aleksandra Żurawlowa. Kunsztowny krzyż został wykonany z rzadkiej, białej  odmiany bursztynu.  W  liście, który towarzyszył przekazowi, w nawiązaniu do tragedii smoleńskiej został określony przez Generalnego Dyrektora firmy "Bursztynowy Dom" Jewgienija Tatuzowa, "jako symbol jednoczenia  się narodów Rosji i Polski, jako znak zwycięstwa miłości nad śmiercią".
  • Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Bursztynu pozyskało do kolekcji, rekordową w polskich zbiorach, ważącą 2788 g bryłę bursztynu bałtyckiego wyłowioną z Bałtyku. Została złapana w sieć przez rybaka z Helu podczas połowu śledzia własnym kutrem HEL-1, na wysokości Góry Szwedów.
  • Już po raz drugi Izba Celna w Białej Podlaskiej przekazała Muzeum Bursztynu nielegalnie wwożony do Polski i  przejęty na granicy z Ukrainą, w Dorohusku,  bursztyn. Tym razem jest to ok. 5 kg surowca bursztynowego z domieszką kopalu kolumbijskiego. Darowany bursztyn okazał się bogaty w inkluzje i służy jako bezcenny materiał badawczy.

  

279 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent