Śląsk – tysiąc lat burzliwej historii. Śląsk w okresie rozbicia dzielnicowego. Gliwice

Willa Caro
🗺 mapa
📅 sobota 11.12.2021
🎫 1zł
Śląsk - tysiąc lat burzliwej historii. Spotkanie drugie: Śląsk - domena Piastów. Gliwice
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie dzieci i młodzież, do historycznej podróży przez burzliwe dzieje naszego wyjątkowego regionu – Śląska. W ramach nowego projektu edukacyjnego pt. „Śląsk – tysiąc lat burzliwej historii” przygotowanego przez Muzeum w Gliwicach, w czasie 9 spotkań, od października do czerwca przyszłego roku, usystematyzujemy wiedzę z historii Śląska, zapoznamy się z najważniejszymi postaciami, zjawiskami kulturowymi i problemami charakterystycznymi dla kolejnych okresów historycznych. Uczestnicy podczas każdych zajęć otrzymają specjalnie opracowane karty pracy, których integralną częścią będą mapy, słowniczki, zestawienia ważnych w historii Śląska dat, fragmenty tekstów źródłowych i tropy bibliograficzne. Na najmłodszych czekają kolorowanki tematyczne. Zajęcia skierowane są zarówno do grup szkolnych i przedszkolnych, jak i do osób indywidualnych – rodziców z dziećmi, a także młodzieży i dorosłych. Projekt opracowuje historyczka Anna Pikulska-Stępień. Najbliższe spotkanie będzie już trzecim z kolei. Omawiać będziemy okres pełnego średniowiecza na Śląsku do poł. XIV w.

Spotkanie trzecie: Śląsk w okresie rozbicia dzielnicowego. 200 lat zawirowań dziejowych (1138-1335)

Od śmierci Bolesława Krzywoustego ludna i zasobna ziemia śląska zaczęła się rozdrabniać na mniejsze księstwa. Protoplasta Piastów Śląskich – Władysław II Wygnaniec – pierwszy senior został wygnany z kraju przez swych braci. Księstwo przejęli następnie jego synowie: Bolesław Wysoki i Mieszko Plątonogi. Ten ostatni, w rezultacie wojen i układów dynastycznych skupił w swych rękach Górny Śląsk. Także Dolny Śląsk w ciągu XIII stulecia przyjął swój unikatowy, odrębny charakter. Co więcej, za panowania Henryka Brodatego i jego syna, monarchia Henryków Śląskich obejmowała znaczą część ziem polskich i mogła stać się podstawą odbudowy zjednoczonego państwa polskiego. Niestety śmierć Henryka Pobożnego w bitwie pod Legnicą spowodowała rozpad Śląska na liczne księstwa. Przemianom politycznym w postaci postępującego rozdrobnienia na Śląsku (w szczytowym okresie rozbicia istniało tu nawet 18 księstw), towarzyszył gwałtowny rozwój gospodarczy i kulturalny tej krainy. Zaczął kształtować się unikatowy dla Śląska charakter, a jego historia zaczęła podążać innym niż reszta ziem polskich torem… Zamknięciem tych skomplikowanych procesów było przejście Śląska pod panowanie królów czeskich. Jak do tego doszło i czy można było tego uniknąć? Jakie historie kryją się w biografiach śląskich książąt obdarzonych niezwykłymi przydomkami? Jak sami poprowadzilibyśmy śląską politykę będąc wówczas na ich miejscu? Zapraszamy do poznawania historii naszego regionu w kolejnej, trzeciej już odsłonie, tym razem badając dzieje Śląska w okresie pełnego średniowiecza.

Karta pracy do pobrania w formacie PDF: TUTAJ. Uwaga! Uczestnicy otrzymają kartę pracy podczas zajęć.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci do lat 12 z rodzicami bądź opiekunami
godz. 13.00 – spotkanie dla młodzieży od 12 r. życia i osób dorosłych
Prowadzenie: Anna Pikulska-Stępień
Zapisy: tel. 783 560 006
Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych – 1 zł od osoby
W zależności od sytuacji pandemicznej zajęcia prowadzone będą stacjonarnie bądź za pośrednictwem platformy ZOOM

819 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent