Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Podgórskie Dni Otwartych Drzwi

📅 piątek 24.09.2010 do niedziela 26.09.2010
Podgórskie Dni Otwartych Drzwi

Jak co roku pod koniec września Stowarzyszenie PODGORZE.PL oraz Dom Historii Podgórza Domu Kultury "Podgórze" zapraszają do… Podgórza. Do miejsca, o którym wciąż mówi się: "nieodkryte". Do miejsca, gdzie wciąż jest co poznawać, odnajdywać, do zakątków, w których czas się zatrzymał lub, w których minuty odmierzają zupełnie inne zegary.

Podgórze – ta jedna z najpiękniejszych dzielnic Krakowa – pełne uroku, nieopowiedzianych jeszcze historii, niepoznanych dotąd osobliwości, zaprasza wszystkich miłośników piękna, poszukiwaczy tajemnic i ciekawych świata odkrywców. Mamy tu wszystko – piękne widoki, wspaniałe budowle, miejsca tajemne, małe galerie, małe warsztaty, duże fabryki, historie poruszające, opowieści smutne, radosne i te z dreszczykiem emocji. W tym roku, zgodnie z tematem przewodnim "Od pomysłu do przemysłu" szczególnie zapraszamy do poznawania historii podgórskiego przemysłu.

Pod koniec września należy, wypada, warto spędzić w Podgórzu. Do czego Organizatorzy szczerze namawiają i dokąd serdecznie zapraszają.
Stowarzyszenie PODGORZE.PL
DOM HISTORII PODGÓRZA
Domu Kultury "Podgórze"

UDZIAŁ WE WSZYSTKICH WYDARZENIACH JEST BEZPŁATNY.

PIĄTEK, 24 WRZEŚNIA – PODGÓRZANIE

PRACOWNIA ARSHARTER, ul. Romanowicza 4, www.arsharter.pl, NOWE MIEJSCE
godz. 21.00
(100 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 18 września w godz.10.00 – 15.00 oraz w dniach 20 – 24 września w godz.11.00-18.00, oraz przed spektaklem, dodatkowe informacje tel.: 012 396 39 49).

Sławomir Mrożek związany z Podgórzem miejscem zamieszkania (mieszkał w Podgórzu dwukrotnie) po raz pierwszy opowiedział o swoim spotkaniu z prawobrzeżnym Krakowem w autobiografii – „Baltazar”, gdzie wspomnienie to naznaczone zostało traumą osiedleńca pożydowskiego getta. Na drugie, być może słoneczne, przesiąknięte magią i atmosferą niezwykłego Podgórza, o której wszem i wobec opowiadamy ciągle czekamy.
Pełni nadziei wraz z Teatrem Hothaus zapraszamy na przedstawienie będące ambasadorem twórczości Mrożka – Męczeństwo Piotra OHEY’A.
Nagrodzona w konkursie na sztukę dla Teatru Telewizji surrealistyczna opowieść o społeczeństwie i postawach ludzkich.

Reżyseria i scenografia – Wojciech Terechowicz. Obsada: Paulina Zygmunt, Anna Dawidczyk, Barbara Targosz, Karolina Kwiatuszewska, Marek Wazowski.
Jakież to męczeństwo, co jest jego powodem, czy to: „…Powszechne pomieszanie żywiołów, ambitne plany, gorączkowe majaki, brak szacunku dla ojca i niepokój? Komu winien jest uczynić zadość? Czy nauce, racji stanu, pokusom muz i nakazom władzy? Gdzie tak naprawdę jest tygrys i dlaczego jest ludojadem? Jak wielki podatek trzeba zapłacić za własnego tygrysa? Skąd tak naprawdę bierze się tygrys w łazience? Czy wiek nam sprzyja i czy powinniśmy zbiegać o jego względy?
Dużo pytań, a to zaledwie nieliczne, jakie pojawić się mogą w kontakcie z rodziną OHEY’A. Może pokusicie się zadać nowe??? Zapraszamy.

Ponadto Arsharter zaprasza w sobotę na Dzień Tańca – warsztaty otwarte od godz. 16.00 i w sobotę na Dzień Teatru – warsztaty otwarte od 15.00. Szczegóły na www.arsharter.pl

SOBOTA – MIEJSCA

“Krawal” Krakowska Wytwórnia Lalek, ul. Bonarka 21, www.krawal.com.pl,
godz. 10.00
Już po raz kolejny gościć będziemy w progach jedynej w Polsce i zarazem najstarszej fabryki lalek. Raj dla miłośniczek i miłośników Oli, Ali i Loli, uchyli nam rąbka tajemnicy i pokaże gdzie i jak powstają ukochane lalki naszych milusińskich.

Elektrownia Wodna i Stopień Wodny “Dąbie”, ul. Ofiar Dąbia (wejście od strony Krakowa), WYMAGANA REZERWACJA
godz. 10.00, 11.00, 12.00
(Grupy po 20 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 18 września w godz.10.00 – 15.00 oraz w dniach 20 – 24 września w godz.11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 012 396 39 49).
Co to jest jaz, czym jest zapora? I jak działa śluza? Kiedy i po co wybudowano elektrownię wodną? Zapraszamy do poznania tajemnic Stopnia Wodnego i Elektrowni Wodnej „Dąbie”.

Galeria Teranga, ul. Kalwaryjska 48,
godz. 10.00 – 15.00
Pokaz gry na bębnach, degustacja afrykańskich herbat, opowieści o Czarnym Lądzie – wizyta w najsłynniejszej i jedynej zarazem w Podgórzu galerii sztuki afrykańskiej.

Areszt Śledczy, Kraków Podgórze, ul. Czarnieckiego 3,
godz. 9.30, 10.45, 12.00. WYMAGANA REZERWACJA
(grupy po 10 osób, wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: nr telefonu: 012 396 39 49 lub pocztą elektroniczną na adres: biuro@podgorze.pl z podaniem nr dowodu osobistego lub paszportu (wymogi władz aresztu) do 23 września włącznie). Osoby wchodzące na teren aresztu powinny posiadać ze sobą w/w dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość.
Gmach dawnego Sądu Powiatowego i Urzędu Podatkowego Miasta Podgórza wybudowany w roku 1905 wg projektu Ferdynanda Lieblinga pełni dziś funkcję Aresztu Śledczego. Podczas zwiedzania zobaczymy wnętrza, w tym również cele więzienne, dowiemy się o charakterystyce pracy aresztu i o projektach resocjalizacyjnych.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4, www.mhk.pl
godz. 10.00 WYMAGANA REZERWACJA (Grupa 25 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 18 września w godz.10.00 – 15.00 oraz w dniach 20 – 24 września w godz.11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 012 396 39 49).
Jedno z najbardziej znanych obecnie miejsc przemysłowego Zabłocia. Niegdyś budynek Pierwszej Małopolskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord” oraz Deutsche Emailwarenfabrik (DEF) Oskara Schindlera, a obecnie nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zapraszamy do odwiedzenia nowej, pozostającej długo w pamięci wystawy Kraków – czas okupacji 1939–1945, która opowiada o mieście, losach jego mieszkańców oraz okupantów podczas II wojny światowej.

Fundacja Pomocy Rodzinie w Wychowaniu "Dom Dla Dziecka”, Rynek Podgórski 4/1A, NOWE MIEJSCE
godz. 10.00 -12.00
Spotkanie z Jankiem Chmielewskim, dwukrotnym Mistrzem Polski w Rajdach Samochodowych. W programie: Janek odpowie na pytania: jakie były początki kariery i jak wygląda życie rajdowca? Ponadto: oprowadzanie po świetlicy, wystawa prac młodzieży oraz ciekawa historia budynku.

Kawiarnia Lwowska, ul. Lwowska 2, www. kawiarnialwowska.pl, NOWE MIEJSCE
godz. 10.00 – 22.00
Kawiarnia Lwowska – nowo powstałe miejsce spotkań o niepowtarzalnej atmosferze starego Lwowa, na styku ulicy Lwowskiej i Placu Bohaterów Getta. Obok przepysznej kawy sprowadzanej z ekologicznych upraw, można spróbować doskonałych deserów owocowych i lodowych, domowych ciast, a także niezrównanych piw i nalewek z Lwowa i jego okolic.
W dniach 24 i 25 wrześnie zapraszamy na wystawę prac artystów skupionych wokół Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych „Własna Strzecha”. Będzie można podziwiać nigdzie dotąd nie wystawiane akwarele autorstwa prof. Mieczysława Maławskiego – nastrojowe ukraińskie pejzaże, malownicze uliczki polskich miasteczek, barwne widoki stepów, jezior i lasów. Wystawę przygotowano we współpracy z Galerią Cichoccy. Dodatkowo w godzinach 12.00 do 16.00 degustacja ciast domowych.

Oczyszczalnia Ścieków Płaszów
ul. Kosiarzy 3 NOWE MIEJSCE
godz. 10.00 i 12.00 WYMAGANA REZERWACJA
(Grupy po 30 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka (ul. Limanowskiego 13), w dniach: sobota 18 września w godz.10 – 15 oraz 20 – 24 września w godz. 11 – 18, dodatkowe informacje tel. 12-396-39-49).
Jak ścieki z miejskiej kanalizacji zmieniają się w czystą wodę? Co bakterie robią w pięciu ogromnych bioreaktorach, z których każdy ma wielkość boiska piłkarskiego? Czym są tzw. „Nowe Błonia”? Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty do płaszowskiej oczyszczalni ścieków.

Pracownia Renowacji Mebli “LACH GALLERY”, ul. Krakusa 7,
Godz. 11.00 – 13.00
Grzegorz Lach zaprasza do najstarszej pracowni renowacji mebli antycznych, nieprzerwanie działającej w Krakowie od 1950 roku na prezentacje poszczególnych etapów renowacji mebli zabytkowych takich jak: fornirowanie, uzupełnianie ubytków i politurowanie.

