SZTUKA – akcja „Moda na drzewa"
termin: 29.07.- 30.07.2011 r.
Miejsce: WPKiW
Artysta: Cecylia Malik
Artyści wychodzą ze swoimi pomysłami poza obręb galerii w celu kreowania sytuacji wspólnotowych, przekonując że sztuka współczesna nie musi być ciężkostrawna i hermetyczna. W poczuciu odpowiedzialności przybliżają mieszkańcom Katowic swój indywidualny sposób widzenia. Podczas całodziennych warsztatów miasto zostanie naznaczone tymczasowymi sygnaturami w postaci realizacji poszczególnych artystów. Warsztaty zakładają kształtowanie przestrzeni przez kreatywne myślenie, oswajanie z głównym wyznacznikiem sztuki współczesnej jakim jest założenie, że akt twórczy jest możliwy w każdym intencjonalnym działaniu.
Warsztaty w oparciu o projekt 365 Drzew.
„Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem i wielką przygodą. Osoby, które wzięły by udział w warsztatach zapoznały by się z całym procesem, jaki towarzyszył projektowi. W ramach warsztatów chciałabym zaproponować jedno lub 2 dniowy spacer po Katowicach. Spotkalibyśmy się w parku, uczestnicy warsztatów opowiedzieliby o ważnych drzewach ze swojego życia, może widzianych z okna, lub będących bazą w dzieciństwie, wspólnie przeczytalibyśmy kilka tekstów o drzewach z dzieciństwa z książki 365 Drzew. Następnie nauczyłabym uczestników warsztatów rozpoznawania gatunków drzew, po liściach, korze… A przy pomocy szkicowników stworzylibyśmy razem mały atlas drzew. Innymi tematami naszych rozmów byłoby np. zastosowanie drzew, ale także legendy i mity z nimi związane.
Uwiecznieniem całego projektu będzie foto-sesja, w specjalnie wykonanych na ten cel strojach, naśladująca mój projekt 365 drzew."
Cecylia Malik, urodzona w 1975 w Krakowie, 1995-2001 studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Współtwórczyni Farmy sztuki – instytucji artystycznej, będącej wspólną platformą działania artystów i kuratorów, związana z krakowskim Bunkrem Sztuki – współtwórczyni Małego Klubu Bunkra Sztuki, za który otrzymała nagrodę Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej. Jest autorką głośnej akcji „365 drzew" podczas której codziennie wdrapywała się na inne drzewo.
http://www.cecyliamalik.pl/
Rekrutacja
Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji i warsztatach Cecylii Malik osoby młode ciałem i duchem! Prosimy o wysłanie do nas wypełnionego formularza zgłoszeniowego. Na zgłoszenia czekamy do 20 lipca. Przewidywana ilość uczestników: 20 osób.
Uczestnicy warsztatów proszeni są o zabranie ze sobą aparatów fotograficznych (mogą być nawet komórki) i niepotrzebnych ubrań, które chcieliby poprzerabiać.
Zgłoszenia (wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy) prosimy wysyłać na adres: zapisy.takk@gmail.com wraz z dopiskiem w tytule: SZTUKA – Cecylia Malik lub dostarczyć do siedziby Ronda Sztuki.
DESIGN DLA DZIECI: RELAKSAKCJA
Termin: 16.08-19.08
Miejsce: Rondo Sztuki
projektanci Justyna Kucharczyk, Kamil Kamysz i Kasia Pełka edukują poprzez działania projektowe. Hasło ich akcji to relaks i odpoczynek w mieście. Z pomocą dzieciaków zbudują obiekty/ przestrzenie z gotowych elementów oraz nauczą dzieci, że design kształtuje otoczenie, zachowania, samopoczucie, relacje. Design dla dzieci to zabawa i nauka w jednym.
DESIGN DLA DZIECI: warsztaty Justyny Kucharczyk, Kamila Kamysza i Kasi Pełki
Justyna Kucharczyk – absolwentka Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Doktorantka katowickiej ASP związana z Pracownią Projektowania Form Przemysłowych. Prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in. Biennale Architektury w Krakowie, Biennale Plakatu w Katowicach.
Kamil Kamysz – asystent na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zrealizował prasowe kampanie reklamowe dla FQS Fujitsu Poland: Materials Explorer, Business Intelligence, ADME, Scigress. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów dla dzieci.
Kasia Pełka – absolwentka wzornictwa katowickiej ASP, kierunku design management na SGH (we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego). Studiowała także we Francji i na Słowacji. Na studiach organizowała warsztaty Wnętrze Zaradne i koordynowała warsztaty Meblościanka 2008 w Poznaniu. Jest także autorką projektu WORK/SHOP odbywającego się w Rondzie Sztuki w Katowicach. Od 2009 roku pracuje dla Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Zajmowała się m.in. projektowaniem wystaw Materiałowy boom! i La Dolce (Re)Vita.
Współtworzy grupę projektową Wzorro (www.wzorro.com) oraz kolektyw Haja (www.haja.com.pl).
FOOD DESIGN
Termin: 30.07
Miejsce: Rondo Sztuki
FOOD DESIGN: Weekend w Rondzie Sztuki pod znakiem Food Designu. Gotowanie potrafi być sztuką, a także projektowaniem.
FOOD DESIGN: warsztaty Patrycji Walter dla dzieci
Podróż po kuchni europejskiej. Mali uczestnicy warsztatów przekonają się, że hiszpańskie tapas może bardzo przypominać śląskie sznity, a włoskie gnocchi – kluski śląskie. Finałem kulinarnych warsztatów będzie zaaranżowanie na chodniku przed Rondem Sztuki restauracji, w której dzieci zaserwują przygotowane przez siebie potrawy.
Patrycja Walter z wykształcenia animator społeczno-kulturalny, z zamiłowania kucharka specjalizująca się w śląskiej kuchni fusion i food designie. Trendsetterka aranżacji stołowych i nowinek kulinarnych. Jej pierwsze warsztaty kulinarne odbyły się podczas imprezy Babski Design w Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Autorka wielu menu m.in. : dla polsko-niemieckiej konferencji na temat designu w Ludwigsuburgu, Guck mal! Shlesien w Dusseldorfie oraz imprez okolicznościowych i pokazów mody. Publikowała m.in w Architekturze- Murator, Gazecie Wyborczej, Echu Miasta. Na co dzień prowadzi własne bistro.