Otwarty przegląd filmów o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

czwartek 17.11.2016 do piątek 18.11.2016

bezpłatne

Sprawiedliwi wśród Narodów - przegląd filmów w Centrum Dialogu w Łodzi

Między 15 a 18 listopada 2016 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbywa się bezpłatny przegląd filmów poświęconych tematowi Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od wtorku do piątku w kinie Centrum Dialogu łodzianie zobaczą kilka najważniejszych filmów poświęconych temu tematowi. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.

Przegląd jest realizowany w ramach projektu edukacyjnego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, „Raport 2016: Sprawiedliwi”, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski.
Wprowadzenia do filmów będą robić członkowie Klubu Kuriera, redaktorzy „Raportu 2016: Sprawiedliwi”.

W ramach przeglądu będą mogli państwo zobaczyć następujące tytuły:

// 15 listopada 2016 // 18.00 //

„W ciemności” reż. Agnieszka Holland (czas: 2, 25`)
Nominowany do Oscara poruszający film autorki „Tajemniczego ogrodu” i nominowanego do Oscara dzieła „Europa, Europa”. Uhonorowana trzema statuetkami Polskich Nagród Filmowych – Orły i Złotą Żabą na Festiwalu Plus Camerimage wstrząsająca opowieść o holocauście i bohaterstwie.
Leopold Socha (Robert Więckiewicz), Polak ze Lwowa przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie.
Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa”. Inspiracją do niej były wspomnienia jednej z ocalonych – Krystyny Chiger, opisane w książce „Dziewczynka w zielonym sweterku”.

Film po polsku z napisami angielskimi.

// 16 listopada 2016 // 18.00
„Jan Karski i władcy ludzkości” reż. Sławomir Grunberg (czas: 1, 12`)

PO POKAZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM SŁAWOMIREM GRUNBERGIEM.

Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. Niekwestionowanym walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z – jak ich nazywał sam Karski – „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem.
// 17 listopada 2016// 18.00
„Dzieci Ireny Sendlerowej” reż. John Kent Harrison (czas: 1, 35`)
„Sprawiedliwi” reż. Janusz Kidawa (czas: 1, 9`)

Historia Ireny Sendler, która podczas II wojny światowej wraz z grupą współpracowników uratowała ponad tysiące żydowskich dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Sendlerowej możliwe stało się bezpieczne wyprowadzenie z getta około 2500 dzieci, które umieszczone zostały w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawdziwa tożsamość uratowanych była przez Irenę systematycznie odnotowywana na maleńkich kartkach ukrytych w słoiku zakopywanym w ogrodzie. W 1943 r. bohaterka została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi zapłaconemu przez Żegotę wyrok wykonano tylko na „papierze”.

W 1968 roku ukazał się film „Sprawiedliwi”, który w świetle świadectw świadków i dokumentów ukazywał niezłomną postawę Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Film jeden jedyny raz wyemitowany w TVP i z powodu wydarzeń marcowych, nagonki antysemickiej i zerwania stosunków dyplomatycznych Polski Ludowej z Izraelem, trafił na „półkę”. Dokument posiada dużą wartość źródłową, występują w nim bohaterowie z II wojny światowej, którzy dzielą się pamięcią o stosunkowo niedawnych przeżyciach.

// 18 listopada 2016 // 18.00
„Sprawiedliwy” reż. Michał Szczerbic (czas: 1,33`)
„Rodzina Ulmów” reż. Dariusz Walusiak (czas: 27`)

„Sprawiedliwy” to najnowszy film z 2015 roku, który porusza temat ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Hania, 6-letnia sierota (Ewelina Zawistowska) zostaje przygarnięta przez młode polskie małżeństwo, które mimo ogromnego ryzyka decyduje się dać jej nie tylko schronienie, ale i miłość. Wbrew śmiertelnemu zagrożeniu, Anastazja (Urszula Grabowska) i Jan (Jan Wieczorkowski) poruszają niebo i ziemię, by ocalić nie tylko życie Hani, ale także pomóc jej pozostać dzieckiem. Kluczową rolę odgrywa tu uważany za lokalnego dziwaka Pajtek (Jacek Braciak).

„Rodzina Ulmów” to ostatni dokument w przeglądzie. Film przybliża bohaterską i tragiczną historię rodziny Ulmów z Markowej i ich pomocy żydowskim sąsiadom.

// Kiedy: 15 – 18 listopada 2016, godz. 18:00
// Gdzie: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83)
// WSTĘP WOLNY

Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi logo

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

"Centrum Dialogu" jest otwartą, świecką instytucją kultury, działającą ponad podziałami politycznymi. Jej podstawowym celem jest prowadzenie działalności edukacyjno - badawczo - kulturalnej, dotyczącej przede wszystkim: - popularyzowania dorobku różnych kultur. - promowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwaŁodzi, ze …

Więcej

Adres:

91-755 Łódź, ul. Wojska Polskiego 83

Kontakt:

+48 42 636 38 21
biuro@centrumdialogu.com
http://www.centrumdialogu.com
facebook

ZOBACZ TAKŻE:film