Fisher Price
rysuj

Wyjątkowa sztuka wycinanki rozkwitła wśród Żydów Europy Wschodniej w XIX wieku, ale tworzyli ją też Żydzi z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Była związana z życiem religijnym, ze świętami i progami życia. W dziełach dawnych mistrzów symbole żydowskie, jak menora i korona Tory, przeplatają się z biblijnymi wersetami i motywami roślinnymi. Ludowa wycinanka żydowska zanikła, ale po latach stała się inspiracją dla artystów i odrodziła się – już w innej formie. Podczas prezentacji uczestnicy warsztatów zapoznają się z jej historią, symboliką i techniką wykonania, a następnie wykonają własną wycinankę pod okiem doświadczonej mistrzyni.

Monika Krajewska zajmuje się sztuką żydowską jako artystka i edukatorka. Jest autorką albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich w Polsce („Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”) oraz tekstów o zabytkach i symbolach, publikowanych w Polsce i za granicą. Tworzy prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską i kaligrafią hebrajską; niektóre z nich znalazły się w synagogach, muzeach i kolekcjach prywatnych. Prowadzi warsztaty i wykłady, m.in. na festiwalach kultury żydowskiej i w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.

film

data: 7 kwietnia 2019 (niedziela), godz. 13.00–14.30
miejsce: ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Monika Krajewska
wstęp wolny
warsztaty to kōncek Ślōnskiego szwōngu – festiwalu śląskiej kultury

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

248 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Górnośląskie

Zbiory Muzeum Górnośląskiego to ponad 750 tys. eksponatów, a ich charakter ma bezpośredni wpływ na działalność placówki, która koncentruje się zarówno wokół problemów regionalnych, jak i ponadregionalnych. W muzeum funkcjonuje siedem działów merytorycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, …

Adres:
pl. Jana III Sobieskiego 2
41-902 Bytom
Kontakt:

0-322-818-294
mgbytom@us.edu.pl
https://muzeum.bytom.pl