Organizatorzy troszcząc się o poczucie estetyki i lepszą edukację teatralną dzieci wspierają dobrej jakości spektakle prezentowane w przedszkolach i szkołach.
W ramach konkursu powstał spektakl w technice teatru papieru „Robot i motyl” w reżyserii Dagmary Żabskiej. Mogą go oglądać przedszkolaki z Krakowa i Małopolski w ramach objazdowych prezentacji w placówkach.
Spektakl rodzi się na oczach dzieci. Wszystko zaczyna się od zwykłej, białej kartki papieru. Kartki, jaką każde dziecko zna – wie jak szeleści w dłoniach, jak fruwa spadając ze stolika, jak daleko leci zmięta w kulkę. Złożona może zmienić się szybko we wspaniały samolot, albo statek. W spektaklu w mgnieniu oka zmienia się w robota, motylka, pająka – w cały papierowy świat! Aktorzy wyczarowują kolejne postaci: przede wszystkim Dondona, czyli gwiazdę z wystawy robotów, czy delikatnego i fruwającego motylka. Na życzenie widzów z papieru budowane są także łąkowe gwiazdy sportu.
Czy w papierowym świecie wszystko się udaje? Czy bohaterom łatwo jest ze sobą rozmawiać? Czy mogą się przyjaźnić? Jakie mają przygody? Jaki smak ma zwycięstwo i spełnianie marzeń?
„Robot i motyl” to opowieść o prawdziwych emocjach, relacjach, wyzwaniach jakie inni nam stawiają i o wymaganiach wobec siebie samych. To niesamowite przygody, wzruszające historie, bezcenne rady i dużo śmiechu.
Dzieci uczestniczą w spektaklu aktywnie – są w dialogu z aktorami, w ciągłej interakcji.
Spektakl jest pretekstem do wspólnej zabawy warsztatowej. Po pokazie przedszkolaki tworzą przy wsparciu opiekunów i aktorów własne modele robotów, którym nadają imiona, wymyślają ich historię i zabierają do domu, by pochwalić się rodzicom. Takie uczestniczenie w spektaklu rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci. Dziecko nie zostaje z wrażeniami po spektaklu samo, lecz próbuje je wykorzystać do twórczego działania artystycznego. Spektakl jest początkiem wspaniałej zabawy i teatralnej przygody.
Www.edukacjateatralna.pl, www.teatrfigur.pl, www.dorman.e-teatr.pl