spektakle dla dzieci w Krakowie

📅 piątek 01.10.2010 do niedziela 31.10.2010
spektakle dla dzieci w Krakowie
Październik z Teatrem Groteska

01 października, godz. 09:00, 11:15  Brzydkie Kaczątko
02 października, godz. 16:00  Pinokio
03 października, godz. 11:00  Pinokio
                      godz. 13:00  Brzydkie Kaczątko

04 października, godz. 09:00, 11:15  Brzydkie Kaczątko
05-06 października, godz. 09:00, 11:15  Tygrys Pietrek
09 października, godz. 17:00  Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll
10 października, godz. 11:00, 13:00  Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll

11 października, godz. 09:00, 11:15  Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll
12 października, godz. 09:00, 11:15  Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll
13 października, godz. 09:00, 11:15  Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll
15 października, godz. 09:00, 11:15  Calineczka – niezwykłe przygody
17 października, godz. 11:00, 13:00  Calineczka – niezwykłe przygody

18 października, godz. 09:00, 11:15  Baśń o Rycerzu bez Konia
19 października, godz. 09:00, 11:15  Baśń o Rycerzu bez Konia
20 października, godz. 09:00, 11:15  Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach
21 października, godz. 09:00, 11:15  Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach
22 października, godz. 09:00, 11:15  Tygrys i Kapitan Morgan
24 października, godz. 11:00, 13:00  Tygrys i Kapitan Morgan

25 października, godz. 09:00, 11:15  Tygrys i Kapitan Morgan
26-28 października, godz. 09:00, 11:15, 13:15  Przygody Odyseusza
29 października, godz. 09:00, 11:15  O Kasi, co gąski zgubiła
31 października, godz. 11:00  O Kasi, co gąski zgubiła


Brzydkie Kaczątko

Spektakl powstał na motywach baśni H. Ch. Andersena, a właściwie powstaje w trakcie pisanie bajki przez autora. W domu pana Andersena wszyscy domownicy chodzą na palcach, żeby nie przeszkadzać w powstawaniu kolejnej bajki. A bajki nie da się zwyczajnie napisać. Bajka musi się sama urodzić. Albooo… wykluć. Więc może z jajka? Skoro z jajka, to bohaterem zostaje brzydkie kaczątko, które po wielu bolesnych doświadczeniach z szarego pisklęcia przemieni się w pięknego łabędzia. Ta naturalna w przyrodzie kolej rzeczy stanie się w teatrze źródłem poetyckiej metafory. Źli ludzie, ukryci pod kostiumami zwierzęcych postaci, dostrzegli tylko szarą powierzchowność głównego bohatera. Dopiero mądre i dobre łabędzie odkryły w nim wewnętrzne piękno.
Bajka kończy sie morałem: "Każdy może być bogaty, gdy tylko sięgnie ręką po obłok, każdy może być piękny, wystarczy, że zakwitnie w nim dobro".


To teatralna zabawa w wymyślanie bajki. Bohaterowie powstają na oczach widzów z koszyka wiklinowego, kanapy i kolorowych chustek. Spektakl operuje różnorodnymi środkami teatru lalek: lalki animowane przez aktorów, maski i kostiumy. Wszystko po to, aby przedstawienie mogło zainteresować i – mamy nadzieję- zachwycić widzów. Przedstawienie w dwóch aktach oprawione jest barwną i zabawną plastyką Pawła Pawlaka oraz muzyką Krzysztofa Dziermy.

Spektakl dla dzieci od najmłodszych lat,  czas trwania : 1 godz. 20 min

Pinokio
Pinokio, drewniany pajac, którego największym marzeniem jest zostać chłopcem, z powodu swojej naiwności i bezradności co rusz wpada w tarapaty. Spektakl opowiadający o jego dorastaniu w świecie pełnym fałszu i niebezpieczeństw to wspaniałe widowisko, które uczy, że miłość, dobre serce i zdolność do poświęcenia są jedyną drogą do dojrzałości i szczęścia.

Spektakl dla dzieci od 5 roku życia,  czas trwania: 1 godz. 35 min.

Tygrys Pietrek
Nasz spektakl opowiada o lękliwym tygrysku, który ze strachu zgubił swoje paski. Wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu odwagi – chce ją kupić w sklepie, zdobyć w wojsku, nauczyć się jej od Indian… Ale napotkani osobnicy być może zapomnieli już o banalnej prawdzie – boi się każdy, a odwaga polega na pokonaniu strachu, nie zaś na ubraniu się w jej "kostium". Czy uda się Pietrkowi odnaleźć swoje paski? Przekonacie się oglądając nasze przedstawienie.

Spektakl przeznaczony dla najmłodszych widzów.

Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll
Spektakl sensacyjno-muzyczny. Opowieść o przyjaźni, poświęceniu, lojalności i odwadze, które zmierzą się ze zdradą, zakłamaniem i żądzą władzy. W tym nowym, oryginalnym spojrzeniu na dzieło Stanisława Pagaczewskiego uczłowieczony Smok Wawelski staje się bohaterem na miarę naszych czasów, a jego pojazd-amfibia… – właśnie, niech to pozostanie zagadką. Awanturnicza historia detektywistyczna pełna jest grozy i humoru. Tajemnicze zniknięcie wielkiego naukowca i bliżej niezidentyfikowane porwanie poprowadzą widzów ku wielkiej wyprawie w nieznane.

Widowisko barwne, dynamiczne i bogate w sceniczne formy wyrazu. Ciekawa plastyka kostiumów, masek i animacji filmowych oraz wykonywana na żywo muzyka nadaje całości fantastyczny wymiar. Ścieżkę muzyczną stanowią utwory zespołu: Globalne Ocieplenie oraz covery i przeróbki przebojów gwiazd takich jak: The Jackson 5, The Doors, Rolling Stones, Pink Floyd, The Beatles czy wreszcie Elvis Presley.

Przedstawienie stanowić będzie wyśmienitą rozrywką dla młodych widzów, którzy dadzą się porwać niezwykłemu rytmowi widowiska. Poruszone w spektaklu, wciąż aktualne, zagadnienia dostarczą wielu powodów do refleksji widzom dorosłym.

Spektakl adresowany do widzów od 9 roku życia po…. nieśmiertelność.

Calineczka – niezwykłe przygody
Andersenowska baśń o pięknym elfie, którego czeka wiele przygód, nim odkryje, czym jest prawdziwa miłość. Niezwykła uroda oraz dobre serce Calineczki zjednują jej wielu przyjaciół, ale też nieraz wystawiają ją na niebezpieczeństwo –  czynione dobro powraca jednak zwielokrotnione. Pomysłowe techniki lalkowe i kostiumy przeniosą widzów w przyjazny, bajkowy świat. W spektaklu wykorzystane zostały także techniki multimedialne, które szybko przeobrażają scenerię przygód Calineczki, dodając całości dodatkowe walory plastyczne. Rytmiczne, kolorowe, zabawne i zarazem pouczające przedstawienie dla najmłodszych.

Baśń o Rycerzu bez Konia
Współczesna baśń Marty Guśniowskiej o Rycerzu bez Konia i Koniu bez Rycerza, którzy wędrują przez świat i szukają siebie nawzajem. Dowcipne żonglowanie baśniowymi motywami, zaskakujące zwroty akcji: Księżniczka sama więzi się w wieży, wybrakowanym Rycerzem (bo bez Konia) gardzą i Łotrowie i groźny Smok, Czarodziej nie umie czarować, a krwiożerczy nietoperz okazuje się być malutką… Opowieść z przymrużeniem oka, a jednocześnie z morałem. Humorystyczne piosenki i dialogi oraz dobry rytm przedstawienia – bajka dla młodych widzów, ale śmiać się będą także dorośli. Nieschematyczne perypetie bajkowych bohaterów zaskoczą niejednych znawców bajek.

Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach
"Kopciuszek" jest jedną z uroczych , klasycznych baśni . Opowiada o osieroconej przez matkę dziewczynce, którą macocha i dwie przyrodnie siostry nazywają pogardliwie Kopciuszkiem. Pewnego dnia król organizuje bal, podczas którego królewicz ma wybrać sobie żonę. Wtedy u biednej dziewczynki pojawia się dobra wróżka i za sprawą czarów przemienia ją w piękną pannę, która wzbudza zachwyt wszystkich uczestników balu, włącznie z królewiczem. Czas jednak płynie bardzo szybko, zbliża się północ i Kopciuszek musi wracać, zanim czary utracą swą moc. Wybiegając w pośpiechu gubi pantofelek. Królewicz postanawia odnaleźć wybrankę serca za pomocą znalezionego bucika. Wkrótce Kopciuszek zostaje żoną królewicza.
Głównym motywem baśni jest wiara w ingerencję sił pozaziemskich, które karzą złych, a nagradzają dobrych. Rolę tę spełnia dobra wróżka , która w czarodziejski sposób odmienia zły los sieroty. W ten sposób zostają nagrodzone dobroć, wyrozumiałość i pracowitość.

Kopciuszek" znany jest na świecie w blisko 700 wersjach. Najbardziej znana jest ta z XVII w. Charlesa Perraulta oraz z XIX w. braci Grimm. Znane są też opracowania muzyczne tematu autorstwa Prokofiewa i Rossiniego. Tymczasem twórcy spektaklu wykorzystali własna wersję sceniczną. Losy biednej sierotki, którą gnębiła macocha i dwie przyrodnie siostry, przedstawione zostały w barwnej opowieści, przeplatanej piosenką i tańcem. Kolorowe kostiumy, piękne lalki zmieniająca się dekoracja i efekty specjalne stanowią o atrakcyjności spektaklu.

Spektakl dla dzieci od najmłodszych lat,  czas trwania: 1 godz. 30 min.

Tygrys i Kapitan Morgan
Nasz spektakl opowiada dalsze losy tygrysa Pietrka, który kiedyś bał się dosłownie  wszystkiego, ale po poprzednich przygodach stał sie odważnym tygrysem i poszukiwaczem przygód. Dołącza do załogi pirackiego statku i wyrusza w długą podróż. Przeżyje mnóstwo ciekawych i zabawnych przygód, ale historia będzie miała swój szczęśliwy finał, a piraci wezmą się do uczciwej pracy.

Spektakl dla dzieci od najmłodszych lat,  czas trwania: 1 godz. 20 min.

Przygody Odyseusza

Powrót Odyseusza jest historią wzlotów i upadków, opowieścią o nieustannym borykaniu się z własnymi słabościami i…namiętnościami. Bohater zdobywa szereg doświadczeń, które kształtują jego osobowość, kreują sposób patrzenia na rzeczy i idee, upewniają w słuszności wybranej drogi.
Przedstawienie utrzymane jest w stylistyce teatru lalki, maski i aktora, wykorzystującej także konwencję teatru w teatrze. Nawiązując plastycznie do antyku, spektakl nie jest wierną kopią zjawisk zachodzących w sztuce w tamtym okresie, lecz jest raczej wariacją na temat czasów starożytnych, bliższą naszej współczesnej estetyce. Całość potraktowana została w sposób humorystyczny, pokazując patos tradycji z przymrużeniem oka. Dla przykładu: bogowie w naszej wersji są ludźmi z krwi i kości, którzy, choć władają gromami, także mają swoje wady, bóle i troski.

Spektakl dla widzów od 10 roku życia,  czas trwania: 1 godz. 15 min.

O Kasi, co gąski zgubiła

Opowieść o gęsiareczce Kasi, której gąski porwał Wilk głodomór, a ukryła podstępna Czarownica osadzona została w klimacie pełnej ciepła, autentycznej góralszczyzny. Zrozpaczona zniknięciem gąsek dziewczynka wyrusza w drogę by je odnaleźć. W poszukiwaniach pomagają jej napotkani ludzie, zwierzęta i skrzaty – to dzięki ich życzliwości historia kończy się szczęśliwie. Wędrując z Kasią widzowie spotykają szereg przyjaznych postaci: gospodynię Matuskę, Kowala Ambrożego i jego żonę Kowalową Ambrożynę, odważnego Jasia Juhasa, leśne Skrzaty. Wystąpią też zwierzęta: Gąski, Kózka, Prosię, Owieczki, Piesek.

Reżyser przedstawienia Grzegorz Kwieciński, znany z innych cieszących się powodzeniem realizacji w Teatrze Groteska (m.in. nagradzany „Tygrys Pietrek”), postanowił zaprosić widzów do udziału w teatralnej, górskiej wyprawie. Razem z bohaterami tej historii podziwiać będziemy piękno górskiej przyrody oraz przyglądać się nastrojowym wschodom i zachodom słońca. Spotkamy też Jeża, Zająca i innych mieszkańców lasu.

Charakterystyczne lalki i pomysłowa scenografia, muzyka inspirowana góralskim folklorem, rytmiczne piosenki oraz doskonały ruch sceniczny stanowią o atrakcyjności przedstawienia. Aktorzy Groteski zbudowali szereg przyjaznych, interesujących postaci, które otworzą drogę do spotkania z bajkowym światem Marii Kownackiej. Historia o przyjaźni i wytrwałości na pewno spodoba się najmłodszym. Znakomity spektakl Teatru Groteska potwierdza ponadczasowość utworu, będącego klasyką literatury dziecięcej.


Rezerwacja biletów:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00
tel. 12 633 37 62, tel./fax 12 632 92 00
centrala: 12 633 48 22, 631 81 80 wew. 227, 238, 252

Kasa biletowa jest czynna:
od poniedziałku do piątku w godz.
8.00-12.00, 15.00-17.00 i na godzinę przed każdym spektaklem.
tel. 12 623 79 59; 12 633 48 22 wew. 252

244 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent