W dniu 13 maja 2016 (godz. 11.00), w operze „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, w reżyserii Laco Adamika, usłyszymy dyplomantów krakowskiej Akademii oraz solistów Opery Krakowskiej. Śpiewakom towarzyszyć będzie Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją prof. Rafała Jacka Delekty, prorektora Akademii Muzycznej w Krakowie, dyrygenta i pedagoga.
„Przygotowania do ‘Strasznego dworu’ w ramach zajęć akademickich trwały od października 2015 roku. Ostatecznie, wraz z Dyrekcją Opery, wyłoniliśmy 6 osób. Dla niektórych studentów będzie to dyplom, dla innych możliwość zdania egzaminu rocznego. Wielce szanujemy szansę, która otwiera się przed młodymi śpiewakami. Występ na profesjonalnej scenie, wśród renomowanych solistów, z udziałem chóru, orkiestry i w pełnej oprawie zawodowej spektaklu to olbrzymie wyróżnienie! Wszyscy mamy tremę – czy sprostamy wyzwaniu, ale też jesteśmy bardzo szczęśliwi, że już teraz, na etapie studiów, młodzież może spełnić swoje marzenia. Dla mnie, dyrygenta i pedagoga to również ważny moment. Po pierwsze, to opieka nad debiutem szóstki wspaniałych młodych ludzi. Po drugie, to wspomnienie mojego debiutu w krakowskiej Operze. Właśnie przed 35 laty, w maju 1981 roku, prowadziłem po raz pierwszy w życiu ‘Straszny dwór’ Stanisława Moniuszki” – powiedział prof. Rafał Jacek Delekta.
Przypominamy, że w ubiegłym roku studenci krakowskiej akademii zaprezentowali „Operę b/o” w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego, w 2014 „Wesele Figara” w reżyserii Laco Adamika, a w 2012 „Czarodziejski flet” w inscenizacji i reżyserii Moniki Rasiewicz. Na naszej scenie swój dyplom obronili: Grzegorz Brajner, prowadząc spektakl „Mozart / Frankenstein” w reżyserii Roberta Drobniucha oraz Tadeusz Płatek, który dyrygował „Halką” S. Moniuszki. Swoje recitale dyplomowe zaprezentowali również Monika Korybalska (mezzosopran, obecnie solistka Opery Krakowskiej) i Piotr Orzechowski (fortepian jazzowy). Paweł Brożek wystąpił w „Mefistofelesie” A. Boito w partii Wagnera i Nereusza oraz w „Weselu Figara” jako Basilio.
Opera Krakowska
Tradycja sztuki operowej w Krakowie liczy ponad dwieście lat. Natomiast Opera Krakowska jako instytucja została powołana do życia w 1954 roku i premierą "Rigoletta" Verdiego w sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48 rozpoczęła swoją …
31-512 Kraków
(12) 296 62 60; (12) 296 62 61
bilety@opera.krakow.pl
http://www.opera.krakow.pl
facebook