Dwutygodniowe półkolonie teatralne w ramach ogólnopolskiego programu Lato w teatrze rozpoczęły się w Teatrze Miniatura 13 lipca. Wzięło w nich udział 29 uczestników w wieku od 10 do 13 lat. Pracowali w trzech grupach pod okiem aktorów Teatru Miniatura – Wiolety Karpowicz, Wojciecha Stachury i Krystiana Wieczyńskiego – oraz stolarzy z Pracowni Plastycznej – Marcina Kuziora i Sławomira Wymysłowskiego. Wszystko to pod hasłem „Piłą i klejem. Od podziałów do dzielenia się”, ponieważ głównym tematem półkolonii były granice. Jak mieć granice, a jednocześnie wchodzić w relacje z innymi? Jak i kiedy bronić swoich granic? Jak nie tworzyć barier nie do przekroczenia? Czy można żyć bez granic? A jeśli granice są konieczne, jak sprawić, żeby nie stały się murami?
Instruktorzy – trójka aktorów – zaproponowali różne metody i sposoby myślenia o teatrze i temacie granic. Wioleta Karpowicz, wykorzystując pracę ze stworzonymi przez uczestników formami lalkowymi – pacynkami i planszetami, rozmawiała o przekraczaniu granic własnego ja i wchodzeniu w inne postaci/inne światy. Wojciech Stachura stworzył z uczestnikami parateatralne laboratorium z wykorzystaniem animacji poklatkowej i klocków Lego, gdzie tworzyli i testowali alternatywne scenariusze związane z przekraczaniem lub działaniem w ramach granic. Krystian Wieczyński zaproponował warsztaty czerpiące z pedagogiki zabawy, dramy, teatru z elementami improwizacji, żeby badać spontaniczne podejście do granic i testowanie własnych granic.
Z kolei specjaliści rzemiosł teatralnych – stolarze – zapoznali młodzież z procesem tworzenia elementów świata teatralnego od A do Z. Uczestnicy poznali w bezpośrednim doświadczeniu różne materiały, elementy obróbki ręcznej materiałów drewnianych i narzędzia do takiej obróbki, a także zasady bezpieczeństwa ważne przy takiej pracy.
Półkolonie zostały dofinansowane w ramach ogólnopolskiego programu Lato w teatrze Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego.
Pokaz finałowy filmu zrealizowanego przez uczestników
26 lipca (niedziela) 2020
godz. 19.00 Facebook Teatru Miniatura
godz. 20.00 YouTube Teatru Miniatura