Fisher Price
rysuj
W środę, 10 sierpnia z okazji Międzynarodowego Dnia Lwa, w gdańskim Ogrodzie Zoologicznym będzie można lepiej poznać te wspaniałe zwierzęta, porozmawiać z ich opiekunami i dowiedzieć wielu ciekawostek.

Plan wydarzenia:

film

  • w godzinach 9.30 – 10.30 w pawilonie lwiarni oraz tunelu widokowym za lwiarnią, zobaczymy jak lwy rozpakowują prezenty i spożywają posiłek. Będzie też okazja by porozmawiać z ich opiekunami, posłuchać o historii i charakterach poszczególnych osobników.
  • od godziny 9.00 do 19.00 na stronie internetowej ZOO dostępny będzie quiz z wiedzy o lwach. Każdy chętny może wziąć w nim udział na swoim telefonie lub tablecie. Podpowiedzi na pytania znaleźć będzie można na specjalnych tabliczkach powieszonych wzdłuż wybiegu lwów. Na uczestników, którzy odpowiedzą prawidłowo na wszystkie pytania, czekać będą specjalne zniżki na lody w Cafe ZOO i Eskimo!

Obecnie stado lwów angolskich w gdańskim ZOO składa się z czterech osobników:

12-letniego Arco, przywódcy stada – samca, który przyjechał do Gdańska w 2014 r. z Portugalii, zoo w Lizbonie.
11-letniej Tshibindy, samicy, przybyłej do nas w 2014 r. z Parc des Félins we Francji,
9-letniej Berghi, samicy, która podobnie jak Tshibinda przyjechała z tego samego francuskiego ogrodu w 2014 r.
7-letniej Toli, córki Berghi i Arco, urodzonej w gdańskim ZOO w 2015 r.

Lwy angolskie zamieszkują południowo-zachodnią Afrykę. Polują głównie na duże zwierzęta (zebry, gnu, antylopy, guźce). Odmiennie od innych przedstawicieli kotowatych, lwy są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce żyją samotnie. Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za obronę swego terytorium. Polują głównie samice, stosując taktykę zespołową. Większość czasu w ciągu doby, nawet do 20 godzin, zwierzęta te przeznaczają na odpoczynek. Choć lwy nie kąpią się chętnie, potrafią pływać. Lwice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, samce w wieku 5 lat. Po ciąży trwającej około 110 dni samica rodzi od 2 do 6 młodych. Potomstwo często jest karmione mlekiem, na przemian przez inne samice ze stada. Młode lwy stają się samodzielne w wieku 16 miesięcy. Długość życia: do 12 lat w naturze, do 25 lat w ogrodach zoologicznych.

Na ratunek lwom

Lwy to jedne z najbardziej podziwianych i niebezpiecznych zwierząt. Są symbolem odwagi, siły i szlachetności. Niestety są gatunkiem narażonym na wyginięcie (Vulnerable wg IUCN). Szacuje się, że w ciągu ostatnich 20 lat, populacja lwów zmniejszyła się o 43%, do około 23000 osobników. Żyją na coraz mniejszych, odizolowanych od siebie terenach, przez co dochodzi do chowu wsobnego osłabiającego potomstwo. Mają coraz mniej pożywienia, są podatne na choroby roznoszone przez inne zwierzęta, są ofiarami kłusowników.

Stąd tak ważna jest ochrona jaką zapewniają lwom ogrody zoologiczne. Tutaj zwierzętom nie brakuje pożywienia, nie zagrażają kłusownicy, ani choroby. Lwy objęte są międzynarodowym programem hodowlanym, na czele którego stoi koordynator, który zna historię każdego lwa z danego ogrodu, jego drzewo genealogiczne. Koordynator decyduje o tym, które osobniki mogą mieć potomstwo (by nie dochodziło do chowu wsobnego), a także do którego ZOO wyjechać mają młode, by zakładać nowe stada. Nadrzędnym celem jest oczywiście nadzieja na przywracanie zwierząt do natury, gdy tylko znajdzie się tam szansa na ich przetrwanie. Gdańskie lwy doczekały się już 3 miotów, w których narodziło się 10 osobników. Wszystkie młode wyjechały do europejskich ogrodów, zasilać tamtejsze populacje.

Udział w wydarzeniu możliwy po zakupieniu biletu wstępu do ZOO.

433 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent