W Królestwie Amora czeka na Was wiele niespodzianek, m.in. malowanie farbami odlanych z gipsu figurek uskrzydlonego chłopca z łukiem oraz serc o różnorodnej fakturze, które zapakujecie we własnoręcznie wykonane pudełeczka. Waszą obecność w Królestwie Amora potwierdzimy pamiątkowym drukiem, wykonanym na „latającej prasie drukarskiej".
Konieczna rezerwacja!
801 011 779
lub kpietrzak@muzeum-wilanow.pl, pietrzak-wilanow@o2.pl
W przypadku rezerwacji proszę podać imię i nazwisko Dziecka oraz wiek.
Spotykamy się o 10.45 przy Głównej Bramie Pałacowej.
Koszt: 7 zl od każdego Uczestnika warsztatów!
TERMINY KOLEJNYCH WARSZTATÓW
W królestwie Amora – terminy kolejnych warsztatów
17 VII,1 8 VII, godz. 11.00-12.30
Kim jest właściwie Amor? Figlarnym chłopczykiem, psotnym łobuzem, a może zuchwałym bożkiem? Do kogo i dlaczego strzela z łuku?! Jeśli chcecie poznać wszystkie sekrety i grzeszki skrzydlatego Amora, to spotkajmy się u wrót jego królestwa 10 VII, 11 VII, 7 VIII, 8 VIII o godz. 11.00.
Konieczna rezerwacja, tel. 22 842 07 95.
Koszt: 7 zł/os.
Przez żołądek do serca
7 VIII, 8 VIII, godz. 11.00-12.30
Warsztaty rodzinne Przez żołądek do serca to opowieść o znaczeniu i wykorzystaniu roślin w obrzędach ludowych i szlacheckich związanych z miłością. Podczas naszego spotkania dowiemy się, jak pieprz, jabłko, szafran czy lubczyk pomagały w zdobyciu serca ukochanej osoby, poszukamy smaków miłości w dawnym menu oraz przygotujemy pyszne ciasteczka z wykorzystaniem omawianych przypraw.
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 10-13 lat.
Konieczna rezerwacja, tel. 22 842 07 95.
Koszt: 7 zł/os.
Amor Polonus, czyli miłość Polaków
wystawa w budynku Oranżerii, czynna od 24 marca – 15 sierpnia 2010
Tematem wystawy są dzieje miłości w Polsce, w różnych okresach historycznych. Autorzy skoncentrowali się na trzech aspektach miłości: relacjach łączących kobietę i mężczyznę, uczuciach rodzinnych oraz miłości do ojczyzny. Na wystawie można obejrzeć znakomite dzieła, m.in. obrazy Jana Matejki i Jacka Malczewskiego, a także zasługującą na specjalną uwagę rzeźbę wykonaną przez Antonia Canovę.
Amor Polonus to znacznie więcej niż dobra sztuka pokazana w efektownej scenografii. Bogaty program towarzyszący wystawie uzupełni doznania estetyczne o żywą narrację. Opowiadamy o znanych postaciach historycznych i ich miłościach oraz miłostkach. Odkrywamy tajemnice i obyczaje dawnej Rzeczypospolitej. Amor Polonus to także festiwale i spektakle teatralne w przestrzeni wystawy, gry i konkursy dla publiczności, żywe obrazy, jak również multimedia. Odwiedzający wystawę będą mogli aktywnie uczestniczyć w różnych działaniach artystycznych. Zaproszenie kierujemy do różnych grup odbiorców – dzieci, młodzieży i dorosłych, grup zorganizowanych, rodzin i indywidualnych gości.
Na oprawę wystawy złoży się szereg wydarzeń artystycznych i naukowych, których punktem kulminacyjnym będzie inspirowane jej tematyką sympozjum o charakterze popularno-naukowym pt. „Język miłości", planowane na drugą połowę maja 2010 r. Pragniemy, aby obrady odbyły się w ramach wypracowanej już w Muzeum Wilanowskim formuły debat popularno-naukowych odbywających się w ramach klubu dyskusyjnego „Pochwała inteligencji" w Wilanowie. Do udziału w sesjach zaprosiliśmy wybitnych ludzi nauki, kultury i sztuki.
Wystawę komentują dwa tomy katalogu. Pierwszy, z fotografiami wszystkich obiektów, notami katalogowymi i esejami prof. Teresy Grzybkowskiej i prof. Zdzisława Żygulskiego jun. Tom drugi zawiera eseje wybitnych historyków sztuki, kultury, literatury, obyczaju, muzyki: m.in. Mieczysława Tomaszewskiego, Jarosława Krawczyka, Jacka Kowalskiego.
Godziny otwarcia wystawy:
5 kwietnia – 15 sierpnia 2010 – godz. 10.00 – 18.30
W dniach 2, 3, 4 kwietnia wystawa nieczynna.
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
- lekcje muzealne – dla grup szkolnych
- warsztaty rodzinne – dla rodzin z dziećmi
- kącik rekonstruktorski – dla grup oraz gości indywidualnych
- oprowadzanie – dla gości indywidualnych
- spektakle teatralne – dla grup oraz gości indywidualnych
- wykłady tematyczne – dla gości indywidualnych
- koncerty muzyki poważnej – dla gości indywidualnych
- piknik rodzinny – impreza plenerowa
E-learning:
- Obejrzyj opowieść o zakochanym królu
Filmy:
- Kobieta w lustrze – o wielkiej miłości wpisanej w wielką politykę
- Portret damy w czerni – o Augustowej Potockiej, opiekunce Wilanowa, czyli dlaczego Polacy powinni jeść tylko śledzie…
- Jedna noc z konstytucją – o tym, jak wiele Stanisław Kostka Potocki potrafił zrobić dla kraju
Wstęp wszystkim wolny – o kolekcjonerze, który stworzył muzeum
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
O muzeum
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to miejsce, w którym ponad 300 lat temu mieszkała wyjątkowa rodzina. Kochający ojciec Jan Sobieski, troskliwa mama Marysieńka i czwórka dzieci – Jakub, Aleksander, Konstanty oraz …
02-958 Warszawa
0-22 842-25-09; 0-22 842 81 12
muzeum@muzeum-wilanow.pl
http://www.wilanow-palac.art.pl