Tytułowe buszowanie kojarzy się z dżunglą, w której można się zatracić od nadmiaru bodźców, dlatego warto przestać klasyfikować i rozdzielać a raczej wchłaniać doznania całą powierzchnią ciała.
artBuszoWAnie ma na celu przełamanie obiegowego stereotypu, według którego sztuka współczesna jest niezrozumiała i trudna w interpretacji. Wyrabianie w odbiorcach potrzeby kontaktu ze sztuką oparte zostaje na swobodnej formie spotkania w galerii (warsztaty, wykłady, oprowadzanie kuratorskie dostosowane do wieku uczestników). Poprzez odrzucenie intelektualnych analiz na rzecz kierowania się własnymi wrażeniami i odczuciami, sztuka staje się polem przygody dla otwartego odbiorcy.
W ramach lutowego artystycznego buszowania po Galerii proponujemy:
Oprowadzanie kuratorskie dla osób niesłyszących
Pierwsze spotkanie 17 lutego o godz. 16:30
Prowadzenie: Marta Lisok i Aneta Zasucha
Tłumaczenie w języku migowym: Bartosz Otoka
Oprowadzanie kuratorskie dla studentów
Zapraszamy chętnych 24 lutego o godz. 14:00
Prowadzenie: Marta Lisok
Warsztaty ekspresji twórczej – „malarstwo materii"
Lutowe zajęcia korelują z wystawą Danuty i Witolda Urbanowiczów. Działania warsztatowe nawiązują do twórczości artystów – nurtu malarstwa materii. Dzieci będą eksperymentowały z materiałami, które są obce tradycyjnemu warsztatowi malarskiemu, np.: drewno, gips, tkanina, piasek, blacha. Podstawą abstrakcyjnych dzieł będą cytaty prasowe – dzieci podejmą próbę stworzenia malarstwa intelektualno-metaforycznego.
Zajęcia są BEZPŁATNE, wszystkie materiały potrzebne do ich realizacji zapewnia Galeria.
Prowadzenie: Aneta Zasucha
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem środy) o godz. 10.00 i 12.00.
Wymagane są zapisy:
Dział Edukacji Artystycznej – Aneta Zasucha
tel. 32 259 90 40 wewn. 13 lub 510 853 090
edukacja@bwa.katowice.pl
Warsztaty fotograficzne – w dialogu ze sztuką współczesną
Jest to kurs podstawowy dla osób chcących zgłębić wiedzę i umiejętności w zakresie fotografii. Warsztaty mają na celu przybliżenie fotografii – zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym. Program łączy w sobie zajęcia wykładowe z ćwiczeniami praktycznymi, podczas których uczestnicy wykonują zdjęcia zarówno w galeriach, jak i w przestrzeni miejskiej, dokumentując m.in. wystawy, wykonując reportaże z akcji edukacyjnych związanych z upowszechnianiem wiedzy o sztuce oraz realizują własne wizje artystyczno-fotograficzne.
Terminy: każda sobota lutego o godz. 10:00 i 12:00
Prowadzenie i zapisy: Agnieszka Astaszow – astaszow@gmail.com
Kurs bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.