Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa

UWAGA! Pula biletów on-line została wyczerpana. Bilety będą jednak jeszcze dostępne w dniu wydarzenia, piątek 29 września w kasach EXPERYMENTu czynnych od godziny 9.00 rano. Cena biletu – 12 zł dla wszystkich (dzieci i dorosłych). 

NOC NAUKOWCÓW 2017:                                           

POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI
WCZORAJ FICTION – DZISIAJ SCIENCE

film

Wspólnie z Wami ruszymy w fascynującą podróż do przyszłości i skonfrontujemy się z filmowymi (i nie tylko) wizjami z przeszłości.

Będziecie uczestnikami filmowych potyczek nauki i fikcji i poznacie niesamowite supermateriały. Przedstawimy Wam Wielkich Innowatorów – odkrywców wszechczasów, opowiemy o przyszłości druku i obrazu 3D, a największą atrakcją będzie HOLOGRAM 3D W CHMURZE – jedyny taki w Polsce! Zobaczcie filmik!

Na Noc Naukowców zapraszamy wszystkich, szczególnie rodziny z dziećmi. Wszystkie atrakcje są otwarte, tzn. nie wymagają wcześniejszej rejestracji, jednak warto zapoznać się z programem i wcześniej zaplanować udział w poszczególnych wydarzeniach.

PROGRAM:

AKTYWNOŚCI OTWARTE  – NON STOP OD 19:00 DO 23:00

SUPERMATERIAŁY NIE TYLKO DLA SUPERBOHATERÓW
Interesują Was filmy science – fiction? Chcielibyście dowiedzieć się, czy moce superbohaterów są dla nas osiągalne? Na prezentacji dowiecie się, czy filmowe materiały i technologie mogą stać się częścią rzeczywistości!
Miejsce: Strefa wystaw czasowych
Prowadzenie: edukatorzy Centrum Nauki EXPERYMENT

HOLOGRAMY – ZDERZENIE Z RZECZYWISTOŚCIĄ
Czym są hologramy? W ciągu ostatnich kilkunastu lat odkryto wiele nowych technologii pozwalających na ich wytworzenie. Czy jednak spełniają one nasze oczekiwania podsycone fantastycznymi wizjami zaczerpniętymi z filmów lub gier? Czy możemy zbudować własny hologram domowymi metodami?
Miejsce: salka na wystawie Hydroświat
Prowadzenie: Wiesław Laskowski, Uniwersytet Gdański (w ramach współpracy z CNE) oraz edukatorzy Centrum Nauki EXPERYMENT

ZOSTAŃ INNOWATOREM!
Podczas spotkania każdy z uczestników będzie miał okazję zmierzyć się z jednym z problemów, z jakimi na co dzień muszą sobą radzić osoby z niepełnosprawnością. Przejdziemy wspólnie przez proces design thinking w formie modułowego sprintu – brzmi groźnie, ale zapewniamy, że to będzie świetnie spędzony czas! Pokażemy Wam, w jaki sposób z problemu zrobić wyzwanie, któremu później wspólnie stawimy czoła. Wygenerowane pomysły będą mogły nabrać namacalnej formy, dzięki prototypowaniu. W ten sposób, każdy z uczestników przejdzie proces tworzenia innowacji, jaki stosowany jest w największych firmach na świecie!
Miejsce: wystawa
Prowadzenie: M+Lab, Instytut Innowacyjnej Nauki, Minds

TRZECI WYMIAR KINA
Gry, filmy starają się być coraz bardziej realne – wręcz namacalne. Pobudzają zmysły nie tylko wzroku i słuchu, ale również dotyku. W trakcie prezentacji przedstawimy, jak technologia 3D zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat począwszy od anaglifów na VR (Virtual Reality) kończąc.
Miejsce: salka na wystawie Drzewo życia
Prowadzenie: Paweł Karasek, Centrum Nauki EXPERYMENT

TEGO O DRUKU 3D NIE WIEDZIELIŚCIE
Czy drukarka może przydać się podczas przeszczepów, o tym, jak z miłości do żony powstała filiżanka 3D (!) oraz wielu innych ciekawostek na temat druku 3D, dowiecie się podczas naszych aktywności.
Miejsce: salka na wystawie Akcja człowiek
Prowadzenie: Rafał Łysakowski, Pracownia 3D w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz Oskar Białk, Centrum Nauki EXPERYMENT

SPOTKANIA Z PASJONATAMI

SCIENCE CZY FICTION?
Czy technologia, którą widujemy w filmach, jest dostępna już dziś? Przegląd wybranych technologii, które choć mogą wydawać się fantastyką naukową, mają podstawy we współczesnej nauce. Zobaczymy również, jak 100 lat temu wyobrażano sobie przyszłość i czy któreś z tych przewidywań się spełniły.
Miejsce: sala kinowa
Godzina: 19.30 i 21.30 (dwa ok. półgodzinne spotkania)
Prowadzenie: Borys Badtke, Centrum Nauki EXPERYMENT

CZY TONIK DO PICIA I CUKIERKI MOGĄ ŚWIECIĆ?
Anna Synak z Uniwersytetu Gdańskiego opowie Wam o zjawiskach bioluminescencji, tryboluminescencji, chemiluminescencji czy fotoluminescencji (nazwy trudne, ale zjawiska fascynujące!) oraz o zastosowaniu jednego z nich – fotoluminescencji, w medycynie, biotechnologii, kryminalistyce i życiu codziennym. Dodatkową atrakcją spotkania będą pokazy m.in. zjawiska wygaszania fluorescencji i jego zastosowanie w wykrywaniu śladowych ilości np. trucizn czy krwi w kryminalistyce.
Miejsce: Strefa wystaw czasowych
Godzina: 19.30 i 21.30 (dwa ok. półgodzinne spotkania)
Prowadzenie: Anna Synak, Uniwersytet Gdański

WIELCY INNOWATORZY I ICH SZALONE (?) WIZJE
Naukowcy, którzy prześcignęli swe czasy, zawsze fascynowali nas swoim geniuszem i talentem do przepowiadania przyszłości techniki i funkcjonowania cywilizacji…  W trakcie spotkania będziecie mogli usłyszeć o wpływie wynalazków Największych Innowatorów na świat oraz na rzeczywistość, w których powstawały.
Miejsce: Strefa wystaw czasowych
Godzina: 20:30 i 22:30 (dwa ok. półgodzinne spotkania)
Prowadzenie: Tomasz Książek, Centrum Nauki EXPERYMENT

YODA MĄDRZEJSZY OD EINSTEINA: 4 POWODY NA TO, ABY NIE CZEPIAĆ SIĘ NAUKI W FILMACH SCI-FI
W filmach science – fiction często widzimy rzeczy, które choć efektowne, przeczą prawom fizyki. Pokażemy kilka takich przykładów i wytłumaczymy Wam, dlaczego z naukowego punktu widzenia są one niemożliwe, ale to nie oznacza, że … nie mamy oglądać takich filmów czy krzywić się na każdy efekt specjalny przeczący prawom fizyki. Science fiction rządzi się swoimi prawami.
Miejsce: sala kinowa
Godzina: 20:30 i 22:30 (dwa ok. półgodzinne spotkania)
Prowadzenie: Marcin Pawłowski, Uniwersytet Gdański

 

PRZYGOTOWALIŚMY DLA WAS RÓWNIEŻ:

ATRAKCJĘ WIECZORU: HOLOGRAM 3D W CHMURZE – JEDYNY TAKI W POLSCE!
Jego twórców zainspirował – nie inaczej, film „Gwiezdne wojny”. Wzorując się na filmowym robocie R2D2, postanowili stworzyć urządzenie wyświetlające obraz w… powietrzu. Z sukcesem! Jak to działa? Wytwarzany jest cienki strumień powietrza o zwiększonej wilgotności, który rozprasza … Zresztą – sami będziecie mogli o to spytać twórców hologramu, którzy będą z nami w czasie Nocy Naukowców. Co więcej – będziecie mogli sami przetestować, jak działa ta innowacyjna technologia! 

GRĘ – ODCZYTAJ WIADOMOŚĆ Z PRZYSZŁOŚCI!
Aby złamać kody i odczytać wiadomość z przyszłości będziecie musieli mocno wysilić Wasze szare komórki. A przy okazji dowiecie się m.in. jak komputery zapisują i przetwarzają informacje. Do udziału w grze będziecie potrzebować smartpone’a z aplikacją do skanowania kodów QR (nie zapomnijcie naładować telefon przed wyjściem do EXPERYMENTU!).
Miejsce: wystawa
Godzina: 19.00 – 23.00 (do gry będziecie mogli się włączyć w dowolnym momencie)

WARSZTATY – KAŻDY MOŻE EKSPERYMENTOWAĆ
Mało kto się zastanawia, ile pracy należało włożyć i jak długą drogę przejść, abyśmy dzisiaj mogli nacisnąć kontakt i włączyć światło. Tomasz Edison, który opatentował żarówkę, powiedział kiedyś: „Geniusz to 1% natchnienia i 99% wypocenia”. Czy praca naukowca rzeczywiście sprowadza się do wykonania 999 prób, aby ta tysięczna okazała się sukcesem? W trakcie Nocy Naukowców poznacie jeden z elementów warsztatów prowadzonych w CNE w ramach międzynarodowego projektu HYPATIA. Dowiecie się m.in., co to znaczy eksperyment naukowy, jak go zaplanować i przeprowadzić, żeby był rzetelnym źródłem wiedzy. 
Miejsce: Strefa wystaw czasowych
Godzina: 19.30 – 23.30

POZNAJ ROBOTY!
Zapraszamy na atrakcje przygotowane przez Studenckie Koło Automatyków SKALP z Politechniki Gdańskiej: m.in. prezentację wzbogaconą minipokazem zatytułowanym: „Co może wybuchnąć w robocie”.
Miejsce: Scena i okolice sceny głównej
Godzina: 19.30 – 23.00

ZAPRASZAMY!
 

439 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni to interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy - nie tylko u …

Adres:
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia

Kontakt:

58 500 49 94
biuro@experyment.gdynia.pl
http://www.experyment.gdynia.pl