Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
Ostatnim spotkaniem z cyklu „Śląsk – 1000 lat burzliwej historii” kończymy cykl lekcji poświęconych tej wspaniałej krainie historycznej – miejscu, w którym tyle fascynujących rzeczy działo się przez ostatnie dziesięć wieków. Była mowa o jego historycznych granicach, niezwykłych miejscach i ludziach, którzy tworzyli nasze dziedzictwo, o zabytkowych pałacach, zamkach i kopalniach, odwiecznej rywalizacji mocarstw i państw o tę „perłę” wśród europejskich regionów.

Nadchodzące spotkanie to czas podsumowania ale i skupienia się na ostatnim, najnowszym rozdziale naszej historii, dotknięcia dramatycznych wydarzeń II wojny światowej i czasów powojennych, które do dziś budzą na Śląsku wiele emocji. W tych trudnych czasach nie brakowało tu prawdziwych bohaterów, jak choćby Henryk Sławik, który podczas wojny uratował życie wielu żydowskich dzieci płacąc za to najwyższą cenę. Rok 1945 na Śląsku skutkiem wkroczenia Armii Czerwonej był nie mniej tragiczny: mieszkańców Śląska dotknęły deportacje w głąb ZSRR, zsyłki do obozów NKWD, rabunki i inne represje. Żeby zrozumieć dzisiejsze realia naszej małej ojczyzny trzeba nam przyjrzeć się właśnie tym procesom i zjawiskom związanym z wysiedleniami i przesiedleniami, które spowodowały przemianę tkanki narodowej i społecznej regionu. Prześladowania Ślązaków po drugiej wojnie światowej przeszły do historii pod nazwą „Tragedii Górnośląskiej”. W czasach komunistycznych Ślązakom w Polsce także łatwo nie było, za „godanie po ślonsku” można było w szkole nieźle oberwać. Trudny okres PRL to także dla Śląska okres przesileń związanych z wydarzeniami Marca 1968, Grudnia 1970 czy Sierpnia 1980. Wreszcie nie da się pominąć tragicznych wydarzeń, które rozegrały się właśnie na śląskiej ziemi w czasie stanu wojennego, których symbolem stała się śmierć 9 górników z kopalni „Wujek”. Czy Śląsk w obliczu tych wszystkich zakrętów historii więcej skorzystał, czy stracił? Czy Edward Gierek i Jerzy Ziętek byli dobrymi gospodarzami? I dlaczego niektórzy tęsknią za czasami PRL-u? Spróbujemy poszukać odpowiedzi na te pytania na ostatnim już spotkaniu o historii Śląska, a zdobytą wiedzę utrwalimy pracując na bazie przygotowanych materiałów edukacyjnych.

film

godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci do lat 12 z rodzicami bądź opiekunami
godz. 13.00 – spotkanie dla młodzieży od 12 r. życia i osób dorosłych
Prowadzenie: Anna Pikulska-Stępień
Zapisy: tel. 783 560 006
Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych – 1 zł od osoby

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

159 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent