Projekt: Wyspa – wystawa dla najmłodszych (i nie tylko!)

📅 sobota 25.09.2010
Projekt: Wyspa – wystawa dla najmłodszych (i nie tylko!)

Kiedy najmłodsi stają się pełnoprawnymi partnerami, rodzi się platforma swobodnej wymiany myśli i pomysłów. Chodzi w niej o zderzenie różnych perspektyw i znalezienie sensu istotnego zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wspólnie stają się twórcami znaczeń.

Projekt: Wyspa jest kolejną, czwartą już wystawą skierowaną przede wszystkim do młodszego odbiorcy. Oscyluje wokół problematyki budzącej całe spektrum skojarzeń. Nie zawsze motyw „wyspy" wiąże się z pięknym snem, utopijną wizją idealnej przestrzeni – wyśnionej, odległej i trudno dostępnej. Marzenie o raju może łączyć się z pragnieniem zmiany, bycia w drodze, podrożą, chęcią zbudowania wehikułu magicznego przenoszącego w czasie i przestrzeni.

W tym kontekście znajdują się prace powstałe podczas warsztatów prowadzonych przez Joannę Rajkowską, która zachęciła dzieci polskie i mieszkańców bytomskiego ośrodka dla uchodźców (z Czeczeni, Gruzji i Rosji) do twórczej zmiany czarno-białych zdjęć Bytomia. Agata Biskup z Przemkiem Czepurko wspólnie z dziećmi stworzą plan i podczas warsztatów w ramach Wakacyjnej Świetlicy Sztuki wybudują na jego podstawie łódkę.

Po zakończeniu wystawy łódka zostanie przycumowana do wysepki znajdującej się na bytomskim stawie, który przez laty pełnił rolę idyllicznego centrum rekreacyjnego miasta. W ten sposób praca zamieni się w mobilną wystawę, instalację w przestrzeni publicznej, która zostanie połączona z akcją miejską Nicolasa Reibela. Przez cały okres trwania wystawy będzie trwała akcja pisania listów, które po umieszczeniu w butelkach znajdą się na pokładzie łódki. Łódka nie popłynie, od początku będzie pozbawiona praktycznych właściwości. Nie znaczy to jednak, że praca stanowić będzie jedynie podkreślenie niemożności. Z jednej strony potraktowana jako idea skazana od początku na niepowodzenie, jednocześnie odkryje potencjał drzemiący w marzeniach artystów i dzieci.

„Wyspa" to także bezruch, oddalenie od tego, co bliskie i oswojone, a w związku z tym powolny proces zapominania. Memory Games zaprojektowane i wykonane podczas warsztatów poprowadzonych przez Mikołaja Długosza, w którym wzięły udział dzieciaki z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, z jednej strony łączą się z przyjemnością gry. Natomiast z drugiej, mogą stanowić podręczny pamiętnik, zbiór rzeczy, w których ukryte zostały dobre wspomnienia.

Zupełnie inna perspektywa pojawi się w pracy zrealizowanej wspólnie przez Marka Glinkowskiego, Piotra Wysockiego i Marcina Gokielego. Punktem wyjścia jest refleksja nad „wyspą" rozumianą jako obszar wykluczenia, gettyzacja dodatkowo podkreślona murami trudnymi do przekroczenia zarówno w sensie fizycznym, jak i mentalnym. Na wystawie zostaną zaprezentowane efekty kolejnych zajęć, które odbyły się w ośrodku dla uchodźców, podczas których kluczowym zagadnieniem stało się pytanie o możliwość przekroczenia tego, co wydaje się nieprzekraczalne.

W tej perspektywie sytuuje się również praca armeńskiego artysty Levona Fljyana, który podczas warsztatów graffiti wspólnie z dziećmi pomalował szare mury otaczające ośrodek. Natomiast poprzez instalacje w Kronice postawił problem budowania blokad, granic, zabezpieczeń i szukania ucieczki.
Projekt: Wyspa w założeniu ma mieć charakter integracyjny, łączący różnorodne punkty widzenia, wolny od przekonania o elitarności sztuki, wykluczającej dzieci – jako odbiorców sztuki współczesnej, ale także twórców. To oznacza uwolnienie niesamowitej dziecięcej energii, ukierunkowanej na twórcze działanie i myślenie, ale jednoczenie gotowość konfrontacji z zupełnie innym punktem widzenia.

Agata Tecl, kuratorka projektu

Serdecznie dziękujemy za pomoc przy organizacji projektu: Konul Jafarovej, Małgorzacie Maniakowskiej, Markowi Mazurowi, Magdzie Nice, Justynie Krawczyk, Grażynie Śnieżce.

Projekt: Wyspa – wystawa dla najmłodszych (i nie tylko!)

21 sierpnia – 25 września 2010

Udział biorą: Agata Biskup i Przemek Czepurko, Mikołaj Długosz, Levon Fljyan, Marek Glinkowski, Marcin Gokieli i Piotr Wysocki, Joanna Rajkowska, Nicolas Reibel
Wernisaż: 21 sierpnia (sobota), godz. 17.00
W programie: gry i zabawy, warsztaty

23.08.- 28.08., godz. 12.00-15.00

Wakacyjna Świetlica Sztuki – wspólne budowanie łódki, opowieści podróżników, gotowanie „w drodze"
Zapisy: CSW Kronika

Finisaż: 25 września (sobota), godz. 12.00

 

Kronika Centrum Sztuki Współczesnej
Rynek 26, Bytom

tel. (48 32) 281 81 33
fax. (48 32) 281 76 94
www.kronika.org.pl
+ mail@kronika.org.pl 

 

393 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent