spektakl dla dzieci i młodzieży
Delfinek

 

SPEKTAKLE 

31 LIPCA 2010 R. godz. 18.00- odwołany!

SALA KONGRESOWA W WARSZAWIE

 Kolejne spektakle:

Kraków – Opera – 7 września 2010r.
Wrocław – Opera – 22 września 2010r.

Okruch życia na dzień przed premierą.

Od 5 lipca 2010 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni będziemy mieli okazję oglądać musicalowe przedstawienie „Okruchy życia". Spektakl przedpremierowy odbył się 12 maja 2010r. w warszawskiej Sali Kongresowej podczas warszawskiej gali „Ośmiu wspaniałych". Gdyńska premiera rozpoczyna ogólnopolską trasę musicalu, która potrwa do października. W tym czasie spektakl będzie można obejrzeć m. in.: w Gdyni, Warszawie, Łodzi, Kaliszu i Krakowie.

Spektakl opowiada historię pewnego małego miasteczka, rządzonego przez Żyletę, samozwańczego szefa gangu. Dzieciaki z miasteczka, spragnione akceptacji, podporządkowują się oczekiwaniom gangu, w ten zyskując w ten sposób pozory wolności i siły. Sytuacja jednak zaczyna się zmieniać, kiedy w miejscowej szkole pojawia się nowy nauczyciel Tomek. Tomek nie pozostaje obojętny na napotkana sytuacje. Historia stara jak świat, wciąż spotykana zarówno w mniejszych jak i większych grupach społecznych. Dlatego właśnie trzeba o niej mówić.

INSPIRACJE

Musical „Okruch życia" to jedna z niewielu produkcji teatralnych, w której dzieci nie występują na scenie jako wsparcie dla dorosłych aktorów. Reżyserem i autorem scenariusza jest Karol Świtajski z trójmiejskiego Stowarzyszenia Teatralnego Ingenium. Jak podkreśla, do stworzenia scenariusza zainspirowała go dotychczasowa praca, w czasie której wielokrotnie miał okazje obserwować problem komunikacji między nauczycielem, wychowawca i młodzież. Jak mówi, obserwował co działo się na linii wypalony nauczyciel i trudna młodzież pozostawiona bez wsparcia. Sam jest orędownikiem relacji wychowawczej opartej na wzajemnym zaufaniu, inspiracji, ale też wymaganiach i jasno określonych zasadach, co sprawdziło się podczas pracy z grupą dzieciaków podczas spektaklu. Przygotowania do przedstawienia trwały kilka miesięcy. W tym czasie ponad 60 młodziutkich aktorów (od 6 lat) odbyła ponad 2000 godzin prób, na które przyjeżdżali z rożnych zakątków Polski (w przedstawieniu biorą udział dzieci z całej Polski). Dla tak młodych ludzi była to z pewnością solidny trening cierpliwości i wytrwałości.

PRZED PREMIERĄ

Przed premierą, po próbie generalnej młodzi aktorzy byli wyraźnie podekscytowani, ale tez zmęczeni: bolały nogi i ręce…

Miałam okazję rozmawiać z najmłodszymi chłopcami występującymi w musicalu. Chłopcy opowiadali o swoim udziale w projekcie jak o podwórkowej zabawie. Zapytani o to, co sprawia im największa trudność, większość najmłodszych przyznała, że najtrudniej im „wytrzymać w ciszy bez śpiewania i gadania" Na scenie występują z mikroportami, o gadaniu nie może więc być mowy… Co im się najbardziej podobało, co lubili? Szymon Szymański, najstarszy z piątki moich rozmówców, najbardziej lubi śpiewać fragment „Przebudzenie", Paweł Pluta cieszy się, że występ obejrzy jego nauczycielka i lubi patrzeć na swoje zdjęcie na plakacie. Pozostali chłopcy lubią siebie wzajemnie, lubią się ze sobą spotykać w czasie prób, bawić i lubią swoje role. Rzeczywiście trzeba przyznać, że ta wzajemna akceptacje i wsparcie dało się odczuć w czasie rozmowy. Jak twierdzą, przygoda z „Okruchami" nauczyła doceniać ich własną rzeczywistość. Poprzez konfrontacje z losami i problemami musicalowych bohaterów pokazała jak wygląda rzeczywistość wielu ich rówieśników. Przed premierą, po próbie generalnej młodzi aktorzy byli wyraźnie podekscytowani, ale tez zmęczeni: bolały nogi i ręce…

