Lato potrafi być ogromnym koszmarem dla zwierząt. Potrafi, ale nie musi jeżeli odpowiednio zadbamy o naszego pupila.
I. SAMOCHÓD I PIES
Zostawiając psa latem w samochodzie, nie zdajemy sobie sprawy na jakie niebezpieczeństwo go narażamy. Samochód nagrzewa się bardzo szybko, już w ciągu kilku minut może on osiągnąć temperaturę znacznie wyższą od temperatury powietrza. Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, które podczas upałów nie są wystarczające aby ochłodzić organizm zwierzęcia, dlatego psy chłodzą się poprzez ziajanie. To znacznie mniej wydolny sposób radzenia sobie z upałem, niż ten posiadany przez człowieka. Tylko siedząc w saunie w dodatku w futrze moglibyśmy odczuć na własnej skórze co czuje pies zamknięty w nagrzanym od słońca aucie. Samochód postawiony w cieniu, nagrzewa się równie szybko i także stanowi ogromne zagrożenie dla życia naszego pupila. Dlatego chcąc uniknąć sytuacji z poprzednich wakacji kiedy pies udusił się w samochodzie podczas gdy jego właściciel robił zakupy w supermarkecie, LATEM NIE ZOSTAWIAJMY PSA W SAMOCHODZIE.
Kiedy przechodząc obok czyjegoś samochodu zauważysz zamkniętego w nim psa, nie zawahaj się interweniować. Jeżeli nie jesteś w stanie zlokalizować właściciela, powiadom o tym przypadku policję.
II. ŁAŃCUCHOWE BURKI
Jeżeli już musimy zostawić naszego psa na łańcuchu, musimy pamiętać, że buda, w której zwierzę odpoczywa powinna stać w cieniu, podobnie jak miseczka z wodą, którą należy stale napełniać. Istotne jest aby nie katować i tak już skrępowanych psów zbyt krótkim i niedostosowanym do masy psa łańcuchem. Pamiętajmy, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt trzymanie psa na łańcuchu przez całe jego życie jest zakazane.
Zwróć uwagę sąsiadowi, który skazuje swojego psa na codzienne katusze trzymając go latem na łańcuchu, bez wody i schronienia przed słońcem czy deszczem. Nie wahaj się także powiadomić o takim postępowaniu organizację ochrony zwierząt.
III. ZWIERZĘTA DOMOWE
Wszyscy właściciele kotów oraz psów powinni pamiętać, że latem ich pupile wypijają więcej wody niż podczas innej pory roku, zaglądajmy więc częściej do ich miseczek, a wychodząc z domu postawmy dodatkowe naczynie z wodą. Otwórzmy też drzwi od łazienki, żeby kot lub pies mógł się ochłodzić na zimnych płytkach. Nie zostawiajmy zwierząt na balkonie ani w żadnym innym miejscu, gdzie nie będą miały możliwości schronienia się przed upałem.
IV. ZWIERZĘTA BEZDOMNE, WOLNOBYTUJĄCE I PTAKI
Latem zatroszczmy się także o zabłąkane psiaki, wolnobytujące koty oraz ptaki. Wystarczy wystawić miseczkę z wodą przed domem lub koło śmietnika, najlepiej w zacienionym miejscu. Ten drobny gest może przynieść ulgę niejednemu stworzeniu.
Pamiętajmy, że koty znajdujące się na terenach naszych osiedli, są zwierzętami dzikimi, nie bezdomnymi. Nie należy umieszczać ich w schroniskach ani pozbywać się ich w żaden inny sposób. Zwierzęta te są chronione Ustawą o ochronie zwierząt, zgodnie z którą powinny mieć „zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu". Wydzielmy więc miejsce, w którym będziemy karmili i poili koty albo chociaż pozwólmy robić to innym.
Źródło: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"
BP UM Gdynia