Wigilia Bożego Narodzenia w naszej tradycji ludowej była uważana za wieczór czarów i cudów. Ten dzień z następującą po nim nocą ma w naszej obrzędowości miejsce wyjątkowe i jedyne. Występuje tu wielkie zagęszczenie symboli, obrzędów, wierzeń i zwyczajów, ujawnia się wielkie bogactwo przeżyć. Ten właśnie dzień i ta jedyna noc pozwala uczestnikom Wigilii dotknąć i doświadczyć tego, co święte i wieczne. Równocześnie rozgranicza czas pracy, czas zwykły od czasu świętego. Ten drugi czas daje uczestnictwo w sferze nieprzemijającej, boskiej, jedynie rzeczywistej. Tradycje i obrzędy wigilijne związane są nie tylko z domem, ale też z zagrodą. Dzień wigilijny należało spędzić w zgodzie i życzliwości, a wszelkie urazy powinny być wybaczone, tak aby nowy rok można było przeżyć w pokoju.
Z jakimi wierzeniami ludowymi na Kaszubach są związane Święta Bożego Narodzenia; co kiedyś porabiał snop zboża w kaszubskich chatach? Kim byli "Gwiżdże" i jakie potrawy znajdowały się na wigilijnych stołach?
Warsztaty dla indywidualnych chętnych:
– 11.12. -12.12 w godz. 11.00 – 13.00
(ceny biletów: normalny – 7 zł, ulgowy – 4 zł)
Zajęcia w Domku Abrahama
ul. Starowiejska 30
Zapisy telefoniczne:
058 66-20-935-7
Zapraszamy serdecznie!
Muzeum Miasta Gdyni
Na styku morza i lądu stoi nowoczesny budynek z jasnego piaskowca formą przypominający statek - to nowa siedziba Muzeum Miasta Gdyni otwarta uroczyście 16.11.2007 r. w obecności ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wydarzenie to zakończyło …
ul. Zawiszy Czarnego 1
81 - 374 Gdynia
58 / 66 20 910; 58 / 71 11 245
sekretariat@muzeumgdynia.pl
https://www.muzeumgdynia.pl
facebook