Jego wyjątkowość polega nie tylko na bogactwie działań i form artystycznego rozwoju, oraz zaangażowaniu licznych instytucji kulturalnych. Przede wszystkim jest ono szansą rozwoju dla młodych ludzi, którzy pragną rozwinąć artystyczne skrzydła i sprawdzić, gdzie leżą granice wyobraźni, ale na co dzień mają utrudniony dostęp do działań twórczych.
W tym roku z ponad 400 zgłoszeń z całej Polski wytypowano 40 osób w wieku od 10 do 18 lat, które 30 czerwca wyjechały na nieodpłatne warsztaty do Biskupina. Punktem kulminacyjnym wieńczącym projekt będzie widowisko teatralno-muzyczne pt. „Piotruś Pan” w wykonaniu uczestników warsztatów, które odbędzie się 11 lipca o godz. 17:00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego 12-14).
W tym roku organizatorzy wraz ze starannie wyselekcjonowaną kadrą postarali się, aby atmosfera sprzyjała odkrywaniu wewnętrznego potencjału kreatywności, dlatego już pierwszy dzień był dla uczestników dniem pełnym wrażeń. Po przybyciu do Bydgoszczy i uroczystym powitaniu młodzi ludzie zostali podzieleni na cztery grupy zgodnie z preferowaną aktywnością twórczą. Grupa wokalna nagrała płytę demo i uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez MDK nr 4 oraz Panią Izabelę Cywińską- Łomżyńską z Pałacu Młodzieży. Dodatkową atrakcją było dla nich także zwiedzanie siedziby naszego partnera medialnego- Radia PiK. Miłośnicy tańca wzięli udział w warsztatach tanecznych w MDK nr 5 oraz Szkole Tańca Bohema. Młodzież obdarzona talentami aktorskimi doskonaliła swoje umiejętności w czasie warsztatów teatralnych, które poprowadzili dla nas instruktorzy z MDK nr 2 oraz z Teatru Improwizowanego WymyWammy. Obowiązkowym punktem dnia było zwiedzanie od kulis najważniejszych ośrodków kultury w naszym mieście, czyli Opery Nova oraz Teatru Polskiego. Młodzi plastycy zwiedzili wystawę w Galerii Miejskiej bwa oraz w Muzeum Leona Wyczółkowskiego i wzięli udział w warsztatach w tymże muzeum. Dodatkową atrakcją dla tej grupy były warsztaty, na które zaprosiła ich firma Fractal sp. z o.o. Młodzi artyści dowiedzieli się, jak wykorzystać swój talent w dorosłym życiu i poznali różne ścieżki kariery zawodowej. Po aktywnie spędzonym dniu wszystkie grupy wyruszyli w podróż w miejsce docelowe, czyli do malowniczo położonego Biskupina.
Kolejne dni wypełnione będą intensywnymi 6-godzinnymi warsztatami tanecznymi, teatralnymi, muzycznymi, plastycznymi, kreatywną zabawą, integracją, szukaniem inspiracji i wizytami gości specjalnych. Pieczę nad zadaniami swoich podopiecznych trzymać będą wychowawcy, którzy – parafrazując słowa Janusza Korczaka – „potrafią wyzwalać, a nie wtłaczać, kształtować, a nie ugniatać, uczyć, a nie dyktować, zapytywać, a nie żądać”.
Do tej roli wybrani zostali ludzie, którzy dzięki temu, że kochają to co robią i potrafią tą miłością podzielić się z innymi, zjednują sobie dzieci i młodzież i zarażają ich swoją pasją. Podczas tych kilku niewątpliwie aktywnych i intensywnie spędzonych dni, uzdolnionych młodych ludzi czekają także wizyty specjalnie zaproszonych gości, którzy przeprowadzą zajęcia w tematycznych grupach artystycznych.
Uczestnicy skorzystać będę mogli także z wielu atrakcji zaplanowanych przez organizatora przedsięwzięcia – Fundację „Nowe Pokolenie”. Poza zwiedzaniem osady i lekcjami muzealnymi w Muzeum Archeologicznego w Biskupinie młodzież zwiedzi Muzeum Kolei Wąskotorowej z obowiązkowym przejazdem kolejką, ruiny Zamku w Wenecji, wystawę maszyn oblężniczych, Muzeum Pierwszych Piastów gdzie w Ostrowie Lednickim wezmą udział w wielu atrakcyjnych działaniach, m.in. grze terenowej a także zwiedzą Wielkopolski Park Etnograficzny.
Każda z grup w stanie najwyższej mobilizacji przygotowywać się będzie do wydarzenia wieńczącego ten intensywnie i kreatywnie spędzony czas, czyli do wielkiego widowiska teatralno-muzycznego pt. „Piotruś Pan”, które każdy z nas będzie mógł obejrzeć 11 lipca o godz. 17.00 w MCK. Spektakl przypomni nam dobrze znaną historię chłopca, który nie chce dorosnąć. Poznamy sekrety Nibylandii, w której Piotruś Pan, Dzwoneczek, Kapitan Hak, Wanda i jej bracia zabiorą nas w wir niesamowitych przygód.
Organizatorzy mają nadzieję, że najważniejszy cel warsztatów, jakim jest propagowanie sztuki w każdej dziedzinie życia człowieka, niezależnie od jego sytuacji materialnej, zostanie zrealizowany w sposób aktywny i przyjemny. Dla wybranych uczestników warsztatów Fundacja „Nowe Pokolenie” przygotowała niespodziankę. Młodzi artyści otrzymają złote bilety uprawniające do występu na profesjonalnej scenie 27 sierpnia 2016r. podczas Koncertu Laureatów XI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc, który w tym roku odbędzie się na Wyspie Młyńskiej i Placu Teatralnym.
Widowisko: 11.07.2016r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Miejskie Centrum Kultury, Bydgoszcz ul. Marcinkowskiego 12-14
WSTĘP WOLNY
Honorowy patronat: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Bydgoszczy
Patronat medialny: TVP Bydgoszcz, Gazeta Wyborcza, Radio PIK, BIK
Partnerzy i sponsorzy: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Studio Tańca Bohema, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 Bydgoszczy, Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 w Bydgoszczy, Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Bydgoszczy, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Opera Nova w Bydgoszczy, Colian Sp. z o.o., Eden Springs Polska, Pizzeria Soprano, Restauracja Atmosfera, PKS Bydgoszcz, Piekarnia Cukiernia Rendi Rafał Przybylski
Współfinansowanie zadania: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Miasto Bydgoszcz
Bydgoszcz
52/371-10-51, 604 629 916
fundacja@nowe-pokolenie.pl
http://www.nowe-pokolenie.pl