NA SCENIE

Z dużym podziwem śledziłam występy dzieciaków podczas gdyńskiej premiery. Aktorzy popisali się sprawnym aktorstwem i szczerym młodzieńczym zaangażowaniem, tym samym sprawiając, że losy bohaterów prowokują do przemyśleń nie tylko nad dzieciństwem w wymiarze uniwersalnym, ale również bardziej osobistym.

Muzyka grana na żywo przez zespół towarzyszący aktorom na scenie, to często mocne brzmienie, które doskonale uzupełnia i oddaje nastrój wersji tekstowej. Jak na musical przystało, aktorów wspomagał sprawny i zgrany zespół tancerzy.

W czasach, kiedy znaczna część produkcji kierowanych do dzieci i młodzieży okraszona jest intensywna barwą i kolorem, nie rzadko tandetą i kiczowatym blichtrem scenografia „Okruchów życia" pozostaje szara i minimalistyczna. Nie znajdziemy tutaj zbędnych zdobień ani też rekwizytów. Jedyne czego na scenie jest dużo to światło i jego kolory. To ono podkreśla dramatyzm zdarzeń. Ale to właśnie minimalizm i skuteczne wykorzystanie światła oraz żywej muzyki wzmacnia przekaz i nie pozwala widzowi oderwać się od tego co w „Okruchach" najważniejsze, czyli treść przekazu i siła emocji.

"Okruchy życia" niesie ze soba  przekaz, który powinen dotrzeć nie tylko do dzieci i młodzieży, ale  przede wszystkim do dorosłych, których obecność jest w zyciu dzieci i młodzieży bardzo ważna.

 

———————————————————————————————————————

Anioły są wśród nas …

Musical opowiada o losach nastolatków pewnego małego miasteczka rządzonego przez tamtejszy uliczny gang. Jego szefem jest przerażający i niebezpieczny człowiek zwany Żyleta. Strach przed jego osobą sprawia, że wszyscy są mu posłuszni. Do gangu należą dzieci, dla których jest on zarówno ucieczką od codziennych problemów czy biedy,
jak i sposobem na zabicie nudy. Obojętność świata sprawia, że wszyscy bez sprzeciwów tolerują panującą sytuację. Jednak monotonność ta zmieni się, gdy do szkoły, prowadzonej przez surowego dyrektora zawita nowy nauczyciel Tomek. Chłopak wypowie wojne rządzącym tam zasadom, stosując własne metody pracy z dziećmi. Stanie tym samym na drodze nieobliczalnemu szefowi gangu, czerpiącemu spore zyski z małoletnich złodziejaszków, którym wydaje się, że mają wszystko, lecz ich wolność i dusza już od dawna jest w posiadaniu apodyktycznego szefa. Na szczęście szybko okazuje się, że nowy nauczyciel potrafi zmienić w nich to błędne postrzeganie świata. Zaczynają odkrywać w sobie nowe zainteresowania oraz ową duszę – duszę, w której Tomek odnajduje niedostrzegane przez nikogo dobro. Wspólnie wyruszą zgłębić tajemnicę, którą kryje historia ich małego miasteczka. Podróż przyniesie mnóstwo niespodzianek, przygód, a także magii, obecnej w sercu każdego z nich. Dzieciaki zaczną czuć, że dopiero teraz żyją pełną piersią i niejednokrotnie otworzą się na świat. Jednakże, czy zdobędą sie na odwagę aby sprzeciwić się Żylecie, dzięki któremu mogą demonstrować swą siłę i znaczą więcej, nawet w świecie dorosłych? Czy zwycięży dziecięca szczerość i wrodzone dobro, czy pogoń za pieniądzem i zło? Bohaterowie wczują się w role, bardzo dobrze znane każdemu z nas.

A może okaże się, że oglądając spektakl ujrzymy w nich samych siebie? Przepiękna opowieść o przyjaźni, zaufaniu i urzekające utwory muzyczne oraz efekty specjalne sprawią, że musical pozostanie na długo w sercach każdego, kto zawita w progi naszego miasteczka. Może inaczej spojrzymy na problemy młodego pokolenia i czasem zastanowimy się, czy dzieciak, który krzyczy, szaleje i jest wręcz denerwujący, widzi również anioła,
którego w naszym spektaklu potrafią zobaczyć tylko grzeczne dzieci. Musical nawiązuje do wielu założeń pedagogiki stawianych przez Janusza Korczaka.

Scenariusz i reżyseria: Karol Świtajski
Przygotowanie wokalne aktorów: Alicja Giętkowska, Anna Jarosz
Choreografia: Wiktoria Litsowska, Maksym Grabarczyk
Scenografia: Anna Markowska
Kierownik techniczny: Tomasz Liguz
Asystent reżysera: Adam Baranowski
CENA: 50 zł/os.

Spot reklamowy: www.youtube.com/okruchyzycia
Teledysk: On nie zmieni się: www.youtube.com/okruchyzycia#p/a/u/1/xIReOLKKNTU

 

"Cieszę się, że mogę grać tak fajnego i wartościowego chłopaka jak Bastian. Myślę, że takie dzieciaki jak ja powinny zobaczyć jak może być w życiu nie fajnie. Wtedy docenia się to co się ma." – Paweł Pitucha (BASTIAN)

"Dzięki musicalowi mam szansę rozwoju, a także spełnienia swoich marzeń. Znakomicie dobrana obsada, pozwala nam nawzajem się uzupełniać, tworząc jedną całość. Rola Oli ukazuje uczucia, emocje, których często doświadcza tak wielu młodych ludzi." – Agnieszka Piech (OLA)

"Każdy na scenie chciałby mieć tak zwane swoje "5 minut", maleńką scenkę, która spełniłaby marzenia, bo przecież…. czas pozwala je spełniać…" – Natalia Rogalska

Na scenie zobaczymy grupę ponad 60 aktorów grających niesamowite widowisko sceniczne, a w rolę głównego bohatera – dobrego nauczyciela Tomka wcieli się Piotr Dymała.

Spektakl "Okruchy życia" jest pierwszą ogromną produkcją realizowaną przez Stowarzyszenie Teatralne INGENIUM z Gdańska. Cel jaki sobie postawiliśmy jest naprawdę wielki. Jako pierwsi realizujemy spektakl, w którym udział biorą dzieciaki z całej Polski na poziomie artystycznym sięgającym profesjonalnych aktorów. Jest to również pierwsza od dłuższego czasu typowo polska produkcja muzyczna, która jest 100% musicalem opowiadająca w sposób urzekający o problemach współczesnego świata. Czy do końca współczesnego ? W spektaklu usłyszeć będzie można naprawdę trudne piosenki i teksty, a śpiewane przez dzieci, które cała swoją duszę wkładają w przedsięwzięcie, sprawią, że nie jedna osoba poczuje w swoim sercu zmianę … Warto odwiedzić nas z całą rodziną …

Spektakl przedpremierowy odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie 12 maja 2010r. Relacja z koncertu: www.4event.tv/tv/movie/354/

Przygotowania do spektaklu trwały kilka miesięcy. Dzieci i młodzież przepracowała ponad 1500 godzin prób wokalnych, dykcyjnych, teatralnych, choreograficznych, tańca. Co urzeka w spektaklu to fakt, że na scenie młodzi aktorzy pokazują prawdziwą naturę dziecka i grają naprawdę naturalnie.

Spektakl grany na żywo z udziałem zespołu muzycznego.
Teatr Miejski w Gdyni im. Witolda Gombrowicza
81-381 Gdynia, ul. Bema 26

Spektakle:

 31 lipca 2010, g. Sala Kongresowa  godz. 18.00

 

 

 

 

 

Oficjalna strona musicalu: www.okruchyzycia.eu

 

565 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent