Otwarty przegląd filmów o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
czwartek 17.11.2016 do piątek 18.11.2016
bezpłatne

Między 15 a 18 listopada 2016 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbywa się bezpłatny przegląd filmów poświęconych tematowi Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od wtorku do piątku w kinie Centrum Dialogu łodzianie zobaczą kilka najważniejszych filmów poświęconych temu tematowi. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.
Przegląd jest realizowany w ramach projektu edukacyjnego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, „Raport 2016: Sprawiedliwi”, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski.
Wprowadzenia do filmów będą robić członkowie Klubu Kuriera, redaktorzy „Raportu 2016: Sprawiedliwi”.
W ramach przeglądu będą mogli państwo zobaczyć następujące tytuły:
// 15 listopada 2016 // 18.00 //
„W ciemności” reż. Agnieszka Holland (czas: 2, 25`)
Nominowany do Oscara poruszający film autorki „Tajemniczego ogrodu” i nominowanego do Oscara dzieła „Europa, Europa”. Uhonorowana trzema statuetkami Polskich Nagród Filmowych – Orły i Złotą Żabą na Festiwalu Plus Camerimage wstrząsająca opowieść o holocauście i bohaterstwie.
Leopold Socha (Robert Więckiewicz), Polak ze Lwowa przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie.
Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa”. Inspiracją do niej były wspomnienia jednej z ocalonych – Krystyny Chiger, opisane w książce „Dziewczynka w zielonym sweterku”.
Film po polsku z napisami angielskimi.
// 16 listopada 2016 // 18.00
„Jan Karski i władcy ludzkości” reż. Sławomir Grunberg (czas: 1, 12`)
PO POKAZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM SŁAWOMIREM GRUNBERGIEM.
Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. Niekwestionowanym walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z – jak ich nazywał sam Karski – „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem.
// 17 listopada 2016// 18.00
„Dzieci Ireny Sendlerowej” reż. John Kent Harrison (czas: 1, 35`)
„Sprawiedliwi” reż. Janusz Kidawa (czas: 1, 9`)
Historia Ireny Sendler, która podczas II wojny światowej wraz z grupą współpracowników uratowała ponad tysiące żydowskich dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Sendlerowej możliwe stało się bezpieczne wyprowadzenie z getta około 2500 dzieci, które umieszczone zostały w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawdziwa tożsamość uratowanych była przez Irenę systematycznie odnotowywana na maleńkich kartkach ukrytych w słoiku zakopywanym w ogrodzie. W 1943 r. bohaterka została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi zapłaconemu przez Żegotę wyrok wykonano tylko na „papierze”.
W 1968 roku ukazał się film „Sprawiedliwi”, który w świetle świadectw świadków i dokumentów ukazywał niezłomną postawę Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Film jeden jedyny raz wyemitowany w TVP i z powodu wydarzeń marcowych, nagonki antysemickiej i zerwania stosunków dyplomatycznych Polski Ludowej z Izraelem, trafił na „półkę”. Dokument posiada dużą wartość źródłową, występują w nim bohaterowie z II wojny światowej, którzy dzielą się pamięcią o stosunkowo niedawnych przeżyciach.
// 18 listopada 2016 // 18.00
„Sprawiedliwy” reż. Michał Szczerbic (czas: 1,33`)
„Rodzina Ulmów” reż. Dariusz Walusiak (czas: 27`)
„Sprawiedliwy” to najnowszy film z 2015 roku, który porusza temat ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Hania, 6-letnia sierota (Ewelina Zawistowska) zostaje przygarnięta przez młode polskie małżeństwo, które mimo ogromnego ryzyka decyduje się dać jej nie tylko schronienie, ale i miłość. Wbrew śmiertelnemu zagrożeniu, Anastazja (Urszula Grabowska) i Jan (Jan Wieczorkowski) poruszają niebo i ziemię, by ocalić nie tylko życie Hani, ale także pomóc jej pozostać dzieckiem. Kluczową rolę odgrywa tu uważany za lokalnego dziwaka Pajtek (Jacek Braciak).
„Rodzina Ulmów” to ostatni dokument w przeglądzie. Film przybliża bohaterską i tragiczną historię rodziny Ulmów z Markowej i ich pomocy żydowskim sąsiadom.
// Kiedy: 15 – 18 listopada 2016, godz. 18:00
// Gdzie: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83)
// WSTĘP WOLNY
Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

wybierz eBook dla siebie

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
"Centrum Dialogu" jest otwartą, świecką instytucją kultury, działającą ponad podziałami politycznymi. Jej podstawowym celem jest prowadzenie działalności edukacyjno - badawczo - kulturalnej, dotyczącej przede wszystkim: - popularyzowania dorobku różnych kultur. - promowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwaŁodzi, ze …
WięcejAdres:
91-755 Łódź, ul. Wojska Polskiego 83Kontakt:
+48 42 636 38 21
biuro@centrumdialogu.com
http://www.centrumdialogu.com
facebook