Świetlica i Izba Pamięci Krakowskiej Fabryki Kabli, ul. Wielicka 114, NOWE MIEJSCE
godz. 11.00
Zbiórka o godz. 10.50 przy przystanku tramwajowym KABEL (w kierunku centrum Krakowa).
"Dobre prądy Krakowskiej Fabryki Kabli" – elektryzująca opowieść o historii (dyr. Marian Kięczkowski), zwiedzanie, występ teatru dziecięcego CICHOSZA (OKK Wola Wschód) pod kier. Haliny Bujko, córki pracowników "Kabla", wychowanki d. Zakładowego Domu Kultury przy KFK i… niespodzianki. Fabryka Kabli powstała w 1928 na wschodnim skraju wsi Wola Duchacka, dała pracę wielu mieszkańcom Woli.
Zapraszają: Klub Twórców Polskiego Przemysłu Kablowego przy TELEFONIKA Kable Kraków, Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej, Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód.

Spółdzielnia Pracy im. J. Dąbrowskiego, ul Wadowicka 5, www.dabrowski.com.pl, godz. 11.00 – 13.00.
Ich specjalność to męskie koszule…
To oni jako pierwsi wprowadzili do produkcji usztywnione kołnierze w miejsce plastikowych fiszbin, to oni zamknęli koszule w woreczku foliowym.
Powstali w 1945 roku. Firmę założyły uczestniczki Powstania Warszawskiego, które w Krakowie znalazły schronienie i gościnność mieszkańców miasta…
Będziemy zwiedzać fabrykę i podziwiać grafiki….

Manufaktura Cockney, ul. Wadowicka 5, www.cockney.pl, NOWE MIEJSCE
godz. 11.00 – 13.00.
Cockney’ki – tak w latach osiemdziesiątych nazywało się glany. Cockney’e to jedyne na rynku projektowane i ręcznie szyte buty ze skóry.
Dowiemy się jak powstają te unikalne na naszym rynku wyroby. Gospodarze pokażą kolejne etapy powstawania butów i innych produkowanych tam akcesoriów. A wszystko robione ręcznie i w krótkich seriach.

Instytut Odlewnictwa, www.iod.krakow.pl, ul. Zakopiańska 73,
godz. 11.00
Instytut od 1946 roku pełni rolę wiodącego ośrodka badawczo-rozwojowego dla polskiego odlewnictwa. Brzmiące jak szyfry szpiegowskich departamentów nazwy działów i centrów, Instytutu Odlewnictwa, tajniki sztuki odlewniczej – to to, co przed nami odsłoni i co wyjaśnią nam pracownicy Instytutu. Dowiemy się o historii odlewnictwa, zwiedzimy m. in. Pracownię Odlewnictwa Artystycznego, Instytut zaprezentuje nam Centrum Szybkiego Prototypowania, służące szybkiemu wytworzeniu i prezentacji wyrobu w postaci rzeczywistej, w momencie, gdy prezentacja wyrobu w postaci wirtualnej jest niewystarczająca.
Galeria na Placu, dawny budynek dworca autobusowego na Placu Bohaterów Getta (dawniej Zgody).
Godz. 11.00-14.00
Co znaczą krzesła na Placu?
Gdzie znajdował się tzw. Trzeci Most?
Jak na imię miał pies aptekarza Tadeusza Pankiewicza?
Czy wiecie o istnieniu "polskiego Schindlera"?
Galeria na Placu zaprasza do niecodziennego odkrywania historii połączonego z promocją książki "Plac Bohaterów Getta".
Gra rodzinna, tworzenie "NIEZAPOMINAJEK", opowieści o historii placu oraz przyczynkach do powstania książki zachęcą do bacznych obserwacji i wspólnych podróży w przeszłość. A może staną się pretekstem do tworzenia nowej/ych placowej/ych HISTORII?

Galeria Rękawka, ul. Limanowskiego 13,
godz. 11.00-14.00.
Projektujemy winiety. Warsztaty plastyczne dla dzieci. Co to jest winieta? I jak wyglądały dawniej sklepowe rachunki i reklamy? Mini-wystawa i zabawa w projektantów logotypów.
Warsztaty prowadzą: Bożena Kietlińska i Melania Tutak

Gimnazjum nr 34, (dawniej Szkoła Podstawowa nr 23), ul. kpt. Potiebni 7, www.gim34.edukonekt.pl,
godz. 11.00
Zapraszamy do obejrzenia neoklasycystycznego budynku szkoły, która jako pierwsza w Polsce, otrzymała imię Henryka Sienkiewicza. Księgi uczniów z drugiej połowy XIX wieku, protokoły Rad Pedagogicznych od 1900 roku, list Sienkiewicza do uczennicy szkoły, to tylko ułamek tego, co zobaczymy. Jest to jedyna okazja by zwiedzić piwnice, strych i szkolny ogród w wyrobisku dawnego kamieniołomu. Szczególnie absolwentów Szkoły Podstawowej nr 23 i Gimnazjum nr 34 zapraszamy na sentymentalną wycieczkę.
Oprowadza: Anna Kurek.

ES-SYSTEM S.A. (dawna Fabryka Skór "Fortuna"), ul. Przemysłowa 2, www.essystem.pl
godz. 11.00
"Podgórze, Zabłocie – historia, teraźniejszość, przyszłość" wyjątkowa podróż w czasie po dawnym i współczesnym Podgórzu. Będziemy odkrywać tajemnice miejsc takich jak budynek przy ul. Przemysłowej 2, w którym niegdyś mieściła się Państwowa Fabryka Skór "Fortuna", dowiemy się o istnieniu średniowiecznego portu solnego oraz bardziej współczesnej fabryki mydła czy młyna "Ziarno". Poznamy historię niezwykłych miejsc „za błotami”. Opowiada Mirosław Sulma.

"Cafe RęKawka" – kawiarnia, palarnia kawy i sklep z kawą, ul. Brodzińskiego 4b, godz. 11.00-12.30
Niemal w przeddzień Wielkiego Otwarcia kładki przez Wisłę zapraszamy na śniadanie – wspólną rozmowę o nowym Starym Podgórzu.
Postaramy się wydobyć z niepamięci kawiarnie, które kiedyś istniały w okolicy, przywołać smaki, aromat, klimat … Miło nam będzie obejrzeć stare zdjęcia, książki i wszelkie pamiątki, które utrwaliły Podgórze z wcześniejszych lat, i posłuchać Państwa opowieści o naszym wspólnym Miejscu.

Kamienica Antoniego Dostala i Studio Promocji Zdrowia i Urody "Active Woman", ul. Józefińska 11, NOWE MIEJSCE
godz. 11.00 i 15.00 – opowieść o Antonim Dostalu
9.00 – 21.00 – dzień otwarty w studio urody (szczegóły na: www.uroda.krakow.pl, tel. 12 296 16 23)
Opowiadanie o "budowniczym Podgórza", pierwszym prezesie KS "Podgórze", budowniczym gmachu Podgórskiej Kasy Oszczędności Antonim Dostalu.
A jako, że w zdrowym ciele zdrowy duch to mieszczące się w kamienicy Dostala Studio Promocji Zdrowia i Urody zaprasza na dzień otwarty pełen porad i niespodzianek dla zdrowia i urody osób w każdym wieku.
O Antonim Dostalu opowiada wnuk Tomasz Kołomyjski.

Scanmed Szpital św. Rafała ul. Bochenka 12, I piętro, NOWE MIEJSCE
godz. 11.00 -14.00
Scanmed Szpitala św. Rafała będzie zaprasza do zapoznania się z kulisami wykonywania badań radiologicznych, w tym pracy najnowszej generacji tomografu komputerowego, mammografu oraz rtg, opisywania zdjęć
oraz systemów informatycznych służących do ich transferu.
Scanmed Szpital św. Rafała zaprasza także na prezentację tworzonego w placówce Centrum Rehabilitacji, w czasie której zaprezentowany zostanie nowoczesny sprzęt medyczny.

pracownia k, Rynek Podgórski 2/7, www.pracowniak.pl, NOWE MIEJSCE
godz. 11.00-19.00
16.00-17.30 – warsztaty "Zwierzaki zza szafy" dla dzieci w wieku 6-12 lat.
18.00 – wernisaż wystawy "Tajemnica wnętrza ściany".
W pracowni k. będzie czekać na dzieci kącik z zabawkami edukacyjnymi, a na rodziców – poczęstunek Fairtrade. Pracownia k – firma projektowo-edukacyjna, specjalizująca się w projektowaniu przestrzeni dziecięcych oraz edukacji przestrzennej dzieci i młodzieży.

"LACH GALLERY′′ oraz Pracownia Architektury Wnętrz „Mill Studio”, Rynek Podgórski 2/5,
godz. 12.00- 14.00.
Pracownie zapraszają na: „Degustacja klasycznej formy meblarstwa i wyrafinowany smak designu XXI wieku.
Zapraszamy na lekcję rzemiosła: tradycyjne techniki w meblarstwie (intarsje, inkrustacje, snycerka), przedstawienie aktualnych trendów w projektowaniu wnętrz (elementy wyposażenia wnętrz) oraz prezentację obecnie realizowanej kolekcji mebli unikatowych, czyli tradycyjnej formy w nowoczesnym wydaniu. Zapraszamy serdecznie.

Podgórski Dom Fotografii, ul. Limanowskiego 11, www.domfotografii.com.pl, NOWE MIEJSCE
godz. 12.00 – 16.00
Podgórski Dom Fotografii zaprasza na wędrówkę po fascynującym świecie fotografii! Ekspozycja starych aparatów da nam obraz przeszłości. Wyjątkowa technika fotografii – luksografia odkryje przed nami swe tajniki dając nam nowe spojrzenie na obraz malowany światłem. Wystawa zdjęć Pawła Sudera zabierze nas w tajemniczą, industrialną podróż po "Fabryce ciszy". Przez surowy świat hal, fabryk przeprowadzi nas autor zdjęć zajmujący się od kilku lat ocalaniem na fotografiach miejsc, które w wyniku przemian ustrojowych i gospodarczych popadły w kłopoty a następnie zostały zlikwidowane.
Dom Fotografii powstał w lutym 2010 roku. W niepozornej, trochę zapomnianej kamienicy położonej między urokliwymi zakątkami Podgórza zamieszkała pasja do fotografowania. Kamienica ta stała się miejscem, w którym każdy miłośnik fotografii znajdzie swój dom (praca w ciemni maksymalnie w 7 osobowych grupach).

TVP KRAKÓW, ul. Krzemionki 30
godz. 12.00, 13.00, 14.00, WYMAGANA REZERWACJA
(Grupy po 25 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 18 września w godzinach 10.00 – 15.00 oraz w dniach 20 – 24 września w godzinach. 11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 012 396 39 49).
Zbiórka na dziedzińcu TVP Kraków. Podczas wizyty zobaczymy m.in.: newsroom, studia, reżyserki oraz magazyn rekwizytów.

Podgórska Biblioteka Publiczna, ul. Powroźnicza 2, www.podgorska.krakow.pl,
godz. 12.00
Kiedyś posiadłość należała do córki Jana Matejki, potem do przemysłowca, oficera gestapo, po wojnie był tu komitet PZPR, potem żłobek. Od 1995 roku siedziba biblioteki. Zapraszamy na oprowadzanie po budynku i ogrodzie.

Pianocentrum, Renowacja oraz sprzedaż fortepianów, ul. Zakopiańska 9, www.pianocentrum.pl, godz. 12.00 – 14.00 NOWE MIEJSCE
Firma założona w 1975 roku przez Ryszarda Gazdowicza, dyplomowanego stroiciela zajmuje się kompleksową renowacją pianin i fortepianów. Z biegiem lat nawet najlepsze pianino czy fortepian tracą swoje optymalne własności akustyczne i wizualne, wymagają naprawy. W rodzinnej firmie Pianocentrum, zdobyte doświadczenie jak również bogate zaplecze sprzętowe i materiałowe wykorzystujemy wykonując kompleksowe remonty instrumentów. Wymieniamy elementy mechanizmów, naprawiamy płyty rezonansowe, lakierujemy instrumenty. Stroimy fortepiany i pianina w wielu krakowskich instytucjach muzycznych, skupujemy sprzedajemy i wypożyczamy instrumenty. Oprowadzają właściciele pracowni.

Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy Poczty Polskiej – sortownia
ul. Prokocimska 6, NOWE MIEJSCE,
godz. 12.00 i 13.00
WYMAGANA REZERWACJA (Grupy po 20 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka (ul. Limanowskiego 13), w dniach: sobota 18 września w godz.10 – 15 oraz 20 – 24 września w godz. 11 – 18, dodatkowe informacje tel. 12-396-39-49).
Chcesz zobaczyć największy w Małopolsce węzeł pocztowy? Tylko teraz masz wyjątkową okazję zwiedzić podgórską sortownię przesyłek! To serce poczty, to właśnie tu sortuje się listy i paczki, to stąd ogromnymi tirami każdego dnia wyrusza w świat kilka milionów przesyłek.

Projekt Barka czyli z Rotterdamu przez Podgórze na Kazimierz, Bulwar Kurlandzki, róg ul. Podgórskiej i Gazowej, po stronie Kazimierza, obok kładki, www.projektbarka.pl, NOWE MIEJSCE
Godz. 13.00 – 16.00
13.00-15.00 indywidualne zwiedzanie barki, godz. 15.00 spotkanie z pomysłodawcami, projektantami i kapitanem.
Z Rotterdamu przez Podgórze na Kazimierz. Zapraszamy na „Alrinę” – najstarszą w Polsce barkę. Dotarła do Krakowa aż z Rotterdamu, kiedyś woziła drewno i węgiel, teraz jest restauracją i miejscem wydarzeń kulturalnych. Wyremontowana w Podgórzu z szacunkiem do jej przeszłości i jednocześnie z dbałością o współczesne wymogi techniczne i estetyczne. Zobaczymy jak wyglądała w 1889 roku, dowiemy się dlaczego płynęła prawie rok do Krakowa, zobaczymy też jak Alrina wyglądała pod żaglami. Usłyszymy jak załoga Alriny walczyła czasami o każdy metr płynąc przez Polskę. Wszystkie opowieści z ust osób, które postanowiły zrealizować swoje marzenia o pięknej barce na Wiśle. Być może wielu z nas uda się zostać zainspirowanym do realizacji pomysłów, które wydają się być niemożliwe do urzeczywistnienia. Zapraszamy na pokład!

Fabryka z ziemi włoskiej do polski – opowieść o dawnej fabryce Wat i Opatrunków Michała Dobrowolskiego. NOWE MIEJSCE
Zbiórka na Placu Lasoty przed pomnikiem Edwarda Dembowskiego,
godz. 13.30
Pomysł na założenie fabryki opatrunków chirurgicznych zrodził się w Mediolanie. Był to ostatni przystanek podróży magistra Farmacji Michała Ludwika Dobrowolskiego po europejskich aptekach. Zachęcony przez członków towarzystwa farmaceutycznego, podbudowany zagranicznym doświadczeniem, wierny pozytywistycznym ideałom postanowił stworzyć pod koniec XIX wieku, w obrębie Krakowa fabrykę opatrunków chirurgicznych. Ostatecznie miejscem funkcjonowania i największego rozkwitu tego zakładu stało się Podgórze, a ściśle mówiąc wzgórze Lasoty.
Opowiada: Bartłomiej Sawicki

Dawna Lodownia Miejska, Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 im. prof. Odona Bujwida, www.zsgnr2-krakow.pl, ul. Zamojskiego 6,
godz. 14.00, 15.00
Gdzie podgórscy kupcy przetrzymywali towary, dokąd wędrował lód z Wisły i gdzie zawsze panuje temperatura stała, bliska zero stopni Celsjusza? Przed nami liczące 130 lat wykute w skałach korytarze lodowni miejskiej oraz inne tajemnice najstarszej Szkoły Gastronomicznej w Krakowie, który w tym roku świętuje jubileusz 100-lecia.
Oprowadza: Adam Dziedzic.

Dom "POD LIPKAMI", ul. Zamojskiego 18,
godz. 14.00 -16.00
Jeden z najstarszych budynków Podgórza, wybudowany zapewne jako zajazd, istniał już na pewno w 1779 roku. Od 1820 roku w posiadaniu rodziny Rehmanów, której historię poznamy. A do zobaczenia: niewielka lodownia wykuta w skałach, podwórze, a dla odważnych zejście do ogromnych piwnic.
Zapraszają Państwo Janina Rehman i Stanisław Jerzy Tomasz.

Nastawnia Kraków Płaszów, NOWE MIEJSCE
godz. 14.00, 15.30, 17.00
zbiórka przed dworcem Kraków-Płaszów,
WYMAGANA REZERWACJA (Grupy po 10 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 18 września w godzinach 10.00 – 15.00 oraz w dniach 20 – 24 września w godzinach. 11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 012 396 39 49).
Będzie można zobaczyć nastawnię dysponującą Kraków Płaszów, której dyżurny ruchu kieruje ruchem pociągów na podległych mu odcinkach.
Zaprasza: Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie.

Pracownia Pozłotnicza "Ossolin Art", ul. Węgierska 13,
godz. 14.30
Jak przywrócić spłowiały blask barokowym świecznikom, co to jest szlak metal i jak wyglądają fruwające płatki złota. Gdzie anioły ponownie dostają skrzydeł, a świeżo pozłacane ramy cieszą oko właścicieli szlachetnych płócien? I jak to zrobić narzędziem, które ma ponad sto lat?
Zapraszamy do pełnego tajemnic królestwa renowacji, do pracowni pozłotniczej Pana Konrada Ossolińskiego.

Anioły i nie tylko… ul. Józefińska 16 (róg Węgierskiej), NOWE MIEJSCE
godz. 15.15
Pracownia i galeria, w której techniką witrażową, łączącą szkło i metal wytwarzane są wyjątkowe, podświetlane świecą anioły i nie tylko… Zapraszamy do pracowni Marka Ignaszaka.

Budynek dawnej fabryki “Kryształ”, ul. Lwowska 30,
godz. 15.00
Opowieść o tym, czego nie ma. Gdzie znajdowała się pomadkarnia, czekoladkarnia i inne smakowicie brzmiące działy. Kto produkował 600 ton cukierków i 200 ton czekolady rocznie. Czyli burzliwe dzieje Parowej Fabryki Cukrów i Czekolady “Kryształ” założonej w 1913 roku.
Opowiada: Anna Konieczkowska.

Państwowe Przedszkole nr 51, mityczny Park Duchacki, ul. Estońska 2,
godz. 17.00
"Jesienny grill poetycki" – wystąpienia rzemieślników słowa: poetów i bardów podgórskich, torty rodziny Totów, warsztat szopki podgórskiej K. Szadkowskiego, ognisko, kiełbaski zawijane w wiersze, herbata wzmocniona rymem oraz wyprawa przez bezdroża parku w posiadłości Bemów, w towarzystwie nestora rodu, a także tajne spotkanie SPWD. Kolejna impreza w parku, o który walczymy od ładnych paru lat.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej, Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód.

Dom Historii Podgórza, ul. Limanowskiego 13, www.domhistoriipodgorza.pl
godz. 17.00
"Biżuteria z solnego szlaku" – wernisaż wystawy biżuterii autorstwa Zenony Stróżyk – Stulgińskiej.
"Ulica św. Kingi, Salinarna (teraz Lwowska), Wielicka, Skład Solny przy ul. Na Zjeździe – to spowinowacenie Podgórza z Wieliczką dało pomysł tej wystawy”.
Zenona Stróżyk – Stulgińska, Podgórzanka, felietonistka Echo Krakowa, „przekroju”, mistrzyni sztuki wiązania węzełków czyli makramy, autorka wielu wystaw i setek korali, kolczyków i wisiorów z kamieni oraz dobrodziejstw działkowego ogródka. Biżuterii rozchwytywanej i podziwianej, autorka wspomnień "Dziewczynka z tamtych lat”, postać nietuzinkowa, obdarzona talentem literackim i energią życiową, jakiej wielu dzisiaj może pozazdrościć. Na materiał do swego kolejnego romansu z biżuterią wybrała kryształki soli, kawałki szkła, srebrne nitki i oczywiście sznurek.

Pracownia Ceramiki Terra, ul. Lwowska 30 (podwórze), godz. 19.00.
Pokaz wypalania ceramiki starą japońską metodą RAKU. Powstała ona prawie 500 lat temu w Kioto, a wymyślona została przez Koreańczyka Choiro. Efekt wypalania tą metoda zawsze do końca stanowi zagadkę, niespodziankę, a sam proces przypomina pogańskie obrzędy lub tajemne działania czarownic. Niezwykle widowiskowe. W oczekiwaniu na efekt wypału (ok. 1 godz.) uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach ceramicznych.

NIEDZIELA – SPACERY

Podgórze dla początkujących
Godz. 10.00
Zbiórka przed kościołem św. Józefa.
Oprowadza: Sylwia Kaczmarska – Zając.

Spacer po Rynku Podgórskim
Godz.11.00
Zbiórka przed dawnym podgórskim magistratem, Rynek Podgórski 1
Oprowadza: Jarosław Żółciak.

Ludwinów stary i nowy
godz. 12.00
Zbiórka przystanek oś. Podwawelskie (w kierunku Matecznego).
Oprowadza: Janusz Guzik.

Spacer po Parku Jerzmanowskich
godz. 12.45
Zbiórka przed pałacem w Parku Jerzmanowskich (ul. Górników), zwiedzanie Parku, Kościoła Rektoralnego, omówienie plebanii, Pomnika Lotników oraz wieży ciśnień (bez wnętrz Pałacu).
Oprowadza Roman Rozlachowski (Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia).

Kościół św. Józefa, Rynek Podgórski, www.jozef.diecezja.pl,
godz. 13.00-15.30 – wyjście na wieżę kościoła,
godz. 13.30 i 14.30 – oprowadzanie po wystawie na temat życia, działalności i kanonizacji św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
godz. 14.00 i 15.00 – oprowadzanie po wystawie: feretrony, sztandary, monstrancje, kielichy i krucyfiksy czyli cenne zabytki z kościoła św. Józefa. Hoffman czy Kotsis? – konserwatorska opowieść o obrazie „Ukrzyżowanie”.

Niewidzialne warownie Podgórza
Godz. 13.30
Zbiórka przy budynku Tyniecka 10b, narożnik ulic Tynieckiej i Szwedzkiej.
Niszczone w okresie międzywojennym i po drugiej wojnie światowej, dotrwały do dziś jedynie w reliktach. Ich poszukiwanie i odczytywanie to szczególny rodzaj miejskiej archeologii. Zapraszamy do odkrywania austriackich fortyfikacji z lat 1893-94 na Dębnikach i Osiedlu Podwawelskim.
Oprowadza: Piotr Leonowicz.

Od przemysłu do loftów i… muzeów czyli krótka historia Zabłocia
godz. 14.00
Zbiórka: przed dawnym Składem Solnym, ul. Na Zjeździe 8
Od średniowiecza istniał tutaj port solny, a na przestrzeni XIX i XX w. powstały liczne fabryki, dzięki którym Zabłocie stało się ważnym ośrodkiem przemysłu nadającym ton rozwojowi gospodarczemu Podgórza. Od kilku lat Zabłocie przeżywa inwazję „pomysłów” na określenie jego nowego charakteru – modne, artystyczne, mieszkaniowe itd. Żadna z nich nie przystaje w żaden sposób do historii tego miejsca ani do panującej w nim rzeczywistości. Czy Zabłocie wygląda tak, jak przekonują nas w swoich reklamowych ulotkach deweloperzy? Czy medialna dotąd rewitalizacja stanie się kiedyś rzeczywistością i czy wtedy po przemysłowym Zabłociu zostanie chociaż wspomnienie? Podczas spaceru przeniesiemy się w industrialną przeszłość i dowiemy się o przyszłych losach Zabłocia, a w szczególności o projekcie Muzeum Sztuki Współczesnej.
Oprowadza: Elżbieta Lang oraz rzecznik prasowy MOCAK Sebastian Liszka.

Specjalnie dla dzieci: Bajeczne Podgórze
spacer godz. 15.00,
Zbiórka: przed kościołem św. Józefa
(w razie bardo brzydkiej pogody zamiast spaceru opowieści i zajęcia o godzinie15.00 w Domu Historii Podgórza, Limanowskiego 13)
Z myślą o najmłodszych odkrywcach podgórskich zakamarków przygotowaliśmy specjalny spacer po Podgórzu. Dzieci poznają historię tajemniczego herbu Podgórza, policzą ile wież liczy kościół św. Józefa, dowiedzą się co kruki mają wspólnego z Krakiem, odszukają nadwiślańską piramidę, poznają historię nieszczęśliwej podgórskiej księżniczki, odkryją że istnieje kościół, który może być otwarty tylko jeden raz w roku a jeśli szczęście im dopisze staną się posiadaczami kamienia filozoficznego, którego poszukiwał sam mistrz Twardowski!
Spacer zakończą zajęcia plastyczne, w trakcie których dzieci udekorują kamyczki zebrane w Parku Bednarskiego. Udowodnimy, że nawet zwykły kamyk można przemienić w prawdziwe złoto, jeśli tylko poruszy się wyobraźnią i … pędzlem.
Oprowadza i prowadzi warsztaty: Sylwia Kaczmarska – Zając.

Szpital im. dr Józefa Babińskiego w Kobierzynie, ul. Babińskiego 29
www.babinski.pl, NOWE MIEJSCE
godz. 15.00
Zbiórka: przystanek Babińskiego. Dojazd z Łagiewnik autobusem 106 (kierunek Skotniki Szkoła) lub 166 (kierunek Sidzina). Ewentualnie z pętli Borek Fałęcki autobusem 201 (kierunek Skawina).
WYMAGANA REZERWACJA (Grupa 50 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 18 września w godzinach 10.00 – 15.00 oraz w dniach 20 – 24 września w godzinach. 11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 012 396 39 49).
Zapraszamy do obejrzenia niezwykłego, zabytkowego szpitalnego zespołu architektoniczno-parkowego w Kobierzynie (dawnej wsi, obecnie dzielnicy Krakowa). Miejsce to od początku swojego istnienia funkcjonuje jako szpital psychiatryczny. Wybudowany w latach 1907-17 obiekt powstał w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta-ogrodu i był zaliczany do najpiękniejszych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie.
W programie, oprócz spaceru po terenie Szpitala, zwiedzanie niektórych budynków: teatru, kościoła, willi dyrektorów, budynków gospodarczych a także wystawy prac plastycznych pacjentów.Poznamy wiele ciekawych historii związanych z dziejami Szpitala i lecznictwem psychiatrycznym. To szansa na nieco inne, niebanalne spojrzenie na psychiatrię.
Oprowadza: Maciej Bóbr – wieloletni pracownik i świetny znawca Szpitala.

Po żelaznych szlakach wędrując czyli o przeszłości i teraźniejszości kolei w starym Podgórzu
godz. 16.00
Zbiórka: tunel pod przystankiem PKP Kraków-Zabłocie od strony ul. Lipowej. Uczestnicy spaceru zapoznają się z historią kolei przemysłowych na Zabłociu od ich powstania w roku 1909 do likwidacji w roku 2002. Przedstawione zostaną losy nieistniejącej, zabytkowej stacji towarowej Kraków Wisła, będącej węzłem obsługującym rozległą sieć przemysłowych bocznic kolejowych rozciągających się kiedyś od ujścia Wilgi do portu płaszowskiego. Dowiemy się również o roli, jaką pełniła kolej w kształtowaniu industrialnego pejzażu dzielnicy. W czasie wędrówki można będzie zobaczyć jak dalece uległ degradacji krajobraz dawnego, „kolejowego” Zabłocia i co z niego do dziś pozostało.
Oprowadza: Dominik Lulewicz (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa).

Śladami przedwojennego rzemiosła na Woli Duchackiej – oprowadza Włodzimierz Wolny (spacer z lekka inscenizowany).
godz. 16.00
Zbiórka: Kapliczka Matki Bożej przy ul. Malborskiej 124 (naprzeciw wjazdu w ul. Białoruską).
Zapraszają: Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej, Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód.

Dwór Czeczów, ul. Ks. Popiełuszki 36, www.dworczeczow.pl,
godz. 19.00,
Recital chopinowski w wykonaniu Mariana Sobuli – znakomitego małopolskiego pianisty, związanego z krakowską Akademią Muzyczną. Koncert jest częścią większego projektu zatytułowanego "Chopiniana", organizowanego przez Stowarzyszenie Artystyczne "PianoClassic".

Po angielsku/English:
Podgórze for Beginners – guided walk (wersja angielska),
godz. 11.00
Zbiórka przed kościołem św. Józefa (Rynek Podgórski),
Oprowadza: Paweł Mrozowicz (Free Walking Tour)
Sunday (26. 09. 10), starts: 11.00 a.m., meeting point: St. Joseph`s Church (Rynek Podgórski), guide: Paweł Mrozowicz (Free Walking Tour)

335 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent