rysuj

Parada rozpocznie się o godzinie 10.40 na Targu Rybnym i okrężną drogą przejdzie pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.

Trasa przemarszu prowadzić będzie ulicami: Podwale staromiejskie, Stolarska, Łagiewniki, Gnilna, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny. Pod pomnikiem nastąpi odśpiewanie Hymnu Narodowego.

W Paradzie Niepodległości tradycyjnie bierze udział mnóstwo  stowarzyszeń, klubów, partii politycznych a nawet grup sąsiedzkich. Bardzo widoczną grupę stanowią rekonstruktorzy historycznych formacji militarnych. W tym roku będą to dwie grupy konne: słynna Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego, z Gniewa oraz 18 Pułk Ułanów Pomorskich. Ten ostatni pokaże po raz pierwszy m.in. taczankę z rekonstrukcją karabinu CKM wz. 28. Obecny będzie także innych oddział nawiązujący do sił zbrojnych II RP: Samodzielna Grupa Odtworzeniowa Pomorze. Rekonstruktorzy tej formacji pokażą m.in. samochód pancerny wz. 34 jaki znajdował się na jej wyposażeniu.

Na Paradzie pojawią się także formacje nawiązujące do dawniejszych czasów. Będzie 12 pułk Księstwa Warszawskiego (żołnierze napoleońscy) oraz rycerstwo z Malborka i Sztumu wraz ze świeżo pojmanymi do niewoli Krzyżakami.

Barwna grupę stanowić będą kolekcjonerzy samochodów. Zarówno amerykańskich  krążowników, jak i wielu innych rodzajów i marek: mini, mercedesów, volkswagenów, trabantów, fiatów, syren i wielu innych. Gdańska Parada niepodległości ma  bardzo  spontaniczny i obywatelski charakter. Jest rodzajem uroczystości  składkowej, do której wiele osób i instytucji daje swój wkład, przynosząc to co mają najlepszego. Dlatego też młodzież szkolna czy harcerska ma wielki udział w tworzeniu Parady.

Ważnym elementem Parady jest zawsze śpiew. W tym roku oprócz Orkiestry Straży Granicznej będą koncertować chóry: Gdański Chór Nauczycielski oraz Chór Bel Canto z Trąbek Wielkich. Tuż po paradzie odbędzie się koncert carillonowy. Po zakończeniu Parady, o godz. 12 w kościele Mariackim odbędzie się tradycyjna msza św. za Ojczyznę. Równolegle, na Targu Węglowym będą odbywać się pokazy walk rycerskich, dawnego uzbrojenia, starych pojazdów itp.

Ok. godziny 14 na Targu Drzewnym odbędzie się widowisko historyczne przygotowane przez służby Wojewody Pomorskiego. Ważnym elementem Parady jest zawsze konkurs na przebranie. Każda osoba, która przygotuje historyczny ubiór albo ucharakteryzuje się na znaną postać historyczną otrzyma bilet do kina. Zwycięzca konkursu otrzyma aparat fotograficzny. Na Paradę będzie można też bezpłatnie dojechać zabytkowym tramwajem. Gdański ZTM przygotował dwa specjalne pojazdy, które będą poruszać się po Gdańsku. Rozkład jazdy jest dostępny na stronie : ztm.pl

W imieniu organizatorów zapraszamy!

 

 źródło: www.paradaniepodleglosci.pl

 

580 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent