W tym roku, wraz z Weroniką Grozdew i towarzyszącymi jej muzykami, zgromadzonym na placu wtórować będzie Zespół Andrzeja Borzyma. Śpiewniki rozdawane podczas akcji muzycznej z piosenkami takimi jak „Sanitariuszka Małgorzatka", „Pałacyk Michla" czy „Chłopcy silni jak stal", opatrzone „pokolorowanymi" zdjęciami z czasów Powstania pomogą uczestnikom śpiewać wraz z nimi.
Nasze spotkanie zamknie pokaz wybranych fragmentów filmu „ZAKAZANE PIOSENKI" przedstawiających piosenkę jako ważnego „uczestnika" Powstania Warszawskiego
W oczekiwaniu na wspólne muzykowanie, o godzinie 20:00, zaśpiewa Chór Wychowanków hm Władysława Skoraczewskiego pod kierownictwem Danuty Chmurskiej (www.skoraczewski.org)
Zainteresowanie piosenkami z dawnych lat oraz szeroko rozumianym „repertuarem warszawskim" wśród mieszkańców stolicy jest bardzo duże. Świadczy o tym wysoka frekwencja podczas akcji muzycznych „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI", które obywają się 1 sierpnia – dwa lata temu zebrało się ok. 5 000 ludzi, rok temu aż 10 000 uczestników.
Odbywająca się po raz czwarty akcja muzyczna „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI" to spotkanie, podczas którego zapraszamy mieszkańców stolicy do wspólnego śpiewania piosenek z czasów Powstania Warszawskiego. Na kulturalnej mapie Warszawy brakuje interesujących propozycji, które skierowane byłyby do różnych pokoleń. Nasza impreza wypełni tę lukę stanowiąc atrakcyjną propozycję na niedzielny wieczór dla całej rodziny. Wspólne muzykowanie zachęci uczestników do pogłębienia swojej wiedzy o „walczącej Warszawie".
Pragniemy w ten sposób przyczynić się do współtworzenia tożsamości „Warszawiaka", szczególnie młodych osób, dla których stolica wciąż pozostaje miastem obcym, niezrozumiałym, tymczasowym. Usiłujemy stworzyć przestrzeń integracji pokoleń, które z pewnością borykają się z podobnymi problemami, i które, mimo pewnych różnic kulturowych, łączy pasja śpiewania oraz zainteresowanie Warszawą.
Spotkania te – pełne prostoty, spontaniczności i świeżości – przerodziły się już w tradycję.
„Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI"
– 1 sierpnia 2010 roku, godzina 20:30 – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych!
Muzeum Powstania Warszawskiego
Jak opowiadać o przeszłości, by przekaz był czytelny, wierny, wiarygodny, a zarazem mógł trafić do współczesnego odbiorcy? To pytanie musi zadać sobie każdy, kto zetknął się z problematyką muzealnych ekspozycji historycznych, w tym przedstawiających …
00-844 Warszawa
0 22 626 95 06
kontakt@1944.pl
http://www.1944.pl
facebook