Naszym poszukiwaniom towarzyszyć będzie Wawelak, czyli ciekawski stworek, który na wzgórzu mieszka już od bardzo wielu lat, ale chyba nie mielicie jeszcze okazji się z nim spotkać.
Czy jesteście gotowi poznać Wawelaka i wyruszyć z nim na królewską przygodę?
Informacje organizacyjne:
- odbiorcy: dzieci w wieku 3–6 lat z opiekunami (w związku z ograniczeniami liczbowymi na wystawach prosimy, aby na każdym spotkaniu z dzieckiem/dziećmi pojawiła się maksymalnie dwójka osób dorosłych)
- zajęcia odbywają się w wybranych salach wystaw stałych i czasowych Zamku Królewskiego na Wawelu
Koordynacja: Karolina Motyka, Julia Butryn
Podczas wybranych warsztatów będą wykonywane zdjęcia, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: www.wawel.krakow.pl/rodo
Wawelskie miasteczko | luty–czerwiec 2025
Wawelaki podczas kolejnego semestru spotkań zawędrują do nieistniejącego już wawelskiego miasteczka. Nasi mali uczestnicy zamienią się w poszukiwaczy śladów, dzięki którym dowiedzą się, jak kiedyś wyglądał zwyczajny dzień mieszkańca miasteczka. Dzięki nowo otwartym wystawom poznają pamiątki z dawnych czasów, które udało się odnaleźć w trakcie prowadzonych badań archeologicznych – rzeźby, naczynia, a nawet zabawki.
Także tym razem Wawelaki otrzymają wyjątkowy prezent! W czasie pierwszego spotkania rozpoczną tworzenie własnej kroniki, do której po każdym spotkaniu otrzymają pamiątkową pieczątkę. Książeczka nawiązywać będzie do historii oraz przygód, które czekają na nich w ciągu trwania cyklu.
obowiązują karnety – cena: 400 zł; ze względu na ograniczoną przestrzeń, przy zakupie biletu dla jednego dziecka przysługuje darmowe wejście dla jednej osoby dorosłej
karnet upoważnia do wejścia na spotkanie o wyznaczonej godzinie: 10:00, 11:30, 13:30 (uwaga: 10 maja spotkamy się wyjątkowo w godzinach wieczornych)
uwaga: informujemy, że karnety zostały wyprzedane
czas trwania spotkania: 60 minut
część muzealna: edukator zapoznaje dzieci z wawelskimi historiami, wciągając je w świat pełen przygód i ciekawostek
część warsztatowa: zajęcia animacyjne, muzyczne lub plastyczne
Harmonogram spotkań

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
22 lutego 2025: Gdzie się znajdowało wawelskie miasteczko?
8 marca 2025: W czym da się gotować?
22 marca 2025: Jak wygląda stara księga?
12 kwietnia 2025: Po co nam gęsie pióro?
26 kwietnia 2025: Jak się bawić i figlować?
miejsce zbiórki: przed makietą wzgórza wawelskiego przy budynku z kasami biletowymi
Wszyscy lubimy dobrą zabawę, ale czy wiemy, jak bawiono się w dawnych czasach? Jaką rozrywkę zapewniały sobie dzieci i dorośli w wolnym czasie? Zapraszamy w podróż po nowo otwartej wystawie, na której nasi edukatorzy przedstawią nam różne gry i zabawy. W trakcie warsztatów postaramy się odtworzyć niektóre z nich.
10 maja 2025: WARSZTATY WIECZORNE – Czy znasz zamkowe legendy?
godzina: 17:00, 18:15, 19:30
miejsce zbiórki: przed makietą wzgórza wawelskiego przy budynku z kasami biletowymi
To magiczne spotkanie z cyklu „Wawelaki” odbędzie się w godzinach wieczornych. Nasi edukatorzy wprowadzą nas w zaczarowany świat pełen zamkowych opowieści i legend. Wszystko to zostanie połączone z muzycznymi i sensorycznymi warsztatami dla dużych i małych.
24 maja 2025: Co można odkopać na Wawelu?
miejsce zbiórki: przed makietą wzgórza wawelskiego przy budynku z kasami biletowymi
Czy odkopaliście kiedyś skarb? Kto wie, może wielkie, przyszłe odkrycie czeka tuż pod waszymi stopami? Serdecznie zapraszamy na spotkanie, w trakcie którego dowiemy się, czym są i jak wyglądają wykopaliska archeologiczne, a nawet weźmiemy w nich udział!
14 czerwca 2024: Jak obronić miasteczko?
miejsce zbiórki: przed makietą wzgórza wawelskiego przy budynku z kasami biletowymi
Drogie Wawelaki! Na ostatnim spotkaniu czeka nas bardzo ważne zadanie. Musimy zadbać o bezpieczeństwo na wzgórzu wawelskim. Wspólnie odwiedzimy miejsca, które miały bronić zamku i stawiać opór wrogim najeźdźcom, a następnie przekonamy się, czy było to łatwe zadanie.