Przedostatnia niedziela w Stambule

Międzynarodowe Centrum Kultury
🗺 mapa
📅 niedziela 26.08.2018
Wstęp bezpłatny
Przedostatnia niedziela w Stambule

Zapraszamy na dzień otwarty, który rozpoczyna ostatni tydzień prezentacji wystawy Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Będzie to okazja do bezpłatnego zwiedzenia ekspozycji. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w oprowadzaniu w języku polskim i ukraińskim. O godz. 14.00 o wystawie opowie jej kuratorka dr Beata Nykiel. Najmłodszych zapraszamy na warsztaty plastyczne pod hasłem Wyprawa Orient Expressem. Dzień otwarty uświetni spektakl Wędrowcy i opowieści w wykonaniu Grupy Studnia O zajmującej się sztuką opowiadania historii.

Program:

  • 12.00 – oprowadzanie w języku polskim
  • 12.30 – warsztaty dla dzieci Wyprawa Orient Expressem
  • 14.00 – oprowadzanie kuratorskie w języku polskim
  • 16.00 – oprowadzanie w języku ukraińskim
  • 17.00 – spektakl Wędrowcy i opowieści Grupy Studnia O

Wyprawa Orient Expressem – warsztaty dla dzieci
Ostatnia szansa na podróż Orient Expressem do Stambułu będzie dla małych uczestników wyjątkowa – podczas warsztatów każde dziecko wykona swój własny skład kolejowy. Dodatkowo tym razem to najmłodsi wytyczać będą szlaki podróży. Przejazd pociągiem z widokiem na Karpaty lub wzdłuż wybrzeży Morza Czarnego? Nie ma nic prostszego!
Uczestnicy samodzielnie stworzą plansze wyjątkowych tras tego legendarnego pociągu. Podczas warsztatów, zgodnie z ideą upcyclingu, nadamy pozornie niepotrzebnym już przedmiotom nowe życie. Zapraszamy! Pociąg Orient Express z Krakowa do Stambułu odjedzie z Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 o godzinie 12:30! 

Wędrowcy i opowieści – spektakl
Opowiadają: Agnieszka Aysen Kaim, Albert Kwiatkowski, Małgorzata Litwinowicz
Muzyka: Marta Maślanka
Opieka reżyserska: Edward Wojtaszek

Otwieramy bazar pełen opowieści, a na nim: listy, telegrafy, pieniążek z Turcji oraz czapeczka polskiego poety, który zmarł w Stambule, a także pamiątki po Polakach w służbie sułtana – santur Ali Ufki Beja, szabla walecznego İskendera Paszy, medal Sadyka Pasza. Kupować nie musicie, ale słuchajcie, bo każdy z tych przedmiotów ma własną historię. Opowiemy jak krzyżowały się drogi Polaków podróżujących do Turcji i Turków jadących do Polski. Opowiemy o tym, jak wielki polski poeta Adam Mickiewicz gotował pilaw z kurczakiem w Stambule na ulicy Słodkich Migdałów, jak niejaki Ibrahim latał balonem z hrabią Potockim, jak Iskender Pasza pięknie kłamał. Przywołamy historię panny Ludwiki Śniadeckiej, która wyruszyła do Stambułu w poszukiwaniu narzeczonego. Przypomnimy sobie, dlaczego poeta Nazim Hikmet czuł się w Polsce jak we własnej ojczyźnie. Będziemy śledzić miłosną korespondencję z lat 70-tych XX wieku krążącą między Warszawą a Stambułem i opowiadać o tym, jak żyła piękna Turczynka w zimnym i smutnym kraju Polska, w którym nie było wtedy ani pomarańczy, ani bakłażanów.

 

876 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
Rynek Główny 25
31-008 Kraków
Kontakt:

48124242813
sekretariat@mck.krakow.pl
http://www.mck.krakow.pl
facebook