Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Warsztaty i koncerty dla Dzieci w Poznaniu

📅 niedziela 02.06.2013
Warsztaty i koncerty dla Dzieci w Poznaniu

 

Ponad 13 tysięcy dzieci i dorosłych będzie mogło wziąć udział w niemal 50 propozycjach, które w kilku odsłonach łącznie dadzą ilość 200 wydarzeń. Harmonogram został ułożony w sposób umożliwiający uczestnictwo grupom przedszkolnym i szkolnym, ale i rodzicom z dziećmi w godzinach popołudniowych, a także w weekend. Zdecydowana większość z punktów programu jest bezpłatna. Bilety w bardzo przystępnych cenach obowiązują na koncerty, spektakle, seanse filmowe oraz występ Kabaretu Hrabi.

 

 

 

 

 

Warsztaty i ekspozycje

Z wyprzedzeniem zapisać się trzeba na warsztaty organizowane w Bibliotece Raczyńskich i CK Zamek, ale już na pokazywane tam wystawy można wybrać się „z marszu" i ulec tytułowi „Zamieszkaj w bajce" lub podpatrzeć „Kapselka od kuchni". Do biblioteki warto z domu zabrać książkę, ale nie zaległą do zwrotu, lecz egzemplarz na wymianę, by dzięki instalacji „Nowe życie książki", puścić ją w obieg.
Na popołudniowe działania plenerowe, które odbywać się będą w Parku Wilsona i Parku Starego Browaru można zgłosić się wcześniej, ale w miarę wolnych miejsc będzie szansa na spontaniczne przyłączenie się do grup. Na pewno warto odwiedzić te lokalizacje, także po to, by zobaczyć powiększające się podczas Biennale ekspozycje „Słowopłotów" i „Artfabetu" tworzonych przez dzieci wraz z zaproszonymi artystami.

 

Park pełen poezji

Biennale rozpocznie niedzielny, rodzinny happening w Parku Wilsona, podczas którego będzie można wędrować wśród zieleni w poetyckim nastroju. Zaproszą do niego właśnie „Słowopłoty" – prace stworzone przez dzieci podczas warsztatów twórczych, powiększone i wyeksponowane przy bramach wejściowych. Artystyczne działania ze słowem będzie można kontynuować, a ich efekty dopełnią parkową wystawę. Co jeszcze czeka na poszukiwaczy sztuki? Galeria wierszy napisanych przez dzieci zawiśnie pomiędzy drzewami i „zakwitnie" w Palmiarni, aktorzy recytujący wiersze na życzenie będą wypatrywać kolejnych zleceniodawców, a wprost na alejkach parkowych najróżniejsze słowa czekać będą na plastyczną oprawę z kolorowej kredy. To nie koniec wspólnych działań z dziećmi. Tysiące klocków MuBaBaO zachęcą i dużych, i małych do konstruowania i słowotwórczej gimnastyki. Zwieńczeniem słownej aktywności będzie zabawa w głuchy telefon, którą podejmie także Chór Dziewczęcy Skowronki wyśpiewując koncertowo muzyczne równanie: „Słowa + dźwięki = piosenka".

 

Koncerty

W programie tegorocznego Biennale uwagę przykuwają propozycje muzyczne, które z pewnością pretendują do miana najważniejszych wydarzeń imprezy. Premierowy koncert Adama Nowaka, znanego z zespołu „Raz, Dwa, Trzy" i jego nastoletniego syna Jana Juliana Nowaka, który jest autorem tekstów przygotowywanych piosenek, będzie okazją do prześledzenia tytułowych „Spisanych okoliczności dorastania" młodszego z twórców. Rodzice zabierając na ten koncert swe pociechy zafundują im spotkanie z muzyką z najwyższej półki bowiem w całość przedsięwzięcia zamieszany jest jeszcze Karim Matusewicz z zespołu VooVoo.
Jako wydarzenie towarzyszące Biennale przygotowany został koncert „Lutosławski dla dzieci", podczas którego piosenki kompozytora stworzone do słów Juliana Tuwima zaśpiewa Dorota Miśkiewicz. Na scenie pojawi się rzadko spotykane instrumentarium dwóch fortepianów i instrumentów perkusyjnych, za którymi zasiądą artyści zespołu Kwadrofonik. Oprawa wizualna znanej VJkiJagody Chalińskiej przybliży słuchaczom postać Witolda Lutosławskiego i nada wydarzeniu wyjątkowy charakter.
Wizualne i muzyczne doznania czekają także na uczestników koncertu „Słowoświaty", który jest muzyczną wędrówką po różnych stylach muzycznych ze szczególną odniesieniem do funkcjonowania w nich słowa.
Specjalne propozycje muzyczne przygotowywano również dla dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Kabaret

Absolutnym hitem 19. Biennale może okazać się najnowszy program Kabaretu Hrabi „Bez wąsów". Będzie on niespodzianką zarówno dla widzów, jak i artystów, którzy z pełną odpowiedzialnością, ale i swym doskonałym warsztatem, podjęli wyzwanie sprostania wymaganiom dziecięcego poczucia humoru. Przekonać się będzie można jak słowo w służbie dowcipu wywoła koncert śmiechu na widowni.

Spektakle

Biennale odważnie wejdzie na poznańskie sceny. Na „Chodź na słówko" produkcję organizatorów, trzeba się wybrać do Teatru Nowego, do Malarni Teatru Polskiego na „Nusię i wilki" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, „Maszynę do opowiadania bajek" Teatru Pinokio z Łodzi i poznańską „Grę" Studia Teatralnego BLUM. „Teatralnym Placem Zabaw Jana Dormana" stanie się Pawilon Nowa Gazownia, który przyjmie projekt Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy. Wszystkie zaproszone przedstawienia są realizacjami odważnie i partnersko nawiązującymi dialog z młodymi widzami.

 

Seanse filmowe

Motyw słowa obecny będzie również na ekranie kinowym – w zestawach filmów „Animowane wiersze" czy „Bajki Pana Tuwima". O sile literatury i wpływie jaki wywierają książki na młodych ludzi opowiedzą długometrażowe animacje „Sekret Eleonory" i „Sekret księgi z Kells". W Nowym Kinie Pałacowym zaprezentowane zostaną ponadto filmy nawiązujące do jubileuszu 40-lecia Biennale, przywołujące rok 1973, w którym zostały nagrodzone podczas I edycji imprezy. Będą to seanse: „Wspaniali Jubilaci" – zestaw krótkich metraży i „Motyle" Janusza Nasfetera dla młodzieży od 12 lat.

 

Finał

Dwa dni wieńczące Biennale będą ostatnią okazją do rodzinnej kulturalnej wyprawy. W Parku Wilsona opowiadacze historii ze Studni O. zaproszą do poznawania przygód niezwykłych bohaterów. W Bibliotece Raczyńskich odbędą się: „Maraton czytania bajek" oraz spotkania z Maliną Prześlugą – autorką i Robertem Romanowiczem – ilustratorem, którzy zdradzą tajniki swej pracy nad książką dla dzieci. Na placu Wolności będzie można zobaczyć ekspozycję „10 najważniejszych słów", wybranych przez dzieci w internetowym plebiscycie, a także nabyć ciekawe książki na kiermaszu dobrej literatury dla dzieci. Fani szwedzkich książek o Nusi zapewne chętnie wybiorą się na spotkanie z ich autorką Piją Lindenbaum.

Serdecznie zapraszamy!

 

Szczegółowy program zamieszczony jest na stronie www.biennaledladziecka.pl, na której dostępna jest także funkcja wyszukiwania propozycji dla konkretnej grupy wiekowej, ze względu na miejsce, datę czy formę uczestnictwa.

Sprzedaż biletów: punkt informacyjno-biletowy Biennale w CK Zamek, wejście A, parter, czynny pon. – sob.,
godz. 11.00-19.00,
dodatkowo w niedziele 19 i 26 maja;
podczas Biennale 2-8 czerwca w godz. 8.30 – 18.00
Zarezerwowane bilety należy wykupić w ciągu 7 dni.

 

ZAPISY/REZERWACJE

Rezerwacje grupowe:
szkoly@csdpoznan.pl
Anna Zalejska – 666 391 229

Rezerwacje grupowe na wydarzenia bezpłatne wymagają potwierdzenia obecności
poprzez wypełnienie deklaracji i odesłanie jej w ciągu 7 dni (mail, faks).

Rezerwacje indywidualne:
rezerwacje@csdpoznan.pl
Dominika Pempera – 666 391 233

WSTĘP WOLNY
Na popołudniowe wydarzenia plenerowe wstęp jest wolny.
Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, zachęcamy do zapisywania uczestników drogą mailową.

ORGANIZATOR:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
www.csdpoznan.pl
tel. 61 64 64 470

MECENAT:

Miasto Poznań
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PARTNERZY:

CK ZAMEK
Biblioteka Raczyńskich
Estrada Poznańska
Palmiarnia Poznańska
Teatr Nowy
Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar


PATRONAT MEDIALNY:

TVP Kultura
TVP Poznań
Gazeta Wyborcza
AMS
IKS – Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny
Radio Merkury
MC Radio
MiastoDzieci.pl
Qlturka.pl
BiałoNiebieska

 

 

 

211 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent