Zielona Sowa
Zielona Sowa

Oblężenie klasztoru w Lubiążu – inscenizacja historyczna w Legnicy

📅 piątek 14.05.2010
Oblężenie klasztoru w Lubiążu – inscenizacja historyczna w Legnicy

Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej

Dawno, dawno temu

Tak zaczyna się wiele opowieści z odległych czasów i dalekich miejsc. Aczkolwiek w podobny sposób rozpoczęła się historia Bractwa Rycerskiego Ziemi Legnickiej. Dawno temu w średniowieczu żyli i walczyli prawdziwi rycerze, dziś zbroje i miecze noszą członkowie owego stowarzyszenia, dla których historia tym większą ma wartość, że chociaż po części przenieść można ją w czasy obecne. Przed 10 laty z inicjatywy Tomasza z Jawora, zwanego Twardym utworzone zostało w Legnicy bractwo. Na czele stanął Tomek a za nim 30 ludzi zdecydowanych na życie pomiędzy dzisiejszym światem a średniowieczem.

Przez te lata niczym „od zera do bohatera „ zajmujemy się wytwarzaniem ubrań , butów, uzbrojenia , a także przedmiotów życia codziennego, co nie jest takie proste jakby się wydawało. Bynajmniej nie wystarczy obejrzeć serial z Robin Hoodem. Nie zapominamy o kulturze ucząc się w piśmie, ikonografii, tańcach i obyczajach. Testujemy te reprodukcje sprzętu na sobie, dlatego wciąż szukamy, by były dokładnie tym, czym w owych czasach.

Działalność którą prowadzimy można scharakteryzować jako artystyczną. Jesteśmy grupą ludzi, którzy zajmują się odtwarzaniem tradycji oręża i co za tym idzie, historycznych bitew, turniejów i inscenizacji . Poprzez to, czym się zajmujemy staramy się przybliżyć ludziom historię, jakiej nie mają szans poznać w książkach. Piękne, barwne i tajemnicze średniowiecze, które pomimo tego, że mamy już wiek XXI, żyje gdzieś głęboko w nas i wciąż rozbrzmiewa szczękiem stali, łopotem sztandarów i pieśniami śpiewanymi na ucztach, przy suto zastawionych stołach.

Lubiąż

Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (pierwszym jest kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii). Kompleks ma powierzchnię dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu i posiada ponad 600 okien. Powierzchnia samych dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 metry i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie. W skład zespołu klasztornego wchodzą:
bazylika wniebowzięcia NMP z lat 1307-40 (zbudowana na pozostałościach romańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP z XII w.),
klasztor,
pałac opatów (XVII/XVIII w.),
pomocniczy kościół św. Jakuba,
zabudowania gospodarcze.

W krypcie pod gotycką bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników. Do dziś w dobrym stanie zachowało się 98 mumii.

Proszę sobie wyobrazić pałac trzy razy większy niż krakowski Wawel! Pałac tak bogato zdobiony, że paryski Luwr wydaje się przy nim szary i mało efektowny! Doskonale wiedzą o tym zagraniczni turyści, którzy przyjeżdżają tu by zobaczyć na przykład legendarną, najdłuższą w Europie, barokową fasadę. Jej długość to prawie ćwierć kilometra! Ale proszę też wyobrazić sobie ponad trzysta zrujnowanych i ograbionych sal. Obok olbrzymi kościół pozbawiony wszystkich kosztowności z pustymi ramami po wielometrowych obrazach.

Pocysterski zespół klasztorny w Lubiążu to miejsce niezwykłe. Poszukiwacze skarbów zjeżdżają tu z wykrywaczami metali i łopatami. W czasie ostatniej wojny Niemcy urządzili w podziemiach fabrykę zbrojeniową – podobno podzespołów do układów sterowania rakietami V-1 i V-2. Dwie z ukrytych głęboko w ziemi kondygnacji są dostępne. Trzecia jest zasypana i nikt tam jeszcze nie był.

Miłośnicy historii podziwiają gigantyczny budynek, którego wielkość pozostawia daleko w tyle wszystkie inne budowle tego typu w Polsce. Choć o Cystersach mówi się, że byli skromnymi i pracowitymi zakonnikami, przepych Jadalni Opata, Refektarza oraz Sali Książęcej (o wymiarach dużej hali gimnastycznej) zdaje się świadczyć o czymś zupełnie przeciwnym.

Organizator:
Legnicka Biblioteka Publiczna
Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej
Data:
14 maja 2010 r., godz. 17:00
Miejsce:
Galeria LOŻA Legnickiej Biblioteki Publicznej
ul. Piastowska 22
Wystawa czynna w miesiącach maj-czerwiec 2010 w godzinach otwarcia biblioteki

{{moduly ntltresc}} 

 

541 